ASB 2/2023

Bydlení především. Nové číslo časopisu ASB řeší nejožehavější otázku dneška

Jak zajistit dostupné bydlení? Jaký je nový stavební zákon z pohledu zástupců měst a jaký pohledem developerů? Čím nás může inspirovat Vídeň? Na všechny tyto, ale i další otázky hledá odpověď druhé letošní číslo časopisu ASB, které vychází právě nyní.

Tématu bydlení se v novém čísle věnujeme v rozsáhlém exkluzivním rozhovoru s ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a iniciátorem sdružení největších českých měst CityDeal Ondřejem Boháčem, který upozorňuje i na často přehlížené sociologické souvislosti územního plánování.

Výstavbě v Praze nebo novému stavebnímu zákonu je věnován i rozhovor se zástupcem developerské společnosti Penta Real Estate Rudolfem Vackem. Setkání se uskutečnilo symbolicky na probíhající stavbě projektu Masaryčka, která v těchto měsících spěje do finiše a zásadně mění centrum hlavního města mezi Masarykovým nádražím a Florencí.

Nechybí ani množství inspirativních realizací z Česka i ze zahraničí. Kromě pražského Hagiboru vám představíme i další evropské čtvrtě a bytové komplexy. Studnicí inspirace v přístupu k bydlení je bezesporu Vídeň – seznámíme vás s aktuálním vývojem rostoucí nové čtvrti Seestadt Aspern o rozloze 240 ha včetně realizovaného projektu sociálního bydlení, kterému nechybí architektonické kvality.

Z Amsterodamu vám přinášíme hned dva příklady bydlení na vodě, přičemž v případě projektu Schoonschip jde o soběstačnou čtvrť, kterou vybudovala komunita místních obyvatel. Pozoruhodnou konverzí starých nevyužívaných stodol na rekreační ubytování pro handicapované v britském Dorchesteru završíme naši cestu za dobrými příklady.

Časopis ASB 2/2023 vychází 10. května. Objednat si jej můžete jednoduše zde nebo e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.
Nově je časopis také v prodeji v Praze v knihkupectví CAMP – Centrum architektury a městského plánování a v knihkupectví Page Five na Letné.