Ilustrační foto BREEAM

Nejzelenější průmyslová hala světa stojí v Česku

Partneři sekce:

Česko má nový světový rekord v udržitelnosti. Průmyslová hala v Chebu získala nejvyšší možné hodnocení BREEAM a stala se nejekologičtější budovou svého druhu na světě. Jak funguje prestižní certifikace a proč je čím dál důležitější pro investory i uživatele budov?

Metoda hodnocení vlivu staveb na životní prostředí BREEAM je označována za ve světě nejdéle používaný a nejrozšířenější způsob zjišťování udržitelnosti budov. O co přesně jde?

Za certifikací BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) stojí organizace Building Research Establishment, která její koncept zveřejnila v roce 1990.

Hodnocení je prováděno nezávislými licencovanými hodnotiteli za použití vědecky založených ukazatelů a indexů udržitelnosti. Ty pokrývají celou řadu environmentálních otázek, mezi jednotlivé kategorie hodnocení patří spotřeba energie a vody, zdraví a pohoda, znečištění, doprava, materiály, odpady, ekologie a procesy řízení.

Důležité je, že nemá přinést jen environmentální, ale i praktické výhody pro majitele a pronajímatele budov i jejich uživatele. Certifikace BREEAM se používá pro celou škálu budov od obytných přes obchodní, průmyslové, vzdělávací až po zdravotnická zařízení. Nižší stovky certifikátů už byly uděleny i v České republice.

Benefity nejen pro životní prostředí

V praxi hodnocení postupuje podle následujících kroků:

  1. Předběžné posouzení: hodnotitel posoudí požadavky na certifikaci a vypracuje akční plán, jak tyto požadavky splnit.
  2. Projektování a výstavba: hodnotitel uskutečňuje návštěvy přímo na místě, aby ověřil, že projekt splňuje požadavky na certifikaci.
  3. Certifikace: hodnotitel na závěr opět přímo na místě ověří, že byly splněny všechny požadavky, a teprve poté udělí certifikaci.

Získáním certifikace BREEAM mohou developeři, investoři a vlastníci budov prokázat svůj závazek k udržitelnosti a ochraně životního prostředí a splnění mezinárodních standardů environmentální výkonnosti.

S nástupem hodnocení ESG je to významné samo o sobě, zejména pro větší firmy, které posuzování ESG povinně podléhají. Ještě důležitější je ale pro mnohé z nich fakt, že kromě toho může certifikace přinést také materiální benefity, například snížení provozních nákladů a zvýšení hodnoty budovy při dalším prodeji.

Certifikace, která šetří přírodu i peněženku
Certifikace, která šetří přírodu i peněženku | Zdroj: Wikimedia Commons

Hodnotí se chemikálie i zelené plochy

V rámci certifikace BREEAM musí být provedena řada analýz, které vyhodnotí environmentální „výkonnost“ dané budovy. Tyto analýzy obvykle provádí konzultant za použití standardizované metodiky, aby byla zajištěna objektivita a konzistentnost hodnocení. Mezi hlavní okruhy zjišťovaných skutečností patří:

  • Energie: hodnotí se spotřeba energií v budově a identifikují se potenciální zdroje zlepšení energetické účinnosti. Může zahrnovat revizi systémů vytápění, větrání a klimatizace, osvětlení, spotřebičů a počítačového vybavení a také údaje o spotřebě energie v průběhu času.
  • Vodní hospodářství: posuzuje se spotřeba vody v budově a identifikují se potenciální možnosti zlepšení. Zkoumají se vodovodní systémy, sběr dešťové vody, nakládání s odpadními vodami i údaje o spotřebě vody v průběhu času.
  • Použité materiály: hodnotí se použití materiálů při stavbě a rozvoji budovy s důrazem na udržitelnost, opětovné použití a recyklaci. Může zahrnovat zohlednění zdrojů materiálů, nakládání se stavebním odpadem, kvalitu vnitřního ovzduší a životnost použitých materiálů.
  • Emise: posuzují se emise skleníkových plynů v budově a identifikují možnosti jejich snížení.
  • Kvalita vnitřního ovzduší: zaměřuje se na kvalitu vnitřního ovzduší budovy. I zde dochází mimo jiné k hodnocení větracích systémů, kvality venkovního a vnitřního ovzduší, monitoringu stavebních a konstrukčních chemikálií a kvality vnitřního ovzduší.
  • Ekologické řízení stavby: posuzují se dopady stavby na životní prostředí a identifikují se potenciální zdroje zlepšení. Může zahrnovat zvýšení biologické rozmanitosti, způsob správy zelených ploch, nakládání s odpady a opatření pro přizpůsobení se změně klimatu.

Za dosažení cíle v každé kategorii lze získat kredity, které jsou následně převedeny na procenta. Konečný součet procent pak určuje vlastní hodnocení BREEAM. Používá se stupnice, která se pohybuje v rozmezí od vyhovujícího, dobrého, velmi dobrého, vynikajícího a vynikajícího nebo systém od 1 do 5 hvězdiček.

Nejzelenější průmyslová stavba světa

Certifikaci budov z hlediska trvale udržitelného rozvoje BREEAM používá kolem 90 zemí světa. V České republice počet certifikovaných budov rychle narůstá. Certifikát BREEAM získalo přibližně 550 000 budov, další dva miliony se k ní hlásí. Pro srovnání – zatímco v roce 2012 to byly první dvě, o devět let později jich už bylo přes 360 (ačkoliv udávaná čísla se u různých zdrojů liší).

Není bez zajímavosti, že průmyslová hala v Panattoni Parku Cheb South se díky hodnocení na úrovni Outstanding a rekordnímu skóre 94,2 procenta dle certifikace udržitelnosti BREEAM 2016 New Construction stala loni nejekologičtější průmyslovou budovou na světě.