Galerie(10)

BREEAM: Port Karolína B je druhým nejlépe hodnoceným bytovým domem

Rezidenční projekt v Praze 8 získal environmentální certifikát BREEAM na úrovni Very Good.

Bytový dům Port Karolína B v Praze 8 obstál v náročném procesu hodnocení vlivu stavby na životní prostředí. S hodnocením 62,7 % se dle této mezinárodní metodiky stává druhou nejlépe hodnocenou rezidenční stavbou v Česku.

Nízkoenergetický dům i hospodaření s dešťovou vodou

Projekt vyniká hned několika benefity, díky nimž obdržel druhý nejvyšší rating. Budovy vyrůstají na původním brownfieldu, kde bylo nutné před výstavbou zajistit ekologickou sanaci území.

Nízkoenergetický standard budovy zajišťuje důkladné zateplení obálky budovy. Dřevěná francouzská okna s trojskly a externími žaluziemi napomohly k získání průkazu energetické náročnosti „B – velmi úsporná“.

IMG 3248
IMG 3249
IMG 3282
IMG 3382
IMG 3332
IMG 3350
IMG 3760
IMG 3746

V objektu je umístěna akumulační nádrž pro zachycování dešťových vod ze střech, které slouží pro zalévání předzahrádek, zeleně v okolí domu a také pro vodní prvek. Úroveň naplnění akumulační nádrže si klient může zobrazit v mobilní aplikaci.

„Dlouhodobě usilujeme o výstavbu kvalitního bydlení, které poskytuje vhodné prostředí pro zdravý a udržitelný život našich klientů s pozitivním dopadem do sousedství i globálních ekologických systémů.

Světově nejrozšířenější certifikace BREEAM nám otevřela cestu k udržitelnější výstavbě a šetrnějšímu provozu bytových domů,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Biodiverzita městské krajiny

Veřejný prostor pracuje s řadou principů podporujících rostlinnou i živočišnou diverzitu městské krajiny. Své místo tu našly plochy lučních rostlin, lokální dřeviny a rovněž prvky poskytující útočiště mnoha druhům hmyzu, plazů, obojživelníků či ptactva.

V parteru návštěvník nalezne ptačí budky, hmyzí hotel, kamennou zídku pro drobné živočichy či periodickou kaluž.

Prostor funkčně doplňují místa vyhrazená pro sdílená auta, stojany na kola a servisní cyklostojan. Projekt tak podporuje ekomobilitu a cyklodopravu. Kola jsou vítaným dopravním prostředkem i pro jízdu po cyklostezce, která vede v těsné blízkosti projektu.

Certifikace BREEAM

„Těší nás, že vedle kancelářských budov, u kterých jsou certifikace dnes již standardem, začínají certifikace udržitelnosti pronikat také do segmentu rezidenčních staveb. Věříme, že se BREEAM v následujících letech stane součástí navrhování každé nové rezidenční budovy v Česku,“ říká Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

BREEAM (Buildings Research Establishment Environmental Assessment Method) je původně britská a nyní mezinárodně uznávaná certifikace. Posuzuje budovu z hlediska udržitelného rozvoje, tedy nejen z pohledu environmentálního, ale i sociálního a ekonomického.

Certifikace probíhá v různých fázích přípravy i samotné realizace projektu. Hodnotí se způsob řízení stavby, úspory energie, hospodaření s vodou, požadavky na kvalitu vnitřního prostředí, znečištění okolí vlivem provozu budovy, dopravy uživatelů do budovy, použití stavebních materiálů, nakládání s odpady a další. Po dokončení stavby proběhne kontrola a teprve po ní se vydává certifikát.

TEXT: RED
FOTO: SKANSKA