Blackbird – dům s fasádou z opalovaného dřeva
Galerie(8)

Blackbird – dům s fasádou z opalovaného dřeva

Dům s poetickým názvem Blackbird (kos) postavený ve stylu tradiční brabantské, jednoduché, ale vysoce funkční farmy má sice černý exteriér jako opeřenec, jehož jméno nese, ale uvnitř je neuvěřitelně prosvětlený. Svým obyvatelům poskytuje příjemné a pohodlné bydlení a k tomu ještě nabízí prostory pro ubytování Bed & Breakfast. Fasáda tvořená opalovaným dřevem nepotřebuje žádnou údržbu.

Dům postavený v zemědělském kraji v lokalitě Boxmeer v Severním Brabantsku podle návrhu architektonické kanceláře Onix NL je inspirovaný tradičními stavbami farem v tomto kraji. Má jednoduchý obdélníkový půdorys, šikmou sedlovou střechu a dřevěné obložení vnějších stěn.

Největší část exteriéru je provedena v černém opalovaném dřevě japonské tradiční technologie Shou Sugi Ban Naoshima.

Dva z rohů jsou ale z naolejovaného dřeva tmavohnědé barvy pro zdůraznění kontrastu. V interiéru je použita především překližka Arauco, dřevo Iroko a tradiční brabantský okr. Velká okna, místy celé prosklené stěny a několik střešních oken přináší dovnitř dostatek světla. Leštěná betonová podlaha potom získává další lesk a působí velmi příjemně v každé místnosti.

 

Zpět ke kořenům

Majitel se svojí ženou a třemi dětmi se po mnoha letech strávených v hustě obydlené části Holandska kolem Rotterdamu chtěl vrátit do místa, kde vyrostl, do zemědělského kraje Brabantska na východě země. Chtěl si zde postavit dům připomínající klasické stavby tohoto kraje, ale v moderním stylu.

Architekty z Onix NL si našel na internetu a věděl, že s originálními dřevostavbami mají zkušenosti a provedli již několik zajímavých projektů.

Jako zadavatel měl určitou představu, jak by měl takový multifunkční dům vypadat. Chtěl totiž dům využívat nejen jako bydlení pro svoji rodinu, ale i jako ubytování Bed & Breakfast. Chtěl, aby dům dobře zapadal do okolní zástavby a podobal se tradičním farmám v této oblasti, které měly vesměs obdélníkový půdorys, ve kterém se za sebou nacházela obytná část, stáje a stodola.

Délka stavby byla důležitá ne proto, že by potřeboval stáj a stodolu, ale protože chtěl v přízemí umístit společenskou místnost, velkou kuchyni a dva pokoje Bed & Breakfast. V prvním patře je soukromá část: obývací pokoj, ložnice rodičů a pokoj a herna pro děti.

 

Omezený rozpočet byl výzvou

Zadavatelé měli omezený rozpočet, což bylo pro architekty z Onix Architecten více výzvou než omezením. Museli samozřejmě přistoupit k některým změnám oproti původnímu projektu – například kompletně dřevěná konstrukce by byla příliš drahá, a tak je dům nakonec typem hybridní stavby s použitím ocelové konstrukce a betonu.

Výsledkem je archetyp tradiční farmy s černým dřevěným obložením, která dostala jméno Blackbird. Fasáda na severní části, kde je i vchod, je celá černá, přerušovaná jenom světlými okenními rámy. Jižní fasáda, která směřuje do krajiny, je zase naopak skoro celá tvořená zasklením. Protože i střecha je černá, působí stavba skutečně jako velký černý opeřenec s roztaženými křídly.

Fasády tak vydrží 40 až 80 let bez ošetření.

Opalované dřevo nepotřebuje chemickou ochranu

Černá fasáda je originální v tom, že je tvořena opalovaným dřevem – jedlí Douglas. Tento certifikovaný produkt (FSG) vyrobený firmou Zwarthout v Laren v Holandsku se vrací k japonským technologiím Shou Sugi Ban Naoshima. Při kontrolovaném opalování dřevěných prken dochází k vytvoření zuhelnatělého povrchu, který dřevo konzervuje a vytváří přirozenou ochranu proti houbám a mikrobům.

Chemická ochrana dřeva, nátěr barvou a jeho pravidelné obnovování tímto kompletně odpadá. Fasády tak vydrží 40 až 80 let bez ošetření. Na domě Blackbird bylo použito vertikální obložení prkny jedle Douglas o rozměrech 150/100/50/x20 mm. Fasáda tak dostala vzhled barvy uhlí a na slunci má dokonce antracitově stříbrný lesk. Kvůli křehkému povrchu musela ale být použita speciální montáž.

Světlý interiér, megameubel a dětský ráj

Jako kontrast k tmavému exteriéru je interiér velmi světlý a intimní. Většina interiéru je obložena certifikovanými (PEFC) deskami triplexu Arau (triplex z borovice z Chille), která je velmi příjemná a uklidňující. Podlahy jsou betonové a zachovávají si přírodní šedý cementový vzhled.

Dalším typickým znakem pro farmy v tomto okolí je tzv. brabantská okrová barva, která je hojně použitá i v tomto interiéru. Uvnitř je zabudován i pro studio Onix typický tzv. „megameubel“ – nábytek, který je součástí interiéru – schody, které současně schovávají skříň a naopak. Schody sedí nad skříní a zároveň nábytek je součástí stěn a podlah.

 

Společenská místnost pro 6–10 osob se nachází v jižní části přízemí. Tento roh má z větší části skleněnou fasádu z oken. Pro tuto místnost byl vytvořen nábytek na míru z dubového dřeva. Dva pokoje Bed & Breakfast mají svoje vlastní sociální zařízení, ledničku, šatnu i wifi. V dalším, jihozápadním rohu se nachází prostorná a prosvětlená kuchyň s velkými okny.

Jako kontrast k tmavému exteriéru je interiér velmi světlý a intimní.

V privátní části v prvním patře vyniká především prostor pro děti, kterému vévodí žlutý dřevěný multifunkční blok. Ten slouží jako pracovní stoly pro děti a zároveň jako stěna k lezení a hraní. Obývací pokoj a ložnice rodičů má z větší části vertikální okenní rámy ze dřeva Iroko. Za pohovkou v obývacím pokoji je otevřený vhled dolů do kuchyně.

Ve venkovním prostoru s cestičkami z písku a bílých kamínků je možno posedět a pojíst s vyhlídkou na krásnou okolní přírodu. Onix dokázal i s poměrně nízkým rozpočtem vytvořit estetický a funkční dům s důrazem na detail.

Text: Jitka Prokopičová
Foto: Onix NL