Pokládka šindelů (pracovní postup)

Partneři sekce:
  • Prefa

Pokládka šindelů patří mezi lehčí pokládky střešní krytiny, přesto je však omezena pravidly, které je nezbytně nutné dodržet, pokud má být hotová střecha nepropustná a s dlouhou životností. Čím začít?

Podklad střechy (záklop) musí mít dostatečnou nosnost a musí být suchý a rovný. Pro záklop se proto nejčastěji používají dostatečně vyzrálá prkna nebo OSB desky o tloušťce alespoň 15 mm. Na záklop je nutné instalovat podkladní pás, který slouží jako pojistná hydroizolace. Ta dokáže vyrovnat i drobné nerovnosti v záklopu. Než se na záklop instaluje podkladní pás, je nutné okraj střechy oplechovat, aby se do konstrukce nemohla dostávat vlhkost.

Jako podkladní vrstva se nesmějí používat asfaltové pásy, které mají nosnou vložku z papíru, protože lepenka může nasát vzdušnou vlhkost a šindele se zvlní, což sníží životnost střechy. Ze stejných důvodů se vůbec nesmí použít papírová lepenka. Platí, že na podkladní pás se musí používat materiály na bázi asfaltu. Jiné by nezajistily nepropustnost střechy.

Pokládka samotné krytiny

Samotné šindele se pokládají po řadách od spodní části nahoru, tedy od okapu k hřebeni. Pro startovací řadu můžeme použít prakticky libovolný šindel. Spodní část řady podlepíme bitumenovým tmelem. Startovací řada se přibije rovně na okraj střechy – nejlépe přes oplechování. Každá šablona se přibíjí nerezovými pozinkovanými nebo měděnými hřebíky s větší hlavičkou a vroubky. Jejich průměr je 8 až 10 mm a jsou takové délky, aby neprošly skrz bednění.

Nepoužíváme spony, nemají dostatečnou odolnost proti silným větrům a nevztahuje se na ně záruka ze strany výrobce šindelů. Každá další řada se pokládá tak, aby zakryla tmavé části pod ní přibitého šindele a zároveň se posunuje o polovinu tabule. Tím se zamezí překrývání mezer mezi vrchní a spodní řadou.

Hřebenáče se pokládají poté, co jsou obě strany položeny až k hornímu okraji. Ze zbytků nebo z nových šablon se nařežou jednotlivá „okna“ ve tvaru lichoběžníku, která se přes sebe naskládají a přitlučou.

Richard Klička, odborník na stavebniny z Hornbachu radí:
V případě, že střecha má úžlabí, která nebudou vykryta šindeli, vykrývají se jako první tato úžlabí. Do úžlabí je možné použít oplechování nebo speciální úžlabní asfaltový pás, který je možné zvolit ve stejné barvě, jako je barva šindelů.

Co budete potřebovat?

  • Asfaltový šindel
    Asfaltový šindel PRECIT bobrovka, hnědý šindel, balení 2 m² 367 Kč
  • Lepenka na střechu
    charBIT V60 S4 FINAL, lepenka na střechu asfaltová, role 5 m² 475 Kč
  • Podkladní asfaltový pás
    podkladní pás charBIT V60 S35, role 10 m² 785 Kč
  • Bitumenový tmel
    DEN BRAVEN střešní, kartuš 310 ml 115 Kč
  • Nářadí
    Hřebíky na šindele 25 x 3,5 mm, balení 1 kg 241 Kč
    Kladivo
    Řezací nůž
    Nůžky na plech

01 Příprava střechy

Nejprve upravíme okapy – pokud nejsou listy okapu dostatečně dlouhé, složíme dohromady dva kusy. Listy přibijeme ke střeše čepy na střešní krytinu. Jednotlivé kusy musí mít překrytí alespoň 4 cm. Stejně postupujeme i u druhé poloviny střechy.

Příprava střechy
Příprava střechy | Source: Hornbach

02 Příprava štítů

Připevníme na každou štítovou stranu hranovou desku. Pomocí vodováhy označíme svislý bod v nejvyšším bodě hřebene.

Příprava štítů
Příprava štítů | Source: Hornbach

03 Hranové desky

Podél vyznačené linie řežeme v záhybu tak, aby jednotlivé části dobře zapadly.

Hranové desky
Hranové desky | Source: Hornbach

04 Lepení desek

Listy nalepíme na vrchol střechy. Na přední straně štítu není potřeba žádné další připevnění.

Úprava šindele
Úprava šindele | Source: Hornbach

05 Úprava šindele

Asfaltová střešní krytina se pokládá od spodního okraje střechy – tedy od okapu nahoru. Ze šindele pro první řadu musí být nejprve odříznuty přesahy. Umístíme šindel na podložku a necháme jazyky spadnout přes podložku. Použijeme řezací nůž.

Úprava šindele
Úprava šindele | Source: Hornbach

06 Pokládka

Umístíme první šindel na okapový okraj odkapávacího panelu a necháme jej vyčnívat 1 cm pod okraj plechu. Pokud jeden pás nestačí, nasadíme další šindel těsně na hranu. Jednotlivé pásy připevňujeme hřebíky.

Pokládka
Pokládka | Source: Hornbach

07 Dokončení řady

Poslední šindel seřízneme na požadovanou délku a připevníme hřebíky, stejně jako všechny ostatní šindele.

Dokončení řady
Dokončení řady | Source: Hornbach

08 Začátek další řada

Další řádek začneme obloukem šindelu, nikoli krajem. Dosáhneme tak posunu ve skladbě, který je pro tento šindel tak typický. Odřízneme přečnívající část od prvního šindele.

Začátek další řada
Začátek další řada | Source: Hornbach

09 Další řada

Druhou řadu šindelů položíme přes první řadu tak, aby páska byla zakryta na několik centimetrů – dostaneme se tak mírně nad okap. Šindele na vyznačený okraj našroubujeme.

Další řada
Další řada | Source: Hornbach

10 Dokončení pokládky

Další řádky pokládáme dle vzoru a značek. Pracujeme až k hřebeni s tím, že každý nový řádek je posunut o polovinu. K fixaci používáme hřebíky na šindel. Šindele se později samy spojí díky slunečnímu svitu. Stejným způsobem pokračujeme na druhé polovině střechy, dokud se nedostaneme na hřeben.

Dokončení pokládky
Dokončení pokládky | Source: Hornbach

11 Příprava hřebene

Vyřízneme šindele na kryt hřebene: odřízneme trojúhelník z každého z pásů. Hřebenové šindele pokládáme napříč.

Příprava hřebene
Příprava hřebene | Source: Hornbach

12 Pokládka hřebene

Hřebenové šindele klademe po směru větru. Začínáme na straně, ze které obvykle vítr fouká. Šindele pokládáme s přesahem asi 15 cm.

 Pokládka hřebene
Pokládka hřebene | Source: Hornbach

13 Poslední šindel

Aby nebyly na konci viditelné žádné kovové prvky, lepíme poslední šindel živičným lepidlem. Odstřihneme poslední šindel a naneseme lepidlo na zbývající plochu…

Poslední šindel
Poslední šindel | Source: Hornbach

14 Připevnění

…a ihned položíme šindel na hřeben a pevně přitiskneme.

Připevnění
Připevnění | Source: Hornbach

15 Hotovo

Šindelová krytina je hotová.

Hotovo
Hotovo | Source: Hornbach