03

Rekonstrukce střechy pomocí polyuretanových nátěrů (pracovní postup)

Partneři sekce:
  • Prefa

Když často používané asfaltové pásy a měkčené PVC nejsou pro hydroizolaci plochých střech ideální…

Důvodem, proč nejsou asfaltové pásy a měkčené PVC vždy ideální, jsou zejména lepené spoje, obtížně řešitelné detaily a potřeba používat profesionální nářadí. Mnohem účinnější a snazší řešení dnes představují PUR nátěry, které se nanáší za studena pomocí válečku nebo airless stříkání. Lze je využít i na střechy a balkony.

Aplikace PUR nátěru

Správná příprava a úprava podkladů jsou klíčovými podmínkami pro dokonalou funkčnost a dlouhou životnost polyuretanového izolačního systému. Povrch staré pásové izolace je třeba zbavit všech biologických nánosů, jako jsou mechy, lišejníky, listí, jehličí či nálety rostoucí vegetace. Jejich odstraňování provádíme pomocí hrubých košťat s tvrdým vlasem.

Při velmi soudržných kontaminacích používáme kartáče s ocelovým vláknem. Při čištění se vyhýbáme použití vody, zanesla by vlhkost pod izolační pásy skrze netěsnosti a lokální perforace staré izolace. Klempířské prvky zbavíme korozních splodin a zbytků nátěrů. K očištění použijeme kartáčový kotouč na úhlové brusce nebo na vrtačce.

Informace o materiálu
Aplikace PUR nátěrů nevyžaduje specializované nářadí a znalosti. Jedná se o 100% bezešvou technologii, a tedy bez rizika poškození ve spojích, kde není třeba složitě řešit detaily. Materiál je trvale elastický a je možné ho využít jak pro pochozí střechy, tak pro ty pojízdné.

Původní izolaci je třeba důkladně prohlédnout a defekty opravit. Jedná se zejména o tzv. puchýře – místa, kde je asfaltový pás separovaný od podkladu. Tato místa nařízneme do tvaru dopisní obálky, chlopně nadzvedneme a vzniklý otvor vyplníme speciální PU hmotou weberdry PUR details. Do čerstvě nanesené hmoty zatlačíme chlopně a místa, kde byly chlopně naříznuty, pokryjeme rovněž hmotou weberdry PUR details. Hmotu použijeme i na přechody napojení mezi asfaltovými pásy a oplechování střechy (a dalších střešních detailů, jako jsou komíny, světlíky ad.).

Na připravený podklad můžeme začít nanášet základní penetrační podklad weber.prim EP 2K. Penetraci připravíme smícháním složky A a B, nezapomeneme nádoby pořádně vyprázdnit (zejména ze stěn a dna balení), mícháme pomocí elektrického míchadla pomalými otáčkami po dobu 3 až 5 minut. Směs je možné ředit vodou až do 25 %, vodu přidáváme až po smísení složek. Penetrace se nanáší malířským válcem.

Kontrolujeme rovnoměrné rozprostření po celém povrchu střechy a vyhýbáme se vytvoření kaluží na nerovnostech střechy. Po nanesení penetrace dodržíme technologickou přestávku minimálně 6 až 12 hodin, po které aplikujeme PUR izolační hmotu weberdry PUR seal. Nátěr PUR izolační hmoty provádíme rozléváním hmoty na povrch střechy, rozprostírání provádíme zubovou stěrkou nebo aplikačním válcem. Rozprostření stěrkou je výhodné pro kontrolu identické tloušťky v ploše, ale je fyzicky namáhavé. Aplikace válcem je vhodná i pro velké střechy.

Ihned po nanesení hmoty vkládáme ztužující tkaninu weberdry fabric, která zvýší pevnost membrány. Pro nasycení tkaniny a vytvoření dostatečné vrstvy pro její fixaci přestříkáme povrch tkaniny PUR izolační hmotou – tu lze samozřejmě aplikovat i strojně nejen pro tento případ. Nanášíme přiměřené množství, aby tkanina v hmotě neplavala, vytvořily by se tím podmínky pro vznik puchýřů v budoucnu.

V případě potřeby zvýšené ochrany proti UV záření můžeme přetřít nátěrem weberdry PUR coat ve vybraných odstínech. Nátěr provedeme nejdříve 12 hodin po nanesení poslední předchozí vrstvy. Nátěr lze nanést opět stříkáním nebo nanesením malířským válcem.

01 Oprava povrchu
Povrch očistíme. Defekty, zejména puchýře, opravíme. Puchýře nařízneme do tvaru dopisní obálky, chlopně nadzvedneme a vzniklý otvor vyplníme speciální PU hmotou weberdry PUR details.

01
01 |

02 Zatření puchýřů
Do čerstvě nanesené hmoty zatlačíme chlopně a místa, kde byly chlopně naříznuty, pokryjeme rovněž hmotou weberdry PUR details.

02
02 |

03 Penetrační nátěr
Na připravený podklad nanášíme malířským válcem penetrační nátěr. Klíčem k úspěchu je rovnoměrné rozprostření. Po nanesení, nehledě na počasí, musíme dodržet technologickou přestávku alespoň 6 hodin.

03
03 |

04 Izolační hmota
Nátěr PUR izolační hmoty provádíme rozléváním hmoty na povrch střechy, rozprostírání provádíme zubovou stěrkou nebo aplikačním válcem. Dbáme na rovnoměrnost vrstvy.

04
04 |

05 Vložení tkaniny
Po nanesení izolační hmoty vložíme do čerstvé vrstvy ztužující tkaninu. Její povrch můžeme přestříkat další vrstvou PUR izolační hmoty, abychom docílili dostatečné, rovnoměrné vrstvy. Po technologické pauze můžeme povrch opatřit ochranným nátěrem ve vybraných odstínech.

05
05 |

Text + foto: weber