mravenci

Mravenci v domě: Nejúčinnější chemická řešení

Partneři sekce:

Mravenci nejsou v interiéru chtěnými návštěvníky, posvítili jsme si proto na některá umírněná, ekologická a nezávadná řešení, která by se měla postarat o přítomnost mravenců v bytě, a zároveň nepředstavovat hrozbu pro mravence, nás nebo životní prostředí. Fungují však skutečně tyto rady? A jaké radikálnější možnosti máme, když nezaberou?

Co nefunguje…

Přestože se babské rady zakládají na zkušenosti, celá řada z nich již byla prověřena jako neúčinná, případně účinná s velkým “ALE”. Mezi tato řešení patří:

  • Čerstvá máta a její lístky mravencům zpravidla nevadí, aby jim skutečně pach vadil, je třeba připravit silný odvar nebo použít esenciální olej, která mátovou vůní skutečně čpí.
  • Skořice běžně zakoupená v obchodě není pro mravence dostatečně aromatická. Mravencům samozřejmě nadrcený prášek bude vadit, ale pouze jako překážka v cestě. Totéž platí například pro kávovou sedlinu.
  • Zkazky o mouce explodující mravence zevnitř jsou zcela lživé. Mouka, naopak, mravence přitahuje. Když už, muselo by se jednat o pozření kypřicího prášku – a ani tam není legenda plně potvrzena – anebo sody (obojí se doporučuje smíchat s cukrem, aby mravenci nepoznali rozdíl).
  • Sladidla, ať už se kdokoli snaží tvrdit cokoli, rovněž nezabírají. Mravenci je sežerou, pochutnají si a ve výsledku pouze vyhodnotí, že se v objektu nachází spousta dobrot a je třeba jej zabrat. Informace o sladidle a jeho účinku na mravence byly vyvráceny i vědecky.
  • Lepicí páska uchycená k lince je dobrá leda tak k naštvání naší kočky. Mravence nezastaví. Respektive zastaví několik jedinců, nezastaví ovšem masu, která už v té chvíli bude po místnosti pochodovat.

Chemie jako záchranné řešení

Chemie by měla být poslední možností, ke které se uchýlíme, protože může mít vliv nejen na mravence samotné, ale i na jiný hmyz (případně i na domácí mazlíčky). V boji proti mravencům máme na výběr hned z několika různých provedení jedů – sprejů, prášků, roztoků, kašiček, gelů nebo krystalků.

Mezi běžně používanou klasiku patří sprej, který nabízí snadné použití a prakticky okamžitou účinnost. Hodí se pro rychlou likvidaci většího množství mravenců na jednom místě a není úplně vhodný pro aplikaci v exteriéru. V interiéru bychom ovšem při jeho použití měli důkladně větrat. Při použití je třeba rovněž pamatovat, že nastříkanou plochu neotíráme, kvalitní přípravek na působí ještě zhruba 14 nadcházejících dní (což může být problém, pokud k místu mají přístup domácí mazlíčci), otřením bychom proto výrazně omezili jeho účinnost.

Druhou hojně používanou možností je nastražení pasti s jídlem. Tu můžeme přichystat prostřednictvím tzv. domečků pro mravence, kam nalijeme roztok na hubení mravenců – účinnou látku pak mravenec transportuje do mraveniště, nepůsobí tak pouze na jedince, ale na větší množství.

Obdobně funují jedy smíchané s potravinou, kterou mají mravenci v oblibě, tj. například kukuřičná mouka, pšeničná mouka, cukr… mravenec nerozezná jed od pochoutky a vše odnese do mraveniště.

Řešení s návnadou trvá do dosažení plné efektivity přibližně týden a po celou dobu musíme dávat pozor, aby se k pasti nedostaly děti nebo zvířata.

Nestandardní problém: okřídlení mravenci

Okřídlení mravenci jsou počátkem nové generace (a nových kolonií) mravenců. Vyskytují se hlavně v létě a jejich přítomnost, zejména pokud se rojí ve větším množství, může být více než obtížná. Aby nevnikli, omylem, do interiéru, je vhodné využívat sítě do oken, zatahovat záclony, závěsy či používat lepicí pasti.

Co by mělo fungovat neméně učinně jsou pachy. Máta, eukalyptus, bazalka, levandule… postavme si květník na okno a mravenci by se nám měli vyhnout. Použít můžeme i sušené byliny (méně účinné) nebo esenciální oleje (čím aromatičtější, tím samozřejmě lepší).

Jako velmi účinná poslední, či rychlá, záchrana proti létajícím i lezoucím mravencům pak údajně velmi dobře funguje celer. Nakrájený na plátky a posypaný skořicí a solí je aromatický sám o sobě, umocněný o skořicí, a díky soli i potí vodu, což pomáhá uvolňovat ještě více potřebného aroma. Pamatujme ovšem, že s velkou pravděpodobností to bude páchnout nejen mravencům, ale i nám samotným.

Upozornění závěrem!

Přestože se s mravencem lesním v objektu nejspíše nesetkáme, měli bychom mít na paměti, že jde o chráněného mravence, který je velmi prospěšný v rámci lesního společenství. Pokud tedy máme problém právě s ním, tak máme skutečně problém…