Eliška Hřebenářová

Skladových vozíků je celá řada, a proto bychom před jejich koupí měli důkladně zvážit, jakou činnost budeme s vozíkem vykonávat, jaký náklad budeme přepravovat, na jakou vzdálenost, v jakém prostoru, jak těžký náklad to bude a jak složité je uspořádání prostor, kterými se s vozíkem budeme pohybovat.

Eliška Hřebenářová -

Informace, která se v médiích poprvé objevila již v roce 2022 bere svět útokem. Obrazně. Pozornost zahraničních médií asfalt z cigaretových špačků rozhodně získává – nejen díky první úspěšné realizaci, ale zřejmě i proto, že jde o řešení z běžně nerecyklovatelného odpadu, se kterým neumíme nakládat a kterého máme, takřka, obrovské množství a většina přitom končí různě v přírodě, na trávnících měst, v kanálech či volně po silnicích a chodnících.

Eliška Hřebenářová -

Extrémní projevy počasí se zhoršují kvůli měnícímu se světovému klimatu – a to si vybírá daň na našich silnicích. Toto tvrzení prakticky nelze postavit ani jako otázku, je to holý fakt. V roce 2023 bylo ve Spojeném království hlášeno téměř 630 000 výmolů, což byl podle údajů sestavených skupinou kampaně Round Our Way nejvyšší údaj za posledních pět let. Mezitím ve Spojených státech přibližně 44 milionů řidičů nahlásilo v roce 2022 poškození svých vozidel v důsledku výmolů, což byl podle AAA masivní 57% nárůst oproti roku 2021.

Eliška Hřebenářová -

Mravenci nejsou v interiéru chtěnými návštěvníky, posvítili jsme si proto na některá umírněná, ekologická a nezávadná řešení, která by se měla postarat o přítomnost mravenců v bytě, a zároveň nepředstavovat hrozbu pro mravence, nás nebo životní prostředí. Fungují však skutečně tyto rady? A jaké radikálnější možnosti máme, když nezaberou?

Eliška Hřebenářová -

Tepelná čerpadla jsou součástí řešení trvale udržitelných domácností a vizí pro dosažení uhlíkově neutrální budoucnosti, doplňují (či zcela nahrazují) klasické vytápění plynové nebo elektrické a spolu s malými fotovoltaickými, domácími elektrárnami se stávají tzv. must-have téměř každé novostavby.

Eliška Hřebenářová -

Nejen Egypt, ale prakticky celý svět řeší problém s ubývající vodou, zejména v horkých letních měsících nebo obdobích sucha, a nedostatkem zemědělské půdy. Právě Egypt se ale rozhodl začít tento problém řešit alternativně za použití již léta známý metod – tedy hydroponií. Hydroponie totiž využívá pouze 10 % vody potřebné pro tradiční pěstování na orné půdě.

Eliška Hřebenářová -

Loňský rok byl svědkem několika pozoruhodných kroků vpřed v řešení přírodních a klimatických krizí. Bohužel je přirozené, že naši pozornost upoutaly jiné události (zejména katastrofy), které ovládly titulky. O úspěších tolik slyšet není, protože je vedou zejména místní komunity nebo domorodé skupiny, jejichž hlasy jsou často marginalizovány.

Eliška Hřebenářová -

Větrná energie je stále oblíbenější formou obnovitelné energie, když však přijde čas na výměnu obrovských lopatek turbín, které přeměňují vítr na elektřinu, je likvidace problém. Nyní vědci hlásí novou kompozitní pryskyřici, která by mohla být později recyklována do nových lopatek turbín nebo různých dalších produktů, včetně sladkostí.

Eliška Hřebenářová -

Solární a větrná energie je svým způsobem bezplatný, obnovitelný zdroj energie, který – jak řada lidí zapomíná – ovšem závisí na přírodních procesech, které člověk bohužel není schopen ovládat. V této fázi jsme proto všichni nuceni přijmout rizika, která s sebou přináší obnovitelná energie: slunce ne vždy svítí a vítr ne vždy fouká. Co se ale stane, když síť ztratí oba tyto zdroje energie současně? Tento jev je známý jako “složené energetické sucho”.

Eliška Hřebenářová -

Zimní nastavení oken je oblíbené téma každého kutilského magazínu ve druhé polovině podzimu a začátkem zimy – a stejně jako se objevuje řada doporučení, jak okna nastavit a jak tento tip rozhodně nevynechat a dbát na správné nastavení oken, objevuje se i řada názorů, že jde o mýtus, který pouze vede k poškození oken a my bychom ho měli jednou a pro vždy vymýtit.

Eliška Hřebenářová -

Od komunitních solárních farem po společně vlastněné větrné turbíny, eko-vynálezci přicházejí s novými způsoby, jak do našich domovů přivést obnovitelnou energii. Nyní mikro větrné turbíny navržené tak, aby vypadaly jako stromy, řeší některé z výzev zelené energie.

Eliška Hřebenářová -

Pryč jsou časy, kdy jedinou možností, jak uklidit napadaný sníh, byla hliníková lopata a dřevěné hrablo. Stávající nabídka trhu je mnohem pestřejší a pro snadný úklid si je možné vybrat z celé řady výrobků, které se liší jak v základních parametrech, jakými je rychlost a pohodlnost úklidu, tak ve způsobu úklidu, kvalitě výrobku – a, v neposlední řadě, ceně.

Eliška Hřebenářová -

Obrázky ukazující velrybu bez života na pláži a fotky hořící velryby vyskakující z oceánu s větrnými turbínami na pozadí – právě tyto záměrně šokující záběry stojí za jedním z nejrozšířenějších hoaxů současnosti. Snímky se totiž objevily na plakátech, cedulích a v příspěvcích na sociálních sítích v regionech Hunter a Illawarra v Novém Jižním Walesu, v Austrálii, jako součást rostoucí kampaně proti plánu australské vlády na otevření pobřežních větrných zón u pobřeží.

Eliška Hřebenářová -