Eliška Hřebenářová

V posledních letech jsme byli svědky nejednoho velkého požáru a ať už mluvíme o Austrálii nebo Americe jedno zůstává společné – spálená zem. Jak požáry přežívá příroda? Tedy konkrétně zvířata? Co pro nápravu situace může udělat člověk?

Eliška Hřebenářová -

Údržba přístupových cest po zimě je klíčovým aspektem pro jejich dlouhodobou funkčnost a bezpečnost. Zimní období, s nízkými teplotami, sněhem, ledem a použitím posypových materiálů, jako je sůl, totiž může způsobit i poměrně rozsáhlá poškození – samozřejmě v závislosti na volbě pochozí vrstvy a jejím předchozím stavu. Na co se tedy na jaře zaměřit, aby se z chůze po zpevněném povrchu nestal bezpečnostní hazard?

Eliška Hřebenářová -

Chodit na toaletu je normální a lidské, kolik z nás se však zamyslelo, jaký má tato činnost dopad na životní prostředí a, pro ty, kteří upřednostňují vlastní pohodlnost a zvyky před ekologií, i na naše zdraví? Průměrný Evropan spotřebuje za rok cca 20 kg toaletního papíru, což je luxus, který v dějinách nemá obdoby...

Eliška Hřebenářová -

Bobr evropský (Castor fiber) i jeho americký příbuzný (Castor canadensis) jsou známí svou neúnavnou stavební činností, není proto divu, že ačkoliv se lidé považují za mistry vodního inženýrství, bobři jim v některých případech vypálili rybník – doslova. Poslední kousek českých bobrů dokonce pobavil celý svět a dostal naše bobry na titulní stránky.

Eliška Hřebenářová -

Okapy jsou nezbytnou součástí každé střechy, protože zajišťují efektivní odvod dešťové vodu z povrchu střechy a tím chránit stavbu před poruchami, které by mohly vzniknout při vsakování či zadržování vody v konstrukcích. I přesto, že jsou okapy často považovány za doplněk střechy, jejich význam je neoddiskutovatelný a k jejich výběru by se mělo přistupovat zodpovědně. Jakmile totiž dojde k selhání okapového systému, mohou nastat závažné problémy, které nejenže mohou poškodit samotnou stavbu, ale i prodloužit nutnost opravy.

Eliška Hřebenářová -

Dřevěné podlahy, ať už v podobě parket nebo prken, jsou elegantní, nadčasové, velmi často i designově univerzální, působí krásně, mají dlouhou životnost a každé místnosti dodávají teplý, útulný vzhled. Nicméně dost opěvování! Podlahy s dřevěnou nášlapnou vrstvou mají i své stinné stránky – aby taklová podlaha zůstala v perfektním stavu, je nutné jí věnovat pravidelnou péči. Kdy a jakou, na to se podíváme na následujících řádcích…

Eliška Hřebenářová -

Stavebnictví je jedním z největších spotřebitelů energie a zdrojů na světě. Kromě provozní spotřeby energie budov se v posledních letech stále častěji stává středem pozornosti tzv. šedá energie (nebo také energie na produkt), tedy energie vložená do výroby, dopravy, instalace a likvidace stavebních materiálů. Tím se, už ze samotné definice, stává šedá energie velmi důležitým ukazatelem ekologie produktu.

Eliška Hřebenářová -

Jezírka a bazény se stále častěji stávají součástí zahradní architektury a tedy i součástí domů jako takových. Jedná se o oblíbené sezónní prvky, které pomáhají ochladit vzduch ve svém okolí v úmorných letních vedrech a zároveň nabízí osvěžení – buď pro zvířata žijící v zeleni zahrad anebo pro majitele.

Eliška Hřebenářová -

V posledních letech stoupá počet případů, kdy zprvu nevinný výlet do přírody skončí záchrannou akcí. Celá řada těchto akcí pak navíc končí tragicky. Na jednu stranu je samozřejmě možné – a rozhodně bychom s tím měli kalkulovat –, že medializace takových zásahů je podstatně vyšší, než jak tomu bylo v minulosti, na stranu druhou se příroda aktivně mění oproti tomu, na co jsme byli zvyklí před deseti či dvaceti lety. A stejně tak se aktivně mění i lidé, kteří na tyto výlety vyrážejí.

Eliška Hřebenářová -

Jedním z klíčových úkonů, které je na konci zimy třeba provést, je kontrola střechy a okapů. Přestože jsme provedli podzimní přípravu, vyčistili okapy a zkontrolovali krytinu, zima, sníh a rozmary počasí se mohou na konstrukcích nepříjemně podepsat.

Eliška Hřebenářová -

Vlhkost v domě je častým problémem zejména v zimních měsících, kdy může docházet ke kondenzaci vlhkosti ve vnitřním prostředí nebo i zatékání do konstrukce porušené, například chladem či mrazem, anebo nesprávně provedené již ve fázi výstavby. Vlhkost v konstrukci je nebezpečná nejen proto, že přispívá k degradaci stavebních materiálů a jejich nesprávné funkci, ale ke vzniku plísní, pro které vytváří optimální prostředí.

Eliška Hřebenářová -

Nejen dům potřebuje po zimě určitou údržbu, kterou ho připravíme na jarní a letní sezónu. Péči potřebují i další objekty, které se nachází na pozemku – mezi ty lze zařadit například všechny menší zahradní objekty. Podívejme se na hlavní body, které při odzimování nesmíme minout!

Eliška Hřebenářová -

Minimálně jednou ročně, když hodiny odbijí půlnoc 31. prosince, se obloha rozzáří nejen velkými, městy pořádanými ohňostroji, ale i desítkami menších soukromých, kterými rodiny a individuální skupiny lidí vítají nový rok. V Sydney bylo takto odpáleno na devět tun výbušnin ve dvou představeních.

Eliška Hřebenářová -

Čas, kdy se oteplí (a počasí se umoudří) natolik, abychom mohli skočit do aut a začít se pravidelně stěhovat na víkend z měst na chaty a chalupy, se neúprosně blíží. A s tím samozřejmě přichází i chvíle, kdy bude třeba zkontrolovat nemovitost po zimě a provést její odzimování.

Eliška Hřebenářová -