vosy hnízdo

Jak se sami a rychle zbavit vosího hnízda?

Partneři sekce:

Častým problémem nemovitostí v teplých jarních, letních – a vlastně i podzimních – měsících se stává dotěrný hmyz. Dokud jde o nebodavý hmyz, je jeho přítomnost obtížná, ale většinou snadno řešitelná. Jakmile se ovšem objeví hmyz bodavý, pak jde většinou všechna legrace stranou. Z těch nejčastějších, dotěrných druhů se můžeme setkat například se včelou, vosou nebo sršněm.

Přestože se to může zdát ne zcela pravděpodobné, z výčtu bodavého hmyzu jsou vosy ten největší problém. A vlastně i největší nebezpečí pro lidi, kteří se pohybují venku nebo v blízkosti hnízd, a to ať už záměrně nebo nikoli. Rozeberme si fakta o vosách a možnosti nakládání s jejich hnízdy, podrobněji.

Život vosy

Vosy, podobně jako sršni nebo čmeláci, nepřezimují – zimu přežívá pouze oplozená matka, která na jaře najde vhodné místo k vystavění hnízda, usídlí se, připraví několik prvních pláství, které zaklade vajíčky a jakmile se vylíhnou první dělnice, může se plně věnovat kladení dalších a dalších vajíček, zatímco o jejich krmení a rozšiřování hnízda se už starají mladé dělnice. Během léta pak v takovém hnízdě může být i několik tisíc dělnic, což už je samozřejmě poměrně velká nepříjemnost, pokud na hnízdo narazíme omylem, případně pokud vosy omylem podráždíme.

Na konci léta hnízdo opouští všechny mladé, daný rok vychované, matky, aby našly vhodný úkryt na zimu. Samečci, dělnice a stará matka, uhynou. Jakmile přijde jaro, všechny mladé matky, které zvládly přezimovat, vylétají a celý cyklus opakují. Stále není zcela jasné, zda se vosy na místo opětovně vracejí – zatímco odborníci tvrdí, že pokud hnízdo ponecháme nedotčené, vosy se do lokality původního hnízda nevrátí (a nebudou stavět ani v jeho okolí), praxe ukazuje, že vosy klidně postaví nové hnízdo klidně i půl metru od opuštěného. Pokud jsme tedy na vosí hnízdo v blízkosti nemovitosti narazili, je vhodné nejen vyřešit samotnou přítomnost hmyzu, ale i odstranit podmínky, které místo učinily tak lákavým.

Vosa v přirozeném prostředí

Jídelníček vosy je poměrně pestrý a mění se v průběhu životního cyklu. Jako larvy vosy požírají jiný hmyz, který loví a do hnízda přinášejí dělnice. Mouchy, housenky, komáry apod. dělnice rozmělňují a kašičku krmí mladým larvičkám. Jakmile ovšem vosa dospěje, jídelníček se mění. Dospělé vosy olizují vosí larvy, které produkují sladký sekret – a obdobně i při exkurzi mimo hnízdo preferují sladkou svačinku, tedy v podobě nektaru, sladkých (až přezrálých) plodů a samozřejmě i jídel, která ponecháme venku bez dozoru.

Vosí hnízda

Hnízda jsou nejčastěji ukryta v zemi, pod střechami domů a kůlen, ve štítech budov (zejména těch s obložením), poblíž okapů, pod římsami střech,  mezi okenicemi, v dutinách stromů, v tepelných izolací domů… nebo i na netradičních místech jako například ve skleníku, na balkoně, v ptačí budce, v komínu, ve venkovních žaluziích, letních slunečnících, dětských prolézačkách a skluzavkách… Zkrátka všude, kde jsou dostatečně kryté a z pohledu vosy bezpečné. A jelikož vosy pro svůj vývoj a hnízda nepotřebují světlo, může se jednat skutečně o jakoukoli skulinku nebo dutinku.

Jak najít hnízdo?

Pokud netušíme, kde by se hnízdo mohlo nacházet, je nejjednodušším řešením si sednout na zahradu a čekat. Jakmile se nám podaří vysledovat společný směr, kterým většina vos létá, můžeme je začít následovat – a jakmile najdeme místo s větší kooncentrací vos, aniž by se nacházely kolem zdroje potravy, úspěšně jsme lokalizovali potenciální umístění hnízda.

Některá hnízda jsou viditelná poměrně velmi snadno a rychle, je ovšem třeba počítat s tím, že hnízdo může být i skryté a jediné, co najdeme, je výletový otvor. Pokud si nejsme jisti, je vhodné přijít na místo v podvečer, ideálně v chladnější den, kdy hmyz vykazuje nejmenší aktivitu, a místo důkladně prozkoumat. V takovém případě je vhodné se vybavit ochranným oblečením, kdybychom hnízdo omylem podráždili.

Při hledání je třeba pamatovat i na to, že hnízdo nemusí být přímo v místě, kde vosy mizí. Vše záleží na blízkém okolí – pokud například vosy vylézají a mizí v okolí komína nebo střechy, hnízdo může být kdekoli na půdě, včetně dutiny v tepelné izolaci.

Pokud mizí v kůlně nebo zahradním domku, může být hnízdo pod střechou, ve stěně, v podlaze, ale i v některém z pootevřených, nepoužívaných šuplíků. Pokud zkoumáme lokalitu v přírodě, může být hnízdo kdekoli od větví stromů, přes dutinu v kmeni, až po starou myší noru někde mezi kořeny.

Při hledání hnízda je vždy třeba pamatovat, že vosy sice nejsou od přírody útočné, ale pokud se budou cítit ohrožené, zejména v okolí svého místa, mohou být velmi agresivní – a žihadlo mohou používat opakovaně.

Likvidace vosího hnízda

První možností jak se zbavit vosího hnízda je samozřejmě zavolat profesionály (ne hasiče!), kteří se o likvidaci hnízda – za určitý poplatek – postarají.

Nejjednodušší je likvidace hnízda na jaře, zejména pak například v dubnu, kdy je ještě hnízdo poměrně malé a slabé. Pokud je možné hnízdo shodit do pytle či nádoby, máme poměrně snadnou práci. Hnízdo odstraňujeme ve večerních hodinách, ideálně v chladnějším počasí, kdy jsou vosy zalezlé v hnízdě a pomalejší.

Pokud je hnízdo umístěno na hůře přístupném místě, je vhodnější pořídit insekticid s aplikací na dálku a vosy oblažit několika dávkami v časovém odstupu. V případě likvidace hnízda ve výšce bychom měli dbát na naši bezpečnost a hnízdo likvidovat ze země. Pokud bychom se rozhodli pro likvidaci ze žebříku, mohlo by se stát, že při nešťastné kolizi s vosou bránící hnízdo spadneme a dopadneme hůř, než kdybychom dostali několik žihadel.

Pokud se hnízdo nachází k zemi, postačí k jeho likvidaci vroucí voda – po likvidaci je hnízdo vhodné okamžitě zasypat zeminou, případně zacpat drnem.

Ve všech případech se vždy předem vybavíme odpovídajícím oblečením, které zabrání pobodání.

Jak hnízdům předejít?

Kde se mohou vosí hnízda nacházet je poměrně jasné, jak ale jejich výskytu předejít? Vosy zpravidla na jaře vylézají teprve v době, kdy se teplota začne pohybovat kolem 15 °C, jakmile tedy sleze sníh, máme jedinečnou možnost jejich usídlení v naší blízkosti předejít.

Jarní obhlídka nemovitosti by měla obsahovat vyspravení a utěsnění všech otvorů ve fasádě, umístění kartáčového těsnění kolem dveří a žaluzií a v neposlední řadě opatření všech větších mezer sítí proti hmyzu, aby se vosy nedostaly například na půdu. Pokud máme na domě dřevěný obklad, je vhodné dřevo přetmelit a znovu natřít, aby se uzavřely případné průniky dospod obkladu.

Pokud se rozhodneme odstranit původní, nalezená hnízda, je vhodné místo ošetřit insekticidem, který případné nové zájemce odpudí. Pokud hnízdo na místě ponecháme, neměly by se vosy vrátit ani do jeho blízkosti (nicméně kolik z nás vidělo nové hnízdo vedle starého?).

Kromě samotné nemovitosti bychom měli projít i zahradu a všechny díry po myších norách a krtince zasypat a důkladně ušlapat.

Počet vos na zahradě můžeme navíc snížit efektivními lapači (například téměř prázdnou lahví piva, do které vosa vletí, ale už netrefí ven), anebo umístěním nahnilého ovoce někam do neužívaného rohu zahrady, kde mohou vosy volně hodovat, aniž by někomu překážely.  Pokud se tedy hnízdo nachází v místě, kde nám nepřekáží, můžeme – s ohledem  na to, že jde o sezónní záležitost – nechat vosy být.

Jejich životním cílem rozhodně není pobodat kohokoli, koho potkají, a navíc loví obtížný hmyz, který pak krmí svým larvám. Pokud tedy nehrozí pobodání alergika nebo se nejedná o hnízdo na frekventovaném místě, mohou se vosy ukázat jako užitečné sousedky. I v případě nealergiků ovšem platí, že při zásahu do krku, úst nebo hlavy obecně je vhodné volat záchrannou službu.