Malý dům, velký příklad

Daniel Baudis a Daniel Rohan spolu tvoří ateliér DDAANN, kde před nedávnem společně vytvořili projekt malého rodinného domu na okraji Prahy. Zdánlivě obyčejná stavba se sedlovou střechou v sobě skrývá symboliku dnešní doby a spojuje fenomény dávno zapomenuté a nově objevované.

Na úzké parcele navrhli prostý, do ulice štítem otočený objem, zakončený sedlovou střechou. Dovnitř se prolamují různě velké okenní otvory a jasně čitelný vstup v podobě žlutě zářících dveří.

Když vcházíme, nevelká chodbička nás zavede do obytného prostoru, jemuž dominuje kuchyňský kout a stůl s lavicí a židlemi. Místo pro relaxaci je až úplně vzadu u rozměrného okna vedoucího na zahradu.

Dovnitř se prolamují různě velké okenní otvory a jasně čitelný vstup v podobě žlutě zářících dveří.
Obývací pokoj
Malý dům 8
Sezení na terase a přemýšlení o domě podle návrhu ateliéru DDAANN je komfortní a překvapivě jednoduché.
Jedna místnost s hygienickým zázemím vytváří pohodlnou pracovnu která může sloužit i jako velkorysý hostinský pokoj.
Zdánlivě obyčejná stavba se sedlovou střechou v sobě skrývá symboliku dnešní doby a spojuje fenomény dávno zapomenuté a nově objevované.
Malý dům 2
Malý dům 3

Začíná být jasně patrné, že velikost oken je volena na míru interiéru. Ten není osvětlen podle vnějšího estetického plánu, ale podle vnitřní touhy po světle. Dvakrát zalomené schodiště nás přivede do patra. I sem přináší rozměrná skleněná výplň maximum denního svitu. Na jedné straně je hlavní ložnice domu, na té druhé, směrem do zahrady, se za hygienickým zázemím skrývají dva dětské pokoje. Všechny tři obytné místnosti jsou zde velkoryse otevřeny do krovu a vybaveny „pobytovými platformami“. Milý bonus.

Malý dům 4

Než se vydáme na cestu zpátky dolů, z okna zahlédneme, že za domem ještě něco stojí… Úzkou stříškou oddělený stojí několik metrů od domu malý přístavek. Jedna místnost s hygienickým zázemím vytváří pohodlnou pracovnu, která může sloužit i jako velkorysý hostinský pokoj. Eleganci řešení ještě podtrhuje prkenné hrazení po straně, které zvyšuje intimitu užívání a prostor „mezi“ uzavírá ještě ze třetí strany. Ten tak vybízí ke klidnému a na dané podmínky maximálně soukromému odpočinku.

Sezení na terase a přemýšlení o domě podle návrhu ateliéru DDAANN je komfortní a překvapivě jednoduché.

Sezení na terase a přemýšlení o domě podle návrhu ateliéru DDAANN je komfortní a překvapivě jednoduché. Stavba je jako z učebnice soudobého uvažování a ukazuje myšlenky, které jsme zapomněli, nebo které musíme nově objevovat.

Fenomén dvoru, který byl v minulosti absolutně běžným a později se ve výstavbě vytratil díky své nepotřebnosti, dává připomenout jak praktické je pomocí architektury vytvořit klidné místo „uprostřed“. Místo, které mohou obyvatelé využít naprosto dle své libosti a tedy naprosto svobodně. Chytré řešení!

Obývací pokoj

Naopak práce z domova se stává a nejspíš i bude stávat stále rozšířenější. V minulosti tomu tak nebylo. Je to benefit pro zaměstnance, je to mnohdy přínos pro zaměstnavatele. Nový fenomén, na který naše bydlení nebylo připraveno, a správná architektonická tvorba na něj musí reagovat. Zde to dělá a propojením „domu přes dvůr“ vytváří klidný prostor a potřebnou bariéru mezi prací a domovem, která umožní soustředěně prožívat obě části života.

Jedna místnost s hygienickým zázemím vytváří pohodlnou pracovnu která může sloužit i jako velkorysý hostinský pokoj.

Daniel Baudis a Daniel Rohan společně vytvořili dům, který má v sobě domov i místo pro práci „pod jednou střechou,“ ale přesto s potřebnou vzájemnou nezávislostí. Je to malý dům s malým dvorem, který ale, dům i dvůr, dávají velký příklad, jak může bydlení 21. století vypadat.

Malý dům 10

Text: Tomáš Čech – architektonická platforma POLYCHROME
Foto: Alexandra Timpau