Vila s úžasnou vyhlídkou na oceán

RedHead, zatím tento název nese novostavba vily pro rekreační bydlení, je však první vlaštovkou celého souboru podobných staveb, které by měly postupně vzniknout v kanadské provincii Nova Scotia na pobřeží ostrova Cape Breton. Na skalním útesu s úžasnou přírodní scenérií a nádhernou vyhlídkou…

K návrhu projektu byl přizván pražský architektonický ateliér ADR architektů Petra Koláře a Aleše Lapky, který vtiskl areálu svébytný výraz v duchu jednoduchosti a funkčnosti. Jednotlivé vnitřní prostory mají svou hierarchii vyjádřenou různou světlou výškou a použitými materiály.

V jednotě s okolím

Vila je umístěna přibližně ve středu pozemku. Směrem k jihovýchodu se svažuje k moři, zprvu pozvolně, ovšem posléze příkře přechází v útes, kde jeho stranu ohraničuje mořský břeh. Architekti učinili ze svažitosti pozemku přednost a dům částečně zapustilido svahu, který se postupně mění v zelenou střechu.

Přístupová cesta se vine ze severozápadní strany pozemku lesem dolů po svahu. Postupně odkrývá pohledy na moře a až v bezprostřední blízkosti domu, skrytého v okolním terénu, dává tušit jeho přítomnost.

Vila s úžasnou vyhlídkou na oceán 02

Přehledný interiér se spoustou světla

Jednopodlažní nepodsklepená stavba je přehledná a dispozičně členěná do tří zón – hlavní obytné části, pokojové části a garáží s technickými prostorami. Do vnitřní hmoty stavby jsou vložena dvě atria a světlík se zimní zahradou, jež pomáhají prosvětlit interiér a začleňují do něj přirozeně i přírodní prvky.

Hlavní obytný prostor je zvýšený, nicméně všechny úrovně jsou přístupny bezbariérově pomocí ramp. Hlavním denním prostorem je obytná místnost s kuchyní a spíží, jídelnou a obývacím pokojem, navíc je sem včleněna též pracovna.

Designovým prvkem místnosti je mimo jiné v prostoru umístěný krb kruhového půdorysu s proskleným topeništěm. Obytná část je přes halu spojena se šatnou a koupelnou. Panoramatické prosklení všech obytných místností nabízí výhledy na široký obzor Atlantiku měnící se s denní dobou i počasím.

Současně opticky propojuje interiér s vnější terasou. Relaxační zóna hlavní obytné místnosti v centru dispozice je rozdělena koridorem vedoucím do soukromé části se čtyřmi pokoji se zázemím a s fitness.

Součástí technické zóny je garáž se zázemím a přístupem k technologiím. V příjezdové části ke garáži navazuje na objekt kamenná opěrná stěna. Na střeše stavby je také terasa propojená s obytným prostorem na severní straně schodištěm.

Díky svému umístění nabízí jedinečný výhled na horizont propojený s okolním lesem. Při stavbě domu byly upřednostněny přírodní materiály, především kámen a dřevo, a to v interiéru – na podlaze či jako obklady stěn nebo stropů, i v exteriéru – fasáda je obložená vertikálně orientovanými prkny z kanadského cedru.

Vila s úžasnou vyhlídkou na oceán 12

Základní údaje:
Rezidence RedHead, Kanada
Autoři: ADR – Petr Kolář, Aleš Lapka
Spoluautor: Josef B. Novotný, Tomáš Novák
Investor: soukromá osoba
Realizace: 2017
Zastavěná plocha: 754 m2
Celková užitná plocha: 655 m2
Foto: Filip Šlapal
Text: Daniela Bartošová