Hledám dům holubí…

…zpívá ve slavné písničce Jiří Schelinger. Kateřina s Pepou už svůj holubí dům mají. Ale nenašli ho jen tak. Výběru pozemku i stavbě samotné věnovali mnoho času, energie a samozřejmě i peněz. A získali tak nejen místo k přebývání, ale i osobní vztah, pouto, které je dobrým základem pro budování domova.

Kateřina s Pepou oslovili kvůli spolupráci na domě v blízkosti hlavního města Lenku Křemenovou a Davida Maštálku na jaře 2014. „Zavítali jsme tehdy na pozemek,“ vzpomíná Lenka Křemenová, „kde stávala původně malá chata, obklopená vzrostlou zelení s nevelkým sadem v zádech.

Rozlehlý pozemek přechází od hrany strmého zalesněného svahu až po sečené příměstské louky s malebným výhledem do krajiny. Poloha nového domu tedy vychází z původní pozice staré chaty a předpokladu, že z historické zkušenosti původních majitelů byla prověřena časem.“

Holubí dům 02
Holubí dům 03
Holubí dům 04
Holubí dům 05
Holubí dům 06
Holubí dům 07
Holubí dům 08
Holubí dům 09

S respektem k místu

Jedná se o stavbu menšího měřítka s celkovou zastavěnou plochou cca 200 m2. Hlavním přáním majitelů byl respekt k vlastnostem stavebního pozemku – dům měl být do svažitého terénu vsazen tak, aby splynul s okolní vegetací a stal se přirozenou součástí daného místa.

K tomu slouží jednoduché tradiční proporce, střechy s nízkým nebo nulovým sklonem a v neposlední řadě i odstín fasády – holubí šeď. Tak stavba získává přirozené mimikry a cíleně na sebe neupozorňuje, podle slov autorů si jen tak odpočívá ve vysoké trávě…

Dům stoupá ve třech úrovních po severním svahu a pozvolna kopíruje terén. Současně je tvořen třemi křídly a jeho dispozice jsou rozvrženy tak, aby mohli majitelé co nejvíce využívat slunečního světla v obytném prostoru pod velkorysou stinnou terasou.

Holubí dům 07

Jižní křídlo se sedlovou střechou je otevřené do krovu a v hlavní obytné místnosti s kuchyní se odehrává společný rodinný život. V části podkrovního prostoru je situována pracovna s galerií a terasou vegetační střechy.

V západním křídle s plochou střechou je umístěna ložnice rodičů, koupelna a šatna, severní křídlo s mírně pultovou střechou ukrývá dětský pokoj, pokoj pro hosty a koupelnu. Plochá i pultová střecha je řešena jako vegetační, přidanou hodnotou je krásná vyhlídka.

Slovo architektů:
Dům nese název Holubí, což vychází z přání stavebníků, kteří preferovali na vnějším plášti barvy holubí šedi, místy s fialově modrým odstínem. Z nedalekého lesa se občas snese holub hřivnáč, anebo hrdlička zahradní, kteří jsou zde vítanými hosty.

Holubí dům 12

Základní údaje:
Místo: Středočeský kraj
Klient: soukromá osoba
Autoři: Lenka Křemenová a David Maštálka, www.a1architects.cz
Studie: říjen 2014
Realizace: jaro 2018 (se zahradou)
Projekt PROJEKTY S+S s.r.o.
Dodavatel: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.
Řemesla: truhlářství H&T s.r.o.
Technický dozor: Ing. Pavel Vyhnánek
Text: Daniela Bartošová
Foto: David Maštálka