Vltavská filharmonie

ASB portál bilancuje: Těchto 5 článků vás nejvíce zaujalo

ASB portál vám po celý rok 2022 přinášel novinky a zajímavosti ze světa architektury, stavebnictví a stavebního byznysu. Uveřejnili jsme stovky zajímavých realizací z Česka i ze zahraničí a přinesli desítky odborných textů nebo rozhovorů.

Podívali jsme se do statistik návštěvnosti a vybrali pětici článků, které vás nejvíce zaujaly. Nepřekvapí přitom, že se na prvních místech umístila zpráva o Vltavské filharmonii, která vzešla z největší veřejné architektonické soutěže, která se kdy v Česku pořádala.

1) Vltavskou filharmonii navrhne světová špička. Soutěž vyhrála vize dánského studia BIG

Na prvním místě se umístil text o výsledku mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie. Vítězem se stal tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem. Vítězný projekt moderního hudebního centra, které v budoucnu vznikne v pražských Holešovicích, nepracuje pouze s budovou jako takovou, ale přináší i nápaditá řešení veřejného prostoru, počítá se zpřístupněním břehu řeky a otevírá venkovní terasy filharmonie včetně střechy všem bez rozdílu.
Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie |

2) Vltavská filharmonie: Návrhy, které skončily před cílovou rovinkou

I druhé místo patří Vltavské filharmonii. Přestože mezinárodní architektonickou soutěž o podobu nového sídla České filharmonie vyhrálo dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG), porota ocenila i čtveřici dalších projektů. Nalezneme mezi nimi jak české zástupce, tak i severské průkopníky bezuhlíkových budov.

2. místo: Barozzi Veiga + Atelier M1
Neúspěšný návrh Vltavské filharmonie | Zdroj: Barozzi Veiga + Atelier M1

3) Tak trochu jiný satelit. U Plzně vznikne první řetězová výstavba v Česku

Třetí místo patří unikátnímu projektu, který se snaží pojmout satelitní výstavbu jinak, než je zvykem. Ve Vejprnicích u Plzně vznikne udržitelné příměstské bydlení. Jedná se o urbanistický celek s názvem Na Křížení cest, který jako první v Česku využívá řešení řetězové výstavby. Na ploše o rozloze necelých tří hektarů vyroste téměř 40 rodinných domů. Zahájení prodeje domů je plánované na únor letošního roku.

Na Křížení cest
Na Křížení cest | Zdroj: LoopWay

4) Dům v zahradě eliminoval chodby a stal se útočištěm mladé rodiny

Čtvrté místo patří studio Papundekl architekti a jejich návrhu jednopodlažní bezbariérová typologie bungalovu a dispozice s minimálním množstvím chodeb, to vše s ohledem na nízké celkové náklady. Tak se zrodil Dům v zahradě.

Dům v zahradě
Dům v zahradě | Zdroj: Alex Shoots Buildings

5) Inspirace středověkem: Rodina jezdí odpočívat do skříní v maličkém bytě

Náš přehled článků zakončíme v jednom malém bytě o velikosti 37 m2, kam se přesto pohodlně vleze čtyřčlenná rodina, aniž by se celý prostor zastavěl nábytkem. Realizace od znojemského studia ORA – Originální Regionální Architektura je pojmenována Bydlení ve skříni, je tedy zřejmé, že udělali něco velmi (ne)tradičního, co naše čtenáře zaujalo.

Bydlení ve skříni
Bydlení ve skříni | Zdroj: BoysPlayNice
red