Dům v zahradě eliminoval chodby a stal se útočištěm mladé rodiny

Dispozice katalogových domů se zdály mladé rodině nepraktické a nehospodárné. Oslovila proto Papundekl architekty se základním zadáním, kterým byl návrh jednopodlažní bezbariérová typologie bungalovu a dispozice s minimálním množstvím chodeb, to vše s ohledem na nízké celkové náklady. Tak se zrodil Dům v zahradě.

Rodinný dům architekti umístili do středu trojúhelníkového pozemku, který leží na úpatí moravskoslezských Beskyd. Podél severní hranice pozemku vede významná turistická trasa na horu Ondřejník.

Dům v zahradě
Dům v zahradě
Dům v zahradě
Dům v zahradě
Dům v zahradě
Dům v zahradě
Dům v zahradě
Dům v zahradě

Odpovědí na takto vymezené zadání je koncepce tří malých zděných “kvádrů“ s racionální dispozicí. Tři striktně vymezené objemy s odlišnými funkcemi mezi sebou vytvářejí velkorysý nepravidelný obytný prostor. Díky tomu vzniká specifická prostorová atmosféra náměstíčka, kterému dominuje přiléhající kuchyňský kout s barovým pultem.

Výhledy do zahrady

Obývací pokoj s jídelnou zpestřují vestavěné skříně, krbová kamna a zákoutí pracovny a předsíně. Prostor je v co největší možné míře propojen se zahradou pomocí velkých prosklených ploch. Jednotlivé aktivity lze oddělovat otočnou knihovnou a posuvnými dveřmi. Společné náměstí se tak může flexibilně měnit podle aktuálních potřeb rodiny.

Dům v zahradě
Dům v zahradě | Zdroj: Alex Shoots Buildings

“Dům je částečně zapuštěn do terénu a svým celkovým tvarem, malou výškou, zvolenou extenzivní zelenou střechou a přírodním charakterem se začleňuje do zahrady, která se tak stává nedílnou součástí domu a naopak,” doplňuje jeden z autorů Šimon Bierhanzl.

Základní kvádry byly architekty navrženy v jednoduchém konstrukčním i materiálovém provedení. Jsou vyzděny ze systémových tepelně izolačních tvárnic na betonových základech. Zdivo je zakončené ztužujícími věnci a strop vynesen fošnami.

Bez chodeb a s atmosférou

„Papundekl architekti pro nás navrhli dům bez zbytečných zákrut, chodeb a hluchých zákoutí. Je to dům, v němž každý z nás může nalézt své útočiště, ale v němž se nikdy necítíme sami, protože jsme si vždycky na dosah,“ shrnuje své pocity investor stavby.

Dům v zahradě
Dům v zahradě | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Prostor obývacího pokoje, předsíně a pracovny je zastřešen trámovým stropem vytvářejícím hravé členění, které vychází z geometrie základních kvádrů. Trámy se sbíhají do těžiště nad betonový pilíř v kuchyni.

„Jednu z největších radostí nám pak poskytuje výhled do zahrady skrze skleněnou stěnu, při kterém mnohdy zapomeneme na to, že jsme uvnitř a prostě si jenom užíváme atmosféru různých ročních období. Architekti nám navrhli dům, který se stal rozhodně něčím víc, než jen našim domem. Stal se domovem,“ uzavírá investor.

Dům v zahradě

Místo: Frýdlant nad Ostravicí
Architekti: Papundekl architekti
Autorský tým: Jan Bárta, Šimon Bierhanzl, Marek Fischer
Projekt: 2018
Realizace: 2021
Cena: 4 miliony Kč
Užitná plocha : 130 m2
Zastavěná plocha: 148 m2
Investor: soukromý

red