Stavbami roku v Pardubickém kraji jsou most přes Labe a rodinný dům v Rábech

1 AIR foto
Zdroj: ČKAIT

Stavbami roku v Pardubickém kraji 2021 se staly most přes Labe mezi Valy a Mělicemi na Pardubicku a rodinný dům v Rábech v témže okrese. Letos bylo do soutěže přihlášených 18 staveb.

Most přes Labe loni nahradil poválečný americký Bailey Bridge. „Ocenili jsme elegantní unikátní technické řešení mostu, který musel zachovat průplavovou výšku sedm metrů, aby svými parametry umožnil proplutí větších lodí s kontejnery,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš a další porotce.

Nový ocelový most s železobetonovou spřaženou mostovkou šířky 14 metrů vznikl podle projektu Pavla Ryjáčka a Petra Dupače. V hlavním poli přes řeku o rozpětí 84 metrů je most vyztužen obloukem typu takzvaného Langerova trámu. Při montáži se most z jednotlivých dílů sestavoval na mělické straně a postupně po částech se ve dvou fázích vysouval přes řeku.

12 SMP foto
Most přes Labe |

U rodinného domu v Rábech porota ocenila citlivé umístění moderní novostavby do vesnické zástavby a nápadité dispoziční i materiálové řešení včetně zahradních úprav. Významnou součástí prostoru je i bazén.

V každém ročníku uděluje porota také uznání stavbám, které ji zaujmou a chce na ně upozornit. Letos byla mezi nimi novostavba mateřské školy Doubek v pardubické části Svítkov, mateřská škola v Nasavrkách na Chrudimsku a rodinný dům u lesa v Pardubicích. Uznání získala také rekonstrukce tří historických domů na Příhrádku pro Knihovní centrum U Vokolků Krajské knihovny v Pardubicích.

Diplom putuje i do obce Vysočina na Chrudimsku, kde byla v části Rváčov provedena úprava veřejného prostoru pro zastávku, relaxační zónu i malé odstavné parkoviště pro výchozí výlety na Veselý Kopec či Královu pilu. V hlasování veřejnosti zvítězila Dostavba a rozšíření kapacity mateřské školy v Nasavrkách.

Soutěž je vyhlašována jednou za dva roky, letošní ročník je v pořadí desátý. Při minulém byly zrušeny dřívější kategorie.

red