Využití polyuretanových podlah
Galerie(3)

Využití polyuretanových podlah

Partneři sekce:

Polyuretanové živice se používají v mnohých odvětvích průmyslu už více než 60 let. Důležitou vlastností polyuretanu je schopnost přizpůsobit se individuálním požadavkům. Nabízí možnost regulace vlastností, jako jsou vytvrzování, elasticita a odolnost proti stárnutí, povětrnostním vlivům, zvětrávání, praskání a poškrábání. Podlahy na bázi polyuretanových živic mají všestranné využití.

Při návrhu podlahy je k dispozici široká škála různých polyuretanových materiálů a krycích vrstev, jež účinně a trvale chrání existující betonovou podlahu nebo potěr. Tloušťka a struktura těchto systémů závisí na požadavcích na zatížení a komfort. Pro splnění estetických požadavků je k dispozici množství různých barev a vzorů. Polyuretanové živice je možné použít na podlahové vrstvy, které jsou vysoce elastické, atraktivní a příjemné na chůzi. Polyuretanové povrchové úpravy se aplikují v tekuté formě a ihned po vytvrdnutí jsou inertní a fyziologicky neškodné. Nerovnosti podkladu se dají jednoduše vyrovnat a půdorysy jakéhokoliv tvaru lze pokrýt bez mimořádné a dodatečné práce. Lité podlahové bezsparové povrchy úplně spojené s podkladem zaručují dobré výsledky u čištění a vysoký hygienický standard. 

Individuální návrh 

Podlahové systémy na bázi polyuretanových živic zahrnují širokou škálu produktů. Vlastnosti, jako jsou elasticita nebo zvuková izolace, lze přizpůsobit individuálním požadavkům. Protiskluzové vlastnosti konkrétní podlahy se mohou dotvořit výběrem krycí vrstvy a způsobem aplikace nebo přidáním skleněných kuliček. Tyto systémy jsou univerzální a dají se kombinovat stavebnicovým způsobem. Systémy na bázi polyuretanových živic nabízejí neomezenou škálu barev a vzorů. Barvy lze vzájemně kombinovat už během aplikace. Podlahová vrstva se aplikuje v tekuté formě a po vytvrdnutí je úplně bez spár. Použitím vhodných penetračních nátěrů se podlahová vrstva pevně zakotví na různých druzích podkladů. Nevznikají a není ani potřeba žádných spojů ani speciálně vyhotovených dílů. 

Elastický povrch

Kromě estetických nároků se na podlahy kladou i požadavky pohodlí a bezpečnosti. Podlahy by měly být co nejměkčí, aby dobře tlumily případné nárazy. Díky mimořádné elasticitě použitého polyuretanového materiálu jsou takovéto podlahové systémy ideálním řešením. Tvrdost těchto systémů se může individuálně nastavit tak, aby poskytovaly vhodnou kombinaci pohodlí a odolnosti proti opotřebování. Struktura povrchu podlahových systémů může být různá v závislosti na požadavcích na zvýšení protiskluzových vlastností. Je plynule variabilní od hladké (jež se dá lehce čistit) až po drsnou (spolehlivě zabraňující uklouznutí i na vlhkém povrchu). S povrchem bez pórů a u bezspárové aplikace lze udržovat hygienicky čisté i drsné povrchy. Elasticita podlahy zabezpečuje, že chvění a vibrace jsou účinně tlumeny a horizontálně pohlcovány, a současně zabraňuje šíření nadměrného hluku. Bezspárový povrch brání vzniku zbytečného hluku při přechodu přes spoje podlahy. Polyuretanové systémy se vyznačují pružností a odolností. I povrchy, které jsou vystavené extrémnímu používání, si zachovávají svůj původní vzhled. 

Jednoduché čištění

Až 80 % nákladů spojených s realizací a užíváním podlahy nesouvisí s instalací samotné podlahy, ale s jejím čištěním a udržováním. To je oblast, která si vyžaduje speciální pozornost, protože náklady na čištění je možné podstatně zredukovat volbou vhodného podlahového systému. Čím méně nečistoty podlaha absorbuje, tím jednodušší je její čištění.  Nejen výrobky ovlivňují životní prostředí. Jsou to i chemikálie, jež se používají k čištění a udržování podlah během jejich životnosti a mohou mít také škodlivý vliv na životní prostředí. Z tohoto hlediska jsou podlahy na bázi polyuretanových živic výhodnější – jejich čištění je jednoduché, protože neobsahují póry, a tak neabsorbují žádné nečistoty. Není třeba ani agresivních chemických čisticích prostředků. Inertní struktura povrchu podlahy zabraňuje rozmnožování bakterií a zaručuje tak hygienické a bezprašné prostředí v místnosti. 

Nevýhody 

V porovnaní s klasickou dlažbou mají polyuretanové systémy menší odolnost proti poškrábání. Kvalita uživatelského komfortu je zaplacena vyššími vstupními náklady, jež však kompenzuje delší životnost, jednoduchost údržby a čištění a možnost lehčí a finančně méně náročné obnovy povrchové vrstvy.  

Možnosti využití

Příkladem použití mohou být nejen podlahy v průmyslových objektech, jako jsou výrobní haly a sklady, ale i v kancelářských prostorech, chodbách a obchodech. Svou dekorativností jsou vhodnou alternativou atypických podlah ve veřejných prostorech a kavárnách. Specifickým příkladem použití jsou podlahy v nemocnicích, ošetřovatelských ústavech a dětských centrech, kde se dobře uplatní právě vlastnosti polyuretanové živice. Podlahy v těchto prostorech musí být nejen šetrné k pohybovému ústrojí, ale i odolné, lehce udržovatelné a dezinfikovatelné. 

Vlastnosti a použití
• bezspárová aplikace
• celoplošné spojení s podkladem
• variabilní tloušťka
• samonivelizace
• široká škála barev
• lehké čištění, nízké náklady na údržbu
• elasticita
• schopnost pohlcovat hluk
• izolace proti chvění a vibracím
• uživatelský komfort
• odolnost proti opotřebování a nárazům
• schopnost překrytí trhlin   
• jednoduchá aplikace i na složitém půdorysu místnosti
• nehrozí riziko prosakování vody díky celoplošnému spojení a bezspárové aplikace
• modifikace vlastností podlahy podle potřeb
• nenáročná integrace podlahy do barevného schématu místnosti
• vyloučení hluku způsobeného přechodem přes spoje v podlaze
• bezpečnost díky protiskluzovým povrchům

Ing. Richard Čerňanský
Foto: BASF – The Chemical Company 
Autor pracuje jako obchodní ředitel ve společnosti BASF Stavebné hmoty Slovensko.