Epoxidový nátěr na betonové podlahy v interiéru
Galerie(12)

Epoxidový nátěr na betonové podlahy v interiéru

Partneři sekce:

Přiznaný beton se v moderním interiéru stává nezastupitelným prvkem a jsou místnosti, které se bez něj prakticky neobejdou. Ať už jde o podlahy v užitkových místnostech rodinných a bytových domů, jako jsou komory či sklepy, garáže, technické místnosti, dílny, ale také o průmyslové objekty jako sklady a výrobní haly, všude se betonové podlahy jeví jako nejpraktičtější řešení. I povrch betonu je však třeba zafixovat a ošetřit, aby takové zátěži odolal.

SIGMAFLOOR 2K Epoxy Aqua je dvousložkový epoxidový nátěr na vodní bázi pro betonové podlahy v interiéru se střední a vyšší zátěží. Zatímco jednosložkový nátěr 1K Alkyd-Urethane je určen zejména do technických místností rodinných domů, dvojsložkový epoxidový nátěr 2K Epoxy Aqua je díky své vysoké mechanické a chemické odolnosti určený i pro nátěry v průmyslových objektech se střední zátěží (není vhodný pro pojezd těžkou manipulační technikou), dílnách, garážích, na vnitřních parkovištích apod. Je vhodný nejen pro novostavby, ale i renovace. Díky tomu, že odolává působení chemikálií, můžeme ho bez obav využít i na podlahy v potravinářských provozech. Navíc omezuje vznik stop po horkých pneumatikách. Podle klasifikace FeRFA splňuje tento nátěr třídu 2.

Podobně jako u jiných epoxidových nátěrů je třeba před aplikací složku A smíchat s tvrdidlem (složkou B) v poměru 1:1. Výslednou směs je třeba dobře rozmíchat a nechat odstát asi 20 minut. Pro první vrstvu pak barvu nařeďte ještě asi 20 % vody, druhou vrstvu nanášejte po 24 hodinách již neředěnou. Barvu SIGMAFLOOR 2K Epoxy Aqua je možné aplikovat válečkem, štětcem nebo stříkáním.

Protiskluzové vlastnosti nátěru na schodech či šikmých plochách můžete ještě zvýšit přidáním křemičitého nebo korundového písku. První vrstvu nechte vsáknout. Na druhou vrstvu okamžitě po nátěru nasypte písek. Po zaschnutí nadbytečný písek smeťte nebo vyluxujte. Pak aplikujte ještě třetí vrstvu. Povrch je možné začít opatrně používat s malou zátěží po 2 dnech.

01 | Příprava podkladu I
Nový beton musí být vyzrálý minimálně 4 týdny, se zbytkovou vlhkostí do 10 %. Pokud je již podklad starší a chcete přetírat původní nátěr, zdrsněte ho a odstraňte uvolněné a nesoudržné části.

02 | Příprava podkladu II
Povrch by měl být před aplikací SIGMAFLOOR 2K Epoxy Aqua čistý a suchý, zbavený mastnoty, prachu a jiných nečistot.

03 | Vhodné náčiní
Pak si připravíme potřebné nářadí. Kromě barvy je to především krycí fólie, malířská páska, odměrné nádoby a míchadlo na míchání barvy a vhodný váleček.

04 | Použití pásky
Následně fólií a malířskou páskou zakryjeme vše, kam se nátěr dostat nemá (např. zásuvky), případně si vymezíme prostor, kam až bude nátěr sahat.

05 | Namíchání nátěru
Při míchání velmi záleží na dodržení jednotlivých kroků návodu, abyste zachovali vlastnosti nátěru. Pro přípravu první vrstvy nejdříve promíchejte bázi, pak přidejte tvrdidlo, znovu promíchejte a teprve potom vmíchejte vodu pro naředění (20 %).

06 | Přesné dávkování
Pro druhou vrstvu už nátěr vodou neřeďte. Bázi i tvrdidlo přesně odměřte, abyste dodrželi poměr 1 : 1. Směs nechte před aplikací 20 minut odstát. Doba zpracovatelnosti je maximálně 1,5 hod., proto si nepřipravujte nátěr pro obě vrstvy.

07 | Časová posloupnost
Je důležité dodržovat i časové lhůty, které jsou uvedeny na obalu. Pokud např. začneme aplikovat smíchanou barvu (báze a tvrdidlo) dříve než za 20 minut, bude mít podlaha nestejnoměrný lesk a dříve nanesená barva bude matnější.

08 | Detaily
Těžko přístupná místa natíráme pomocí štětce jako první.

09 | Rohy
Nátěr můžeme aplikovat i pomocí malého válečku.

10 | Velké plochy
Pak už se můžeme pustit do natírání celé podlahy garáže. Nátěr aplikujeme v rovnoměrné vrstvě.

11 | Vrstvení
Druhou vrstvu nanášejte nejdříve po 24 hodinách po dokončení první vrstvy.

12 | Druhá vrstva
Povrch je možné začít opatrně používat s malou zátěží po 2 dnech. Maximální odolnost povrchu od nanesení poslední vrstvy je po 4 dnech.

Informace o materiálu:
SIGMAFLOOR 2K Epoxy Aqua je dvousložkový epoxidový nátěr na vodní bázi pro betonové podlahy v interiéru se střední a vyšší zátěží.

Co budete potřebovat
SIGMAFLOOR 2K Epoxy Aqua
krycí fólie

Nářadí a pomůcky
malířská páska
odměrné nádoby
míchadlo na míchání barvy
štětec
váleček (nylonový, např. značky Progold)
různé velikosti

Povrch je možné začít opatrně používat s malou zátěží již po 2 dnech.

Nátěr odolává působení chemikálií, můžeme ho tedy bez obav využít i na podlahy v potravinářských provozech. Aplikační zařízení, nářadí a pomůcky je nutné po skončení prací ihned omýt vodou.

Protiskluzové vlastnosti nátěru na schodech či šikmých plochách můžete ještě zvýšit přidáním křemičitého nebo korundového písku.

Vybrané technické údaje:
Vzhled suché vrstvy: hedvábně matný vzhled
Barevné odstíny: dle vzorkovnice RAL Classic
Vydatnost: 6–9 m² / l v jedné vrstvě v závislosti na savosti a hrubosti podkladu

TEXT + FOTO: PPG Deco Czech

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 3/2017.