Korkové podlahy jsou zatím nedoceněnou variantou – část 2

Pokračování článku je věnováno vhodným aplikacím korkových podlah, jejich údržbě a možnostem renovace. Podle způsobu pokládky se dělí na dvě varianty, kterými jsou korkové podlahy celoplošně lepené a plovoucí. Obojí se dobře uplatňují v nejen domácnostech, ale i v komerčních a dokonce průmyslových prostorách. Existují také alternativy korkových podlah, které si rozumí s vodou.

Korek do koupelny není chiméra

Spojením korku a vinylu vznikla podlaha, kterou lze použít i v koupelně. Samotný vinyl snáší vlhkost poměrně dobře, ale ve spojení s korkem získává podlaha ještě lepší vlastnosti. Voda najednou není problém, a to ani když jde o vyložené mokro.

Korková lepená podlaha 2

Deska pro plovoucí podlahy do koupelen je nejen voděodolná, pevná a velmi stabilní, ale přitom nabízí i benefity korku, jako jsou pocitová měkkost a tichý došlap. Je také vhodná pro použití s podlahovým topením, které se nejčastěji instaluje právě v koupelnách.

Deska má tloušťku pouhých 6 mm a skládá se z vrstev:
– ochranná nášlapná vrstva s reliéfní texturou (pro snadnou údržbu)
– dekorativní vrstva (potištěná fólie v dekorech dřeva)
– vinylová vrstva (pevný základ podlahy)
– kompozitové jádro z korku (zaručuje teplo, ticho, pohodlí a voděodolnost)
– podkladová vrstva (vinylová vyrovnávací vrstva)

Ceny plovoucích korkových podlah pro koupelny startují na 1 100 Kč/m2 bez DPH

Údržba korkové podlahy

Povrch korkové podlahy se upravuje lakováním, olejováním nebo voskováním. Existují také korkové dlaždice s vinylovým povrchem, které se obvykle natírají jednou vrstvou laku.

Údržba není nijak náročná, je v podstatě stejná jako péče o dřevěné podlahy. Spočívá v pravidelném zametání a mytí čistou vodou. Čisticí přípravky na mytí nádobí a přípravky na bázi chloru není vhodné používat, protože naleptávají vrstvu laku. Olejové a voskové povrchy by se pak měly jednou týdně ošetřit speciálním přípravkem a jednou do roka převoskovat.

Přibližně po třech letech (záleží na opotřebení) se oslabená vrstva laku nahrazuje novou. Velkou výhodou korkových podlah je možnost lokální renovace.

Korková plovoucí podlaha

Renovace korkové podlahy

Povrch korkových podlah se při opravdu velké námaze může poškrábat, ale kvalitní korkové dílce lze renovovat podobně jako dřevo. Nutné je tak učinit hned při prvních známkách poškození, jinak se drobné prasklinky namáháním zvětšují, vniká do nich voda a nečistoty, což může vyústit až ve vznik tmavých skvrn. V takovém případě už pomůže jen kompletní výměna.

Jinak jsou ale korkové podlahy odolné vůči vlhkosti a netrápí je ani změny teploty, které třeba u dřeva vyvolávají deformace.

Korková podlaha je ideální do kuchyně i pro děti

Estetický vzhled korkové podlahy je neodmyslitelně spjat s jejími funkčními vlastnostmi. Korkové podlahy jsou měkké, pružné, nenasákavé, odolné a netoxické. Korek také výborně absorbuje zvuk, takže podlaha z něj snižuje hlučnost v místnosti až o 22 decibelů.

K dobru lze korkovým podlahám připsat také to, že se snadno udržují a vytvářejí antistresové prostředí. Vyjmenované vlastnosti z nich činí skvělou alternativu dřeva, navíc s menší ekologickou zátěží pro přírodu, protože korkovému dubu se značnými regenerativními schopnostmi se po oloupání jeho kůra obnovuje.

Další benefit korku ocení zejména alergici, protože je antistatický a podlaha z něj proto nezadržuje prach. Vosk, jako přirozená součást korku, je zase antimikrobiální, což se hodí v kuchyni i s ohledem na děti.

Korková lepená podlaha v kuchyni

Nevýhody korkových podlah

Samozřejmě, nic není úplně dokonalé, a také korek má své slabiny. Vlivem slunce světlá, ničí ho příliš hrubé zacházení a oslabuje příliš suché prostředí. Některé typy korkových podlah se také nehodí k podlahovému topení.

Nepřehlédněte: Plovoucí podlaha – podlahový hit desetiletí

Moderní korkové podlahy jsou samostatnou kapitolou podlahových krytin a nabízejí mnoho důvodů, proč si právě je zvolit jako krytinu do svého domu či bytu. Minimálně třeba to, že na každém kroku vás bude čekat ticho a teplo…

Moderní korkové podlahy jsou samostatnou kapitolou podlahových krytin a nabízejí mnoho důvodů proč si právě je zvolit jako krytinu do svého domu či bytu
Lepené korkové podlahy se aplikují na suché rovné a pevné podklady nejčastěji beton dřevovláknité a dřevotřískové desky nebo anhydritové potěry
Korkové podlahy je možno řešit i jako plovoucí bez nutnosti lepení.
Korková plovoucí podlaha
Korková plovoucí podlaha Baltico
Korková plovoucí podlaha BALTICO 2
Korková lepená podlaha v kuchyni
Výhodou korkových plovoucích podlah je bezesporu rychlost a relativní jednoduchost pokládky.

(ge)
Foto: Archiv společnosti Korek Jelínek