Na podlahách se vrací čas stromečků a rybích kostí

Přestože kalendář Vánoce ještě neohlašuje, nastává čas stromečků a rybích kostí. Alespoň u podlah ano. Odrostla totiž generace, pro niž byly tyto parketové vzory poněkud zprofanované, a dnešní třicátníci tomuto stylu pokládky dřevěných podlah opět přicházejí na chuť. A nejen u přírodních podlah. I výrobci SPC krytin (Arbiton, Kährs) a vinylů opustili své „fádní“ dekory a vnukli zákazníkům možnost položit si s historickým vzhledem stromečků a rybí kosti i tyto moderní krytiny.

Dřevo jako takové bylo vždy luxusnější krytinou, proto bylo zprvu používáno zejména  na zámcích a v  měšťanských domech. vedoucí regionálního prodeje společnosti KPP. Názvosloví nebylo a dodnes není zvlášť ustálené, odvozovalo se zejména od země původu, takže máme třeba holandské, maďarské, vídeňské či staroněmecké vzory.

„Ne vždy si ale pod těmito názvy každý představí stejný design,“ podotýká k volnosti názvosloví Aleš Viktorin, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi. Ta ve svém sortimentu dnes nabízí např. holandský vzor v kolekci Kährs European Renaissance od nejstaršího evropského výrobce dřevěných podlah Kährs.

„Pro holandský vzor je typické, že jsou pokládány parketky vedle sebe a vždy je dávána jedna parketka (nebo i dvě) napříč, to znamená do pravého úhlu vůči nim, tomu se říká holandský vzor. Ale aby to nebylo tak jednoduché, někdo pro tento styl pokládky používá i termín staroněmecký vzor. Podle výrobce je tento design v Nizozemsku dodnes velmi populární, pro ostatní země včetně nás je ale spíše zřídkavou alternativou.

Vícevrstvá dřevěná podklaha Kährs kolekce European Renaissance dekorOak Palazzo Fumo int09 KPP holandský vzor.
Vícevrstvá dřevěná podklaha Kährs kolekce European Renaissance dekorOak Palazzo Fumo holandský vzor. | Zdroj: Kratochvíl parket profi

Nejrozšířenějším vzorem se u nás stala pokládka do stromečku

Vzorem, který se však přenesl z honosných sídel do širšího využívání i v domácnostech a dnes zažívá renesanci, je určitě stromeček neboli rybí kost, kdy jsou parkety menšího formátu pokládány do „véčka“.

Název dostal na základě tvaru, kdy vzor připomínal kostru sledě (herynku), nejhojněji se vyskytující ryby na naší planetě. U nás se vžil termín stromeček, ale používá se i rybí kost či rybina podle anglického názvu herringbone. KPP ji nabízí např. v kolekcích Kährs Herringbone a Kährs Studio Herringbone.

Dvouvrstvá dřevěná podlaha Kährs Master, kolekce Herringbone
Dvouvrstvá dřevěná podlaha Kährs Master, kolekce Herringbone | Zdroj: Kratochvíl parket profi

Chevronu se říká francouzský, ale i maďarský vzor

„Do dnešní doby se přenesly především skromnější vzory, tedy hlavně zmíněná rybina, ale i u ní existují různé varianty. Buď se dělá jednoduchá rybina do klasického „véčka“, nebo se dělá dvojitá rybina, kdy se V vytváří s pomocí čtyř parketek, tzn. dvě a dvě na každé straně písmene V. A rybinu bych dále rozdělil na dvě části, kdy se vytváří herringbone či stromeček, anebo se dělají takzvané chevrony (chevron =  znak tvaru V). Rozdíl spočívá v tom, že u vzoru rybiny je lamelka na krátkých stranách řezána pod úhlem 90 stupňů, u chevronů jsou parketky na krátké straně nejčastěji řezány pod úhly 45 stupňů, ale třeba i 30 nebo 60. To je rozdíl mezi chevronem a herringbonem,“ vysvětluje Aleš Viktorin z KPP. Chevronu se říká i francouzský vzor, ale někdy se prý používá i názvosloví maďarský… I tento vzor má KPP ve své nabídce v podobě kolekce Kährs Chevron.

Další variantou je anglická vazba nebo pokládka nadivoko

Když už jsme u zeměpisných názvů, je třeba ještě zmínit anglickou vazbu. Na vazbu (řemen) pokládáte, jako když stavíte cihlovou zeď. Pokládají se dvě řady lamel rovnoběžně vedle sebe tak, že krátké spoje nesmějí na sebe navazovat, musí být provázány, jako když se staví zeď.

A buď se dělá nepravidelná vazba, kdy podlahář neřeší, jak daleko jsou krátké spoje od sebe, tomu se říká pokládka  nadivoko, nebo se dělá pravidelná vazba, tzn. že všechny spoje jsou jako „když střelí“, a tomu se říká anglická vazba.

Od skládání jednotlivých kousků k průmyslové výrobě

Do dnešní doby se pochopitelně přenesl jen design podlah, nikoli už samotný postup pokládky, kdy se vzory skládaly po jednotlivých parketách…

„Musíme odlišit dvě věci – dříve se dělaly podlahy čistě masivní, tedy parkety  z jednoho kusu dřeva. V minulém století ale přišel trend vrstvených parket, dvouvrstvých, třívrstvých, které už mají vzory vyrobeny průmyslově na deskách,“ pokračuje Aleš Viktorin z KPP.

Zmíněnou konstrukci třívrstvých dřevěných podlah si v roce 1941 patentovala značka Kährs, tehdy se krytina vyráběla bez povrchové úpravy, ta se realizovala až po pokládce. Změnilo se to v 70. letech minulého století, kdy opět švédský Kährs jako první začal dodávat třívrstvé podlahy z továrny včetně povrchové úpravy.

Vícevrstvá dřevěná krytiny Kährs kolekce Chevron dekor Dub Dark brown Zdroj KPP
Vícevrstvá dřevěná krytina Kährs kolekce Chevron dekor Dub Dark brown  | Zdroj: Kratochvíl parket profi
Vícevrstvá dřevěná krytiny Kährs kolekce Chevron Grey
Vícevrstvá dřevěná krytina Kährs kolekce Chevron Grey | Zdroj: Kratochvíl parket profi

Prkenné podlahy začínaly jako tří lamely v parketovém vzoru

Dnešní velkoformátové prkenné podlahy „začínaly“ jako tří lamelové vzory, které vlastně napodobovaly vzhled podlah z parketových vlysů. I proto dostaly název parketový vzor, protože kopírovaly klasické parketové vlysy pokládané na řemen. Lidé pak začali postupně vzory tří lamely opouštět, jeden čas byl velký trend dvou lamel, a dneska jsou jednoznačným trendem jedno lamely, tedy prkna velkých formátů, tzn. 1,8 m na délku a více.

I když v prodejích nadále nesrovnatelně převažují velkoformátové prkenné podlahy, klasický stromeček dnes zažívá renesanci zájmu zákazníků. „Ten stromeček byl u nás zprofanovaný minulou dobou.

Většina lidí, kteří se před rokem 1989 setkali s dřevěnou podlahou, tak narazili na stromeček. Od 90. let už tolik viditelné nebyly, lidé pozapomněli a teď se trend stromečků vrací, protože generace dnešních dvacetiletých třicetiletých už to možná ani nepamatuje. Není to už  jen záležitost rekonstrukcí v činžovním domě, ale i novostaveb. I do moderních interiérů dnes mladí lidé volí, řekl bych nové staré vzory,“ potvrzuje Aleš Viktorin z KPP.

Vícevrstvá dřevěná krytiny Kährs kolekce Chevron Oak Dark Brown 151XADEKWF int04
Vícevrstvá dřevěná krytina Kährs kolekce Chevron Oak Dark Brown | Zdroj: Kratochvíl parket profi

Stromečkové vzory nabízejí už i SPC krytiny a vinyly

Na opětovný zájem o tento styl pokládky navíc reagují nejen výrobci dřevěných podlah, ale i vinylů a SPC krytin. Proto mnoho novinek, které přicházejí na trh ve vinylech nebo v SPC, je ve vzoru stromeček nebo rybina. Platí to i pro SPC od Arbitonu i Kährsu, a se zvyšující se nabídkou stoupá i poptávka. Módní vlny se vracejí a platí to i pro podlahy.

SPC Arbiton Kolekce AMARON WOOD DESIGN dub yankee I 02 dub georgetown I 01
SPC Arbiton Kolekce AMARON WOOD DESIGN dub yankee | Zdroj: Kratochvíl parket profi

ZDROJ: PR článek společnosti Kratochvíl parket profi, s.r.o.