10. Vyplnění spár
Galerie(10)

Lepení obkladu na obklad (pracovní postup)

Partneři sekce:

Než přistoupíme k lepení nového obkladu na již existující starý obklad, je třeba nejprve vizuálně i vodováhou zkontrolovat rovinnost původní plochy s nalepeným obkladem a poklepem po celé ploše zjistit, zda je přídržnost starého obkladu k podkladu dostatečná. Prasklé nebo nedostatečně nalepené obklady je třeba vysekat a nerovnosti vyplnit lepidlem na obklady.

Info o materiálech

– Speciální penetrační nátěr na nenasákavé podklady, vytvářející kontaktní přechodový můstek na hladkých a kritických podkladech.
– Tenkovrstvé lepidlo k lepení obkladů a dlažeb na problematické podklady – stávající obklady a dlažby z keramiky a kamene.

Co budete potřebovat

    • Penetrační nátěr Ceresit CT 19, spotřeba 0,1 až 0,3 kg/m2 (podle nasákavosti podkladu), plastová nádoba 1 a 5 kg
    • Flexibilní lepidlo na obklady Ceresit CM 16 PRO, spotřeba 1,5 až 3,7 kg/m2 (podle rozměru obkladu), papírový pytel 25 kg
      nebo pro mramor a přírodní kámen
    • Bílé zlepšené lepidlo Ceresit CM 14 WHITE, spotřeba 1,7 až 4,1 kg/m2  (podle rozměru obkladu), papírový pytel 25 kg
    • Flexibilní spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic, spotřeba 0,5 až 0,6 kg/m2 (podle rozměru obkladu a šířky spáry), 40 barevných odstínů, plastová nádoba 2 a 5 kg
    • Sanitární silikon Ceresit CS 25, vydatnost přibližně 15 m (spára 6 × 6 mm), barevné odstíny dle CE 40, plastová kartuše 280 ml

Pracovní postup

Lepidlo vysypeme do přesně odměřeného množství čisté studené vody (viz obal) a mícháme pomocí nízko otáčkové vrtačky (400-800 ot/min) s míchacím nástavcem, dokud nevznikne jednolitá směs bez hrudek. Směs se nechá odstát 5 minut a opětovně se zlehka promíchá. Pokud je třeba, lze do směsi přidat malé množství vody a znovu promíchat.

Lepidlo rozetřeme na podklad pomocí zubové stěrky s odpovídající velikostí zubů (vybíráme podle velikosti a formátu obkladů). Lepidlo má pokrývat minimálně 65 % lepené plochy obkladu nebo dlažby. Pro formáty větší, jak 40×40 cm doporučujeme lepení kontaktní metodou, tedy nanášet tenkou kontaktní vrstvu lepidla i na zadní stranu obkladu nebo dlažby. Obklady a dlažbu není dovoleno namáčet. Obklad je nutné uložit a dotlačit do lepidla před jeho zaschnutím na povrchu (lepí se na prsty). Spárujeme po 24 hodinách flexibilním spárovací hmotou.

Na lepení obkladu, dlažby a mozaiky z mramoru, světlého vápence a hrubého krystalického kamene a keramiky, mozaiky ze skla a keramiky se doporučuje použít bílé lepidlo. Zabrání se tím probarvení mramoru, mozaiky a přírodního kamene.

Na spárování se doporučuje použít flexibilní spárovací hmotu s hydrofobním efektem. Spárovací hmotu smíchejte s čistou vodou (viz obal) a vytvořte jednolitou směs bez hrudek. Připravená spárovací hmota se vetře spárovacím hladítkem důkladně do spár mezi obklady tak, aby spáry byly zcela zaplněny.

Po zaschnutí spárovací hmoty (cca 15-90 minutách), které poznáme dotykem prstu, spárovací hmota se při dotyku nesmí propadat ani se na prst lepit. Potom se vlhkou houbou nanese na plochu malé množství vody, kterou necháme cca 2 minuty působit na zaschlou spárovací hmotu. Nyní je možno mycí houbou s malým množstvím vody odstranit přebytečný materiál. Po umytí plochy zbylou spárovací hmotu omyjte čistou vodou, opět pouze lehce namočenou mycí houbou. Pamatujte, že velké množství vody při mytí může způsobit problémy s vymytím pigmentu a tím i ztrátou barvy spárovací hmoty.

Povlak, vytvořený na povrchu obkladu po úplném zaschnutí spárovacího materiálu, se druhý den odstraní suchým hadrem. První kontakt s vodou je možný po 24 hodinách. V prvních 5 dnech omývejte pouze čistou vodou bez přídavku čisticích prostředků. Spára dosahuje plné hydrofobnosti (vodoodpudivého efektu) po 5 dnech od aplikace.

Dilatační, stykové a montážní spáry se vyplní PE těsnicím provazcem a utěsní se sanitárním silikonem. Z kartuše se odšroubuje aplikační nástavec a odřízne uzávěr na horním konci, nástavec se našroubujte zpět a podle šířky spár se šikmo seřízne na odpovídající průměr. Takto připravená kartuše se vloží do výtlačné pistole. Těsnicí tmel se vtlačí do spár tak, aby pod ním nezůstaly dutiny.

Během 5 minut je nutné okolí spáry jemně navlhčit mýdlovým roztokem (čistá voda s malým množstvím mýdla nebo mycích prostředků. Přebytečný materiál se odstraní namočenou stěrkou na silikony, kterou silikon stíráme jedním směrem. Povrch tmelu se nakonec lehce vyhladí prstem navlhčeným v mýdlovém roztoku.

POZOR! Vznik prohlubin v silikonu

Velký důraz musíme dát na to, aby při zpracování sanitárního silikonu, který se používá ke spárování dilatačních, stykových a montážních spár, nedošlo k promáčknutí a nevznikaly tak kanálky, ve kterých se může hromadit voda a následně i plíseň. Tvar silikonu musí být takový aby mohl odvádět veškerou vodu a vlhkost.

Krok 1: Rovinnost podkladu

Jako první se vizuálně a vodováhou zkontroluje rovinnost původní plochy s již nalepeným obkladem.

1. Rovinnost podkladu
1. Rovinnost podkladu |

Krok 2: Ověření přilnavosti

Poklepem zednickým kladívkem po celé ploše se zjistí, zda je přídržnost starého obkladu dostatečná.

2. Ověření přilnavosti
2. Ověření přilnavosti |

Krok 3: Prasklý obklad

Prasklé nebo nedostatečně nalepené obklady se musí manuálně vysekat dlátem a kladivem.

3. Prasklý obklad
3. Prasklý obklad |

Krok 4: Vyrovnání nerovností

Vzniklé a zjištěné nerovnosti je potřebné vyplnit lepidlem.

4. Nerovnosti
4. Nerovnosti |

Krok 5: Očistění starého obkladu

Existující obklad je nutné nejprve očistit a odmastit přemytím vhodným saponátem

5. Očistění obkladu
5. Očistění obkladu |

Krok 6: Penetrace podkladu

Na očistěný podklad se nanese důkladně promíchaný neředěný speciální nátěr, a to v tenké vrstvě tak, aby se netvořily kaluže. Po uschnutí musí být povrch odolný proti poškrábání (čas schnutí je od 2 do 6 hodin). Po úplném zaschnutí penetrace lze lepit obklad.

6. Penetrace podkladu
6. Penetrace podkladu |

Krok 7: Lepení obkladu

Lepidlo vysypeme do čisté studené vody (viz obal) a mícháme, dokud nevznikne jednolitá směs bez hrudek, nechá se odstát 5 min. a znovu se zlehka promíchá. Pomocí zubové stěrky se malta rozetře na podklad. Obklad se musí uložit a dotlačit do lepidla před zaschnutím na povrchu (lepí se na prsty).

7. Lepení obkladu
7. Lepení obkladu |

Krok 8: Spárování obkladu

Spárujeme po 24 hodinách. Spárovací hmota se smíchá s čistou vodou (viz. obal) a vytvoří se jednolitá směs bez hrudek. Připravená spárovací směs se vetře spárovacím hladítkem důkladně do spár mezi obklady tak, aby spáry byly úplně zaplněny.

8. Spárování obkladu
8. Spárování obkladu |

Krok 9: Očistění povrchu

Po zaschnutí spárovací hmoty nanesme na plochu malé množství vody, kterou necháme cca 2 minuty působit na zaschlou spárovací hmotu. Mycí houbou s malým množstvím vody odstraníme přebytečný materiál. Po umytí plochy zbylou spárovací hmotu omyjte čistou vodou, opět pouze lehce namočenou mycí houbou. Povlak, vytvořený na povrchu obkladu po úplném zaschnutí spárovacího materiálu, se odstraní suchým hadrem.

9. Očistění povrchu
9. Očistění povrchu |

Krok 10: Vyplnění přechodových spár

Dilatační, stykové a montážní spáry se vyplní PE těsnicím provazcem a utěsní se silikonem. Silikon se aplikuje do spár tak, aby pod ním nezůstaly dutiny. Naneseme mýdlový roztok. Přebytečný materiál se odstraní tahem namočené stěrky na silikon v jednom směru. Nakonec se lehkým tlakem prstu vyhladí povrch silikonu.

10. Vyplnění spár
10. Vyplnění spár |
Text + Foto: Henkel
1. Rovinnost podkladu
2. Ověření přilnavosti
3. Prasklý obklad
4. Nerovnosti
5. Očistění obkladu
6. Penetrace podkladu
7. Lepení obkladu
8. Spárování obkladu