shutterstock 1691110705 vystavba X

Dvouciferný růst stavební výroby v Česku? Spíš optický klam, míní experti

Stavební produkce v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta. Dle Českého statistického úřadu k tomu přispěla zejména nízká základna z předchozího roku, kdy stavebnictví zaznamenalo přes šestiprocentní pokles. Meziměsíčně se produkce zvýšila o 2,3 procenta.

Dvouciferný růst zaznamenaly oba hlavní segmenty. Pozemní stavitelství, zahrnující výstavbu bytových i nebytových budov, vzrostlo meziročně o 10,8 procenta. Inženýrské stavby, tedy infrastruktura jako silnice nebo sítě, si připsaly 13,1 procenta.

Přes pozitivní vývoj samotné produkce se orientační hodnota staveb, na které bylo v květnu vydáno povolení, propadla meziročně o téměř 40 procent – na 32 miliard korun.

Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek ve vyjádření pro ČTK upozorňuje, že výsledky za květen mohou být zkresleny dubnovým propadem kvůli velikonočním svátkům. I přes květnový růst je kumulativní produkce od začátku roku stále o 0,5 % nižší.

Bytová výstavba mimo Prahu zaostává

V květnu se v Česku začalo stavět 2673 bytů, což je meziročně o 5,2 procenta méně. Naopak dokončeno bylo 3051 jednotek, tedy o 4,9 procenta více. Podle vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petry Cuřínové byl růst tažen hlavně rekonstrukcemi – nová výstavba zůstává utlumená.

V Praze se situace mírně liší. Podle ekonoma banky Creditas Petra Dufka se zde letos staví o osm procent bytů více než loni, v samotném květnu to bylo dokonce téměř o 15 procent. Přesto varuje, že ani takové tempo nedokáže zastavit růst cen: „Nabídka stále zaostává za poptávkou.“

Systém povolování brzdí nové projekty

Zpomalení výstavby má podle odborníků strukturální příčiny. „Stavební úřady letos vydaly nejméně povolení za posledních 25 let,“ uvádí Ondřej Boreš ze společnosti Velux. Podle něj je hlavním problémem nefunkční a zdlouhavé povolovací řízení, které výstavbu zásadně brzdí.

Podobně se vyjádřil i jednatel firmy Xella Igor Forberger. Podle něj by řešením bylo výrazné zrychlení povolovacích procesů, protože v Česku každoročně chybí desítky tisíc nových bytů. „Poptávka po bydlení trvale převyšuje nabídku,“ dodává.

V květnu se meziročně snížil počet zaměstnanců ve stavebnictví o 0,7 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda však vzrostla o 5,4 procenta. Tento trend potvrzuje pokračující tlak na pracovní sílu v oboru, který i přes růst produkce čelí problémům s kapacitami.