Dešťová voda na zahradě: Ekologické řešení, které šetří peníze
Nekonečným zdrojem užitkové vody je dešťová voda. Její výhodou je, že nezdražuje a popularitu si udržuje jak u chalupářů, tak novostaveb. Nicméně rostoucímu zájmu o využití dešťovky také výrazně pomohla novela vodního zákona. Na druhou stranu žijeme v časech, kdy se mění objem a intenzita dešťů. Prší čím dál méně často, zato vydatněji. I to je důvod, proč nad jejím využitím popřemýšlet.
Klíčová je nádoba.
Sudy na dešťovou vodu
Pořízení více sudů na vodu je levnější alternativou k instalaci podzemní nádrže. Stačí jen dopravit na pozemek nádobu a jednoduše ji postavit pod okap. V případě, že spotřebujete více dešťové vody, můžete jednotlivé sudy vzájemně propojit do kaskády a zvýšit tak celkovou kapacitu zásobníku. Sudy na dešťovku jsou dostupné v různých objemech, tvarech, barvách i dekorech. Vyrábějí se ze zdravotně nezávadného plastu. A ke snadnému čerpání vody do konvice nebo ostatních nádob stačí jen praktický výpustný kohoutek.
Akumulační plastové nádrže
Dešťovou vodu schraňuje a konzervuje, proto je tato nádoba vhodná pro zalévání nebo splachování. Za akumulační nádrží se typicky buduje bezpečnostní přepad, který zabezpečuje, aby se plná nádrž nepoškodila a voda stále cirkulovala.
Retenční nádrž
Má funkci retence, tedy česky řečeno pozdržení. Smyslem nádrže tedy není akumulovat konkrétní objem dešťové vody pro další využití, ale pouze zpomalit nátok do dešťové kanalizace, vodního toku či vsaku. Je to potřebný článek tehdy, když se potřebujete dešťové vody zbavit. Voda z retenční nádrže se dále nevyužívá v domácnosti.
Zavlažovací systém
Nadzemní přenosné systémy jsou možná cenově příznivější, nicméně se většinou nedají automatizovat. Tvoří je jen hadice s příslušenstvím a vhodným rozstřikovačem, který si vyberete ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů podle dostupného tlaku vody, tvaru nebo velikosti pozemku.
Do pravoúhlých částí zahrad jsou nejvhodnější kývavé postřikovače, protože vodu stříkají na obdélníkovou plochu. Při pravidelném zavlažování menší plochy lze systém doplnit o programovatelnou jednotku spouštějící provoz automaticky.
Zahradní jezírko
Nejde jen o designový prvek, využít se dá zahradní jezírko hned několikrát – jako pítko pro zvěř nebo jako zachycení dešťové vody. Doporučujeme ho vybudovat v polostínu, aby tak nedocházelo k jeho zbytečnému odpařování vody. Pokud zvolíte při jeho vytvoření přírodní materiály, může být velmi dobrým zdrojem vláhy pro okolní rostliny.
I malé vodní prvky se počítají
Život na zahradě je i díky vodě. Nemusí přitom jít rovnou o bazén, ale i taková malá vodní plocha, fontánka s kolující vodou dokážou zázraky. Zároveň pohled na hladinu či poslech jemného zurčení třeba jen umělého potůčku, vodopádu či malé fontánky působí uklidňujícím dojmem.
Na co využijete dešťovku?
Splachování toalet
Výhodou je, že na splachování dešťovou vodou se poskytují dotace, a tak celé řešení můžete pořídit výrazně levněji, než se může na první pohled zdát. Každý tak ušetříte 25 litrů za každou osobu v domácnosti a snížíte tím i svou uhlíkovou stopu.
Zalévání záhonů
Nejběžnějším způsobem, jak využít dešťovou vodu, je zalévání zahrady. Je to snadné – dešťovku zachytíte na střeše nebo na dalších plochách objektů, a následně je voda svedena do podzemní nádrže, kde čeká na své využití. Důležité je se hlavně zaměřit na správnou velikost nádrže na vodu. Proto vám i z vlastní zkušenosti doporučuji zakoupit větší nádrž. V době sucha to obzvlášť oceníte.
Kombinace se šedou vodou
Další variantou, jak využít dešťovou vodu, je kombinace se šedou vodou. Jedná se o vodu, která se využívá při koupeli nebo osobní hygieně. Kromě využití dešťové vody tak můžete přidat i recyklaci šedých vod. Nevýhodou je, že se nedá spolehnout na jednu nádrž – musíte mít dvě. Jednu na šedou vodu a druhou na dešťovku. Také vám doporučujeme koupit domovní čistírnu šedých vod.
Sprchování a praní prádla
Dešťovou vodu lze využít i pro sprchování a praní prádla. Na druhou stranu je i tato voda k tomu vhodná, protože je měkčí než klasická pitná voda z řádu a nehrozí tak zanesení vodním kamenem. Nicméně se neobejdete bez vybudování nových rozvodů vody, abyste zabránili kontaminaci pitné vody.
V létě se počítá každá kapička
Pryč jsou časy, kdy jste mohli zalévat pitnou vodou zahradu. Je to neekologické, ale i neekonomické. Jak účinně udržet na zahradě vodu, jde i jinými způsoby.
Udržujte půdu – každá zem má vyšší schopnost v sobě zadržet vodu. Například písčitá zemina rychle vysychá, jílovitá má zase sklon k přemokření. Zadržování vody v půdě napomáhá organická hmota, která zlepšuje její strukturu. Co si pod tím představit? Nebojte se využít kompost, který dodává nejen živiny, ale zároveň odvodňuje a vodu zadrží.
Mulčování – udržuje půdu déle vlhkou, ale zároveň v ní bude i stabilnější teplota. V létě se tak zem nezahřeje a v zimě nepromrzne.
Trávu nechte povyrůst – anglický trávník sluší každé zahradě, ale když jej necháte povyrůst do výšky 8 centimetrů, ochráníte její kořeny. Dochází tak ke snížení odpařování.
Využívání dešťové vody na zahradě je nejen ekologické, ale i ekonomicky výhodné řešení. Pomáháte tím i šetřit pitnou vodu, snížíte náklady na zalévání a zároveň přispívá k udržitelné péči o zeleň. Takže ať už zvolíte sběr do nádrže, vsakování nebo využijete zavlažovacích systémů, pamatujte, že každý způsob má své opodstatnění a přínos.