
Vysvědčení pro vládu: Stavební řízení zůstává pomalé, investovalo se do infrastruktury
Navzdory očekávání odborníků se současné vládě nepodařilo výrazně zrychlit povolování staveb ani snížit administrativní zátěž, která brzdí rozvoj bytové výstavby. Kritiku si vysloužila zejména nepovedená digitalizace stavebního řízení, kterou stát podle expertů měl raději odložit. Pozitivně však hodnotí nárůst investic do dopravní a energetické infrastruktury a také první kroky k podpoře dostupného bydlení.
„Velká očekávání ohledně digitalizace stavebního řízení se nenaplnila, a proto výstavba zaostává za potřebami domácí poptávky. Úspěchem jsou naopak investice do infrastruktury, které pomáhají snižovat dlouhodobý deficit v oblasti dopravy,“ uvedl ekonom Petr Dufek z banky Creditas.
Podle předsedy České komory architektů Jana Kasla narušila vláda kontinuitu reformy stavebního zákona, zejména po zrušení plánu na zřízení Nejvyššího stavebního úřadu. I přesto se podle něj nenaplnily obavy z nepřipravené změny systému.
Kasl nové vládě doporučuje pokračovat v rekodifikaci územního plánování bez dalších zásadních změn zákona. „Zásadní je pokračovat v reformě plánování v duchu posledních jednání. Věřím také, že bude pokračovat podpora dřevostaveb,“ dodal.
Bytová výstavba jako veřejný zájem
Výkonná ředitelka Central Group Michaela Váňová upozorňuje na nerovnováhu mezi podporou infrastruktury a dostupného bydlení. Podle ní by pomohlo zřízení specializovaného úřadu pro bytovou výstavbu, podobně jako existuje v dopravě.
Dostupnost bydlení zůstává politickým tématem i před říjnovými volbami. Koalice SPOLU slibuje pokračovat v programu dostupného nájemního bydlení, který má za cíl umožnit výstavbu 40 000 bytů ročně.
Politické sliby před volbami
Opozice i další strany plánují návrhy na zvýšení dostupnosti bydlení. ANO hovoří o vytvoření ministerstva hospodářství, pod nějž by částečně spadla i výstavba. Starostové podporují i družstevní a obecní výstavbu. Sociální demokraté navrhují státní fond s 20 000 byty ročně a investice ve výši jednoho procenta HDP.
Digitalizace stavebního řízení, podpora veřejného bydlení a udržení kontinuit legislativních změn tak zůstávají klíčovými body, jimiž by se měla zabývat příští vláda.