Velký přehled dvousložkových tmelů na dřevo

Partneři sekce:

Dřevo je jedním z nejčastěji používaných materiálů pro zahradní nábytek, terasy či altánky – a právě nyní přichází čas, kdy i ti největší opozdilci budou muset zahradní stavby a náčiní oprášit a připravit na léto.

Jenže dřevo se, zejména pokud je vystaveno mechanické zátěži a účinkům počasí, může snadno poškodit. Vznikají tak nevzhledné vrypy, rýhy či spáry a praskliny. Při nešetrném zacházení se může kus dřeva i ulomit či uštípnout. Aby bylo dřevo opět krásné a reprezentativní, je třeba jej opravit.

Tmely na dřevo

Stávající trh nabízí nepřeberné množství tmelů vhodných na dřevo, které lze po vytvrdnutí brousit dle potřeby, ale i natřít, aby výsledná oprava byla chráněna stejně jako původní výrobek. Pravděpodobně nejdostupnější jsou tmely akrylátové, které se hodí pro hobby oblast a nevyžadují tolik zručnosti.

Tento typ tmelů ovšem při vytvrdnutí zmenší svůj objem, a tak se může stát, že prasklina či rýha nezmizí tak, jak by si investor představoval. Je proto třeba postup opakovat a opakovat, až dokud není výsledek ideální. A i potom hrozí, že tmel, který kvůli svým vlastnostem nerespektuje přirozené chování dřeva, vypadne, upadne či opět vytvoří prasklinu.

Tmely dvousložkové, tedy polyuretanové, epoxidové či polyesterové, se řadí mezi profesionální tmely, které již vyžadují určitý stupeň zručnosti – zejména pro svou nutnost smíchání a rychlého a přesného použití. Tyto tmely rychle schnou a jsou pevné, odolné a do určité míry i schopné se přizpůsobit přirozenému chování dřeva. Proti akrylátovým tmelům neztrácejí na objemu, není tedy třeba je nanášet ve více vrstvách, abychom docílili zaplnění vrypu, rýhy či praskliny. Dvousložkové tmely nepraskají ani v silnějších vrstvách.

Správná barevnost

Barevnost dvousložkových tmelů může být trochu problém. Na trhu se vyskytují různé barevné varianty, ale nejčastěji výrobky nedávají na výběr a správnou barvu je třeba si namíchat. Řada tmelů proto umožňuje pigmentaci jak před aplikací, tak i po ní.

Pokud však chceme dosáhnout přesně stejného odstínu, jaký má opravované dřevo, můžeme ještě zvolit patrně nejvíce komplikovanou a zdlouhavou variantu opravy – vmíchání pilinek požadované barvy do disperzního lepidla a pozvolné plnění vrypu takto přichystanou směsí.

polykar

Dřevo (Polykar)

Charakteristika: Speciální tmel s vysokým obsahem dřevní moučky pro tmelení masivu, dřevotřísky, laťovky a veškerých výrobků ze dřeva. Pružný, houževnatý a objemově stálý, nepropadá se. Dobře brousitelný při zachování pružnosti. Tmel je možné pigmentovat před aplikací i po vytvrzení.

Balení: 0,15 kg, 0,5 kg, 0,75 kg, 1,5 kg, 4 kg, 12 kg

Barvy: světle hnědá, transparentní

Rychlost vytvrzování: brousitelný za 30 minut

Orientační cena: 159 Kč / 500 g

rexlith

Rex Lith (CleHo)

Charakteristika: Transparentní tmel pro všechny povrchy ze dřeva, polyesteru, plastické hmoty, mramoru… Leštitelný do vysokého stupně lesku. Tmel je tvarově stálý v tlustých i tenkých vrstvách, snadno se opracovává a je natíratelný. V opravených místech lze použít hřebíky či šrouby.

Balení: 120 g

Barvy: transparentní, dřevo, bílá, černá, buk

Rychlost vytvrzování: 20–30 minut

Orientační cena: 313 Kč

impa

Plastuk legno (IMPA)

Charakteristika: Dvousložková, snadno zpracovatelná pasta vhodná k jakémukoliv typu práce s dřevěnými podklady, na rekonstrukci i velkých chybějících částí, na tmelení… Po ztvrdnutí se může řezat, hoblovat, vrtat, a brousit, jako kdyby to bylo dřevo. Může se lakovat většinou laků a mořidel.

Balení: 200 g

Barvy: borovice, dub, douglas, bílá, mahagon, ořech

Rychlost vytvrzování: brousitelný po 45 minutách

Orientační cena: 128 Kč

barvy laky hostivař

Uniflex PES-TMEL (Barvy a laky Hostivař)

Charakteristika: Tmel určený na tmelení středních a větších nerovností, vynikající přilnavost na většině povrchů, přetíratelný, pro vnitřní i venkovní použití. Vynikající pro dřevěná okna, dveře, rámy atd. Jemná struktura zaručuje velmi lehkou zpracovatelnost, broušení a jemnou vrchní plochu po přebroušení.

Balení: 200 g

Barvy: bílý

Rychlost vytvrzování: brousitelný za 25 minut

Orientační cena: 181 Kč

maxcolor

Tmel dřevo/jemný Polyesterový tmel (MAX Color)

Charakteristika: Dvousložkový polyesterový tmel určený na tmelení malých až velkých nerovností rýh a pórů; speciálně vyvinutý pro malíře a lakýrníky; vynikající přilnavost na většině povrchů, především na dřevo; vynikající pro dřevěná okna, dveře, rámy atd.; jemná struktura zaručuje velmi lehkou zpracovatelnost.

Balení: 200 g, 500 g, 2 kg

Barvy: neuvedena

Rychlost vytvrzování: brousitelný za cca 30 minut

Orientační cena: 140 Kč/500 g

kittfort

Dřevo (Kittfort)

Charakteristika: Výplňový tmel s obsahem dřevní moučky pro tmelení dřeva, dřevotřísky, laťovky, výrobků ze dřeva. Tmel se vyznačuje pružností a objemovou stálostí, nepropadá se, snadno se brousí a je tónovatelný před aplikací i po vytvrzení. Strukturou je velmi podobný přírodnímu dřevu.

Balení: 180 g, 500 g

Barvy: přírodní dřevo

Rychlost vytvrzování: brousitelný za 20 minut

Orientační cena: 143 Kč/500g

TEXT: zpracováno z podkladů jednotlivých firem
FOTO: archiv firem