stavba jeřáb

Lednový růst stavebnictví se čekal, celkově však letos hrozí propad

Vysoké průměrné vytížení kapacit stavebních firem stojí podle analytiků za lednovým růstem stavební výroby, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově ale letos odborníci očekávají mírný propad oboru a méně postavených bytů, přičemž u menších a středních firem již dochází i k alternativním formám financování projektů.

Stavební výroba v Česku se v lednu celkově vrátila k růstu, meziročně podle ČSÚ vzrostla o 5,4 procenta. Rostlo pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, jež zaznamenalo meziroční růst o 7,9 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 4,2 procenta.

Výkonný ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek uvedl, že vývoj koresponduje s očekáváním. „Ačkoli v současnosti stavební firmy hlásí průměrné vytížení kapacit na 92 procent, tak zejména v pozemním stavebnictví bude zásoba práce klesat,“ řekl Vacek. Uvedl, že stavebnictví se musí vypořádat s menším počtem oznámených zakázek od veřejných zadavatelů.

Stavby prodražuje materiál

Stavebnictví podle Vacka čeká i redukce zahájené bytové výstavby či menší počet vydaných stavebních povolení. To už dokládají lednová čísla ČSÚ – počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 procenta a stavebních povolení bylo meziročně o 7,4 procenta méně.

„Na výstavbu nových bytů a pozemní stavitelství jako takové má hlavně dopad růst cen stavebních materiálů. Poptávka po nových bytech je pak ovlivněná také aktuální výší průměrné úrokové sazby u hypoték. U té očekáváme, že by se mohla pravděpodobně začít snižovat ve druhém pololetí,“ uvedla Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting. Vacek letos očekává pokles vývoje trhu stavebních prací v průměru o 2,6 procenta.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol, která staví převážně v Praze, Evžen Korec uvedl, že se dá čekat přibývající počet odložených staveb. Za důvod uvedl drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost. „Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou,“ řekl Korec.

Menší a střední firmy podle spoluzakladatele crowdfundingové platformy Fingood Víta Endlera hledají alternativní formy financování. „Získají prakticky stejné úrokové sazby jako v bance, ale výrazně rychleji a s menší administrativní zátěží,“ uvedl Endler.

Jako příklad uvedl developerské projekty v Moravskoslezském kraji, kde se podařilo vybrat přes 100 milionů Kč, či plánovanou výstavbu více než 50 bytů na místě bývalého obchodního centra v Ostravě-Porubě, na jehož koupi se na platformě vybralo za několik hodin 16 milionů korun.

red