Lednový růst stavebnictví se čekal, celkově však letos hrozí propad

stavba jeřáb
Zdroj: Shutterstock

Vysoké průměrné vytížení kapacit stavebních firem stojí podle analytiků za lednovým růstem stavební výroby, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově ale letos odborníci očekávají mírný propad oboru a méně postavených bytů, přičemž u menších a středních firem již dochází i k alternativním formám financování projektů.

Stavební výroba v Česku se v lednu celkově vrátila k růstu, meziročně podle ČSÚ vzrostla o 5,4 procenta. Rostlo pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, jež zaznamenalo meziroční růst o 7,9 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 4,2 procenta.

Výkonný ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek uvedl, že vývoj koresponduje s očekáváním. „Ačkoli v současnosti stavební firmy hlásí průměrné vytížení kapacit na 92 procent, tak zejména v pozemním stavebnictví bude zásoba práce klesat,“ řekl Vacek. Uvedl, že stavebnictví se musí vypořádat s menším počtem oznámených zakázek od veřejných zadavatelů.

Stavby prodražuje materiál

Stavebnictví podle Vacka čeká i redukce zahájené bytové výstavby či menší počet vydaných stavebních povolení. To už dokládají lednová čísla ČSÚ – počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 procenta a stavebních povolení bylo meziročně o 7,4 procenta méně.

„Na výstavbu nových bytů a pozemní stavitelství jako takové má hlavně dopad růst cen stavebních materiálů. Poptávka po nových bytech je pak ovlivněná také aktuální výší průměrné úrokové sazby u hypoték. U té očekáváme, že by se mohla pravděpodobně začít snižovat ve druhém pololetí,“ uvedla Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting. Vacek letos očekává pokles vývoje trhu stavebních prací v průměru o 2,6 procenta.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol, která staví převážně v Praze, Evžen Korec uvedl, že se dá čekat přibývající počet odložených staveb. Za důvod uvedl drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost. „Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou,“ řekl Korec.

Menší a střední firmy podle spoluzakladatele crowdfundingové platformy Fingood Víta Endlera hledají alternativní formy financování. „Získají prakticky stejné úrokové sazby jako v bance, ale výrazně rychleji a s menší administrativní zátěží,“ uvedl Endler.

Jako příklad uvedl developerské projekty v Moravskoslezském kraji, kde se podařilo vybrat přes 100 milionů Kč, či plánovanou výstavbu více než 50 bytů na místě bývalého obchodního centra v Ostravě-Porubě, na jehož koupi se na platformě vybralo za několik hodin 16 milionů korun.

red