jeřáb budova stavba

Nové byty jen tak nebudou. Výstavba klesla meziročně o 15 procent

V prvním až třetím čtvrtletí 2023 začala výstavba 27.304 bytů, tedy meziročně o 14,6 procenta méně. K poklesu přispěly podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) hlavně výsledky z druhého čtvrtletí. Od začátku roku se dokončilo 25.957 bytů a tento počet meziročně klesl o 3,5 procenta. Vývoj v jednotlivých čtvrtletích byl pak značně nerovnoměrný.

Bytů v rodinných domech se začalo od ledna do září stavět téměř o třetinu méně než loni a vývoj byl ve všech čtvrtletích podobný. Meziročně také klesly počty bytů, které se začaly stavět v bytových domech, o 6,5 procenta. V prvním a třetím čtvrtletí byl ale zaznamenán jejich růst.

Zatímco v prvním čtvrtletí se dokončilo o 10,4 procenta méně bytů, ve druhém čtvrtletí to bylo meziročně o 17,6 procenta více. Ve třetím čtvrtletí se dokončování bytů vrátilo k meziročnímu poklesu, tentokrát o 15,3 procenta. Letošní pokles dokončených bytů se odehrával v obou hlavních kategoriích podobným tempem.

Přibylo nástaveb a přístaveb

Meziročně se o 18 procent více dokončilo bytů v nebytových budovách, tedy v prostorech, které primárně nejsou určeny k bydlení. Jedná se například o přístavby a nástavby ke kancelářím, skladům či restauracím. Sloužit mohou ale také například jako umělecké ateliéry. Nejvíce se dokončovalo ve Středočeském kraji a v Praze.

V letošním září vzrostl počet bytů, které se začaly stavět, meziročně o 24,6 procenta a dosáhl hodnoty 3127 bytů. Nárůst je podle ČSÚ zčásti ovlivněn srovnáním s minulým rokem, kdy se v září začalo stavět nejméně bytů z celého roku 2022. Dokončených bytů bylo letos v září meziročně téměř o 26 procent méně. Stavební úřady vydaly meziročně o 10,2 procenta stavebních povolení méně, zato jejich orientační hodnota vzrostla o 11,2 procenta.

Z dat ČSÚ také vyplývá, že stavební produkce v prvním až třetím čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 1,5 procenta a přispělo k tomu především inženýrské stavitelství, které se meziročně snížilo o 4,6 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně nadále stagnovala. V prvním čtvrtletí klesala stavební produkce i přes vysokou srovnávací základnu pomaleji o 1,2 procenta.

Na poklesu se výrazně podepsalo inženýrské stavitelství, a naopak pozemní stavitelství bylo v kladných číslech. V druhém čtvrtletí meziroční pokles zrychlil na tři procenta a rozdíly mezi segmenty již nebyly tak výrazné, když oba klesly pod úroveň loňského roku. Ve třetím čtvrtletí stavební produkce meziročně stagnovala, a to jak v pozemním, tak inženýrském stavitelství.