Stavbári na stavenisku

Odborníci tlumí optimismus: Více zahájených a dokončených bytů neznamená zotavení trhu

Červencový meziroční nárůst počtu zahájených a dokončených staveb nových bytů neznamená zotavení trhu, jedná se spíše o meziroční korekci vůči nepříliš úspěšnému loňskému červenci. Ceny bytů podle odborníků a analytiků momentálně spíše stagnují, po snížení úrokových sazeb a zvýšení poptávky po vlastním bydlení ale očekávají cenový růst. Zvyšování cen se podle analytiků dotkne i nájemného bydlení.

Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že zahájených staveb bytů bylo v červenci meziročně o 8,6 procenta více a dokončených o 4,9 procenta víc. V loňském červenci naopak začala klesat celková stavební produkce poprvé po 14 měsíčním růstu.

Počet zahájených bytů tak loni touto dobou meziročně klesl o 28,6 procenta a dokončeno bylo meziročně o šest procent méně bytů. Celkově stavební výroba v ČR letos v červenci meziročně klesla o 2,1 procenta, po červnovém revidovaném růstu o 0,9 procenta se tak vrátila k poklesu.

„Možná trochu překvapivě tentokrát dopadla bytová výstavba, která z pohledu počtu nově stavěných bytů vzrostla o téměř devět procent díky rozjezdu nových projektů ve středních a jižních Čechách a v Pardubickém kraji. S ohledem na velmi slabý základ z loňského července nemá ovšem smysl toto jedno číslo nějak přeceňovat,“ řekl hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Byrokracie a nezájem politiků

Výstavba podle ředitelky strategie developerské skupiny UDI Group Marcely Fialkové stagnuje v Praze. Důvody pro sníženou bytovou výstavbu jsou podle ní přehnaná stavební byrokracie a nezájem politiků podporovat výstavbu.

„Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo v hlavním městě zahájeno 2133 nových bytů v bytových domech. O 18 procent méně než v předchozím roce. Pokud by stejné tempo povolování bytů pokračovalo, bylo by letos povoleno něco přes 3600 bytů, což je o 1600 méně než loni,“ dodala Fialková.

Kvůli menšímu počtu vydaných stavebních povolení lze podle analytiků očekávat nižší rezidenční výstavbu i do budoucna. Stavebních povolení se podle ekonoma a analytika Komerční banky Martina Gürtlera za prvních sedm měsíců letošního roku vydalo nejméně od roku 2015.

„V červenci se navíc jejich počet dále meziměsíčně snížil o 6,6 procenta po červnovém poklesu o 4,8 procenta. Meziročně byl nižší o 9,1 procenta. Meziměsíčně navíc nadále klesla i orientační hodnota stavebních povolení,“ řekl. Pesimisticky podle něj vypadá i počet nově zahájených bytů. „Ten za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhl zhruba 21.000 a oproti stejnému období loňského roku byl nižší o 17,1 procenta,“ dodal. Jde podle něj o nejhorší výsledek z hlediska bytové výstavby za prvních sedm měsíců od roku 2018.

Podle dat ČSÚ byla v červenci meziročně nižší produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, i v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí. Ve srovnání s červnem byla stavební výroba nižší o 3,8 procenta.

red