Dům jako stvořený k žití

Vzdušnost a světlo dodají každé stavbě optimistickou a přívětivou atmosféru. Stavbám u moře, v tomto případě v západním Středomoří, jsou tyto atributy tak nějak přirozeně vlastní. A jak se ukazuje, lze je dovést k dokonalosti třeba tím, že venkovní plochu započítáme do interiéru domu jednoduchým systémem posuvných stěn a variabilního stínění.

Tak jako v nevelkém, ale plnohodnotném domě v Manóh, hlavním městě ostrova Merorca. Druhý největší ostrov Baleárského souostroví oplývá mnoha přírodními krásami i historickými památkami z dob Féničanů i římského impéria, ovšem oproti ostatním místům v této oblasti je zde větší klid a pohoda, je proto pro bydlení jako stvořený.

Dům Menorca 01
Dům Menorca 02
Dům Menorca 03
Dům Menorca 04
Dům Menorca 05
Dům Menorca 06
Dům Menorca 07
Dům Menorca 08

Exteriér jako přirozené pokračování interiéru

Pro architekta Gabriela Montanéze byly při návrhu domu pro rodinu určujícími parametry omezené rozměry pozemku, jemuž musel přizpůsobit stavbu nejen konstrukcí, ale i strukturou a dispozicemi.

A možná právě to byla jedna ze skutečností, jež daly vzniknout projektu, v němž byly vzdušnost a dostatek světla dovedeny k dokonalosti.

Základní koncepcí patrové stavby je velkoryse otevřený vnitřní prostor domu, který však svým obyvatelům stále zajišťuje komfortní bydlení a dostatečné soukromí. Obytné místnosti jsou orientovány k východu, koupelny a zázemí pak na opačnou světovou stranu.

Denní prostor s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou se nachází v přízemí a díky svému maximálnímu prosklení se v kuchyňské části s jídelnou zcela otevírá ven do zahrady a k přírodnímu koupališti, osazenému původními rostlinami, které dodávají prostoru svěžest a barevnost po velkou část roku.

Koupaliště slouží nejen k osvěžení, ale i jako vodní plocha, která zpříjemňuje pobyt v okolí domu i vnitřní klima. V patře jsou pak situovány čtyři ložnice a tři koupelny. Kontinuita obou podlaží je přirozeně zajištěna plynulým přechodem přístupového schodiště v otevřenou galerii.

Dům Menorca 12

Vertikální vnitřní uspořádání

Architektonickou zajímavostí je vertikální uspořádání komunikačního jádra domu. Tento prostor zajišťuje jednak vstup světla i do střední části domu, současně však funguje i jako přirozený ventilátor, neboť generuje vzduchové proudy v interiéru.

Využívá přitom též výhody propojení interiéru domu s letní verandou. Posuvná pergola zajišťuje stínění slunečního světla v závislosti na denní i roční době. V suterénu je prádelna, garáž a nádvoří, je zde umístěna také 35tunová vodní nádrž pro zachycení dešťové vody ze střechy budovy.

Dům Menorca 03

Názor architekta:

Omezené rozměry pozemku nás vedly k návrhu stavby s kompaktní strukturou, která neumožňovala velkou variabilitu v návrhu dispozic. Současně však bylo nezbytné zajistit optimální větrání celého interiéru.

To byla pro nás výzva. V přízemí je tedy možné prostor zcela otevřít, ložnice v patře jsou vybaveny kompozitními okny, která umožňují větrání a zároveň brání vstupu komárů. Bonusem je nádherný výhled na přístav.

Základní údaje:
Architect: Gabriel Montanés
Lokace: Paseo Marítimo, Mahón, Minorca
Projekt: Miquel Orfila Moll
Rozpočet: Rafael Mus y Amílcar Seguí
Fotografie: Adria Goula
Text: Daniela Bartošová