Rekonstruovaný byt plný vzpomínek

Koupit nový byt nebo zrekonstruovat starý? To je otázka, kterou dnes a denně řeší mnoho zájemců o vlastní bydlení. Novostavba nabídne komfort ihned, rekonstrukce je časově a mnohdy i finančně náročnější, ovšem může poskytnout neobvyklé bydlení v často velmi zajímavých lokalitách, navíc podle vlastních představ.

Kdo jiný by o tom měl vědět více, než architekti a bytoví designeři. Apartmán FONT 6, byt střední velikosti o rozloze 75 m2 v Barceloně si koupil architekt Andrea Serboli, jenž společně s Mateem Colombem založili dnes již známé studio CaSa, které má na kontě i takovéto realizace.

A svůj osobitý rukopis promítli i do této renovace. Apartmán v domě v klidné postranní uličce se vzrostlými stromy nabízí na první pohled příjemné a klidné bydlení, avšak asi největším bonusem je jen pár minut vzdálený chrám Sagrada Familia slavného architekta Antonia Gaudího.

Apartmán FONT 6 07
Apartmán FONT 6 03
Apartmán FONT 6 15
Apartmán FONT 6 01
Apartmán FONT 6 04
Apartmán FONT 6 02
Apartmán FONT 6 05
Apartmán FONT 6 06

Ideální místo pro opravdový domov

Bytový dům z roku 1914 je příkladem místně obvyklé modernistické budovy, postavené ve stylu katalánské secese. Byt byl v zanedbaném a nevyhovujícím stavu, jeho dávnou krásu a přirozenou patinu překryly ne příliš úspěšné rekonstrukce, které interiér většinou spíše degradovaly.

Architekt a majitel v jedné osobě se rozhodl zařídit jej jako „wunderkammer“, tedy jakýsi „kabinet kuriozit“, osobitou sbírku uměleckých děl, artefaktů a drobností, jež prezentují jeho vzpomínky a současně vytváří a definují životní styl – domov jako klidné útočiště v obklopení předměty, jež pro majitele mají velký emocionální význam, současně jsou však do jisté míry též otiskem naší doby.

Apartmán FONT 6 02

Promyšleně a nenásilně začleněná současnost

V původní dispozici dělily příčky plochu bytu do šesti malých a tmavých místností. Andrea Serboli a Matteo Colombo se, tak jako i v případech svých dalších projektů, zaměřili především na prosvětlení prostoru a zachování či opravy dobových prvků.

Tam, kde to bylo možné (především ve dvou ložnicích v blízkosti vstupu do bytu), zůstaly zachovány původní podlahy a dveře. Ve zbylé části bytu došlo k zásadní změně nevyhovujících dispozic, což znemožnilo zachování podlah.

Do středu bytu byl vložen modrý členitý kubus, do nějž je začleněna kuchyňský linka a technický kuchyňský box, uvnitř je koupelna, propojená s kuchyní opticky kulatým oknem, jímž prosvítá lososový odstín stěn. Autor sem okno umístil záměrně jako prvek symbolizující tajemno a podněcující zvědavost.

Apartmán FONT 6 01

Koupelna je totiž ve skutečnosti pro majitele vysoce intimní a výsostně relaxační prostor, dokonce vchod je jako do tajné svatyně maskovaný v modrém bloku vestavěných skříní, jež tvoří jednu ze stěn v chodbě mezi kuchyní a ložnicí.

Z důvodu kanalizačního vedení je podlaha v této části bytu zvýšená. Pochůzná plocha je tvořena designovou cementovou stěrkou v modrém odstínu o něco světlejším, než je vestavěný kubus. U vstupu do ložnice je vyříznutá do výseče a za ní již pokračuje původní různobarevná geometrická podlaha.

Dřevěné vestavěné skříně korespondují svými oblými tvary a drážkovanými povrchy s původním koloritem interiéru. Citlivě použité barvy sytých, ale jemných odstínů, zdůrazňují jednotlivé zóny v bytě či funkčně vymezují prostor. Naopak v koupelně byly použity různě syté tóny lososové barvy, které jsou zklidněny šedými partiemi.

Apartmán FONT 6 16

Společenský prostor s kuchyní, jídelním koutem a obývacím pokojem je díky novým dispozicím vzdušný a velmi světlý. Velké francouzské okno se otevírá na balkón s posezením a rostlinami, v interiéru působí dekorativně jako neustále se měnící živý obraz.

Společnému obytnému prostoru dominuje kuchyňský ostrůvek s designovým odsavačem par, který slouží nejen jako pracovní plocha, ale také plní funkci pohodlného menšího jídelního stolu. Samozřejmě však nechybí ani rozměrný jídelní stůl pro deset lidí.

Mohlo by vás zajímat: Původně chtěli přesunout jen spaní, nakonec dostal novou podobu celý byt

Světlost prostoru podtrhují také převážně bílé stěny, pocit stability navozuje neutrální šedá podlaha s akcentem korálových odstínů přiznaných konstrukčních prvků a syté modři kuchyňského nábytku. Vcelku minimalisticky zařízený byt mísí luxusní nábytek s vintage kousky, v množství obrazů, drobností a porcelánových artefaktů jsou ukryty vzpomínky majitele. Květiny prostor zútulňují a oživují.

Názor architektů:
Naší filozofií je využít limity daného projektu a definovat přitom silný koncept skrze soustředění na několik klíčových elementů, z nichž vytěžíme maximum. Tato realizace pojmenovaná FONT 6 je rovněž praktickou ukázkou našeho charakteristického rukopisu.
Základní informace:
Název: Font 6 Apartment
Místo: Barcelona
Autor: CaSa a Margherita Serboli Arquitectura
Tým: CaSa – Andrea Serboli a Matteo Colombo, Margherita Serboli Arquitectura
Styl a umělecký směr: CaSa
Dodavatel: Globální projekty, www.global-projects.es
Podlahová plocha: 75 m2
Foto: Roberto Ruiz – www.robertoruiz.eu
Text: Daniela Bartošová