Partneři sekce:

Díky automatizaci se dům přizpůsobí potřebám svého majitele

Jaroslav Zeman

Jsme hravým národem tíhnoucím k technickým novinkám. Ty v rozhovoru pro ASB představil ředitel společnosti Somfy, Jaroslav Zeman. Například chytrý termostat, který se přesně přizpůsobí potřebám majitele domu, nebo žaluziový motor chránící lamely před poškozením.

Jaké zajímavé novinky přibyly v portfoliu Somfy za poslední rok?
Zmínil bych především bezpečnostní produkty Somfy One a Doorlock. Jedná se o dvě největší novinky, které jsou mimo rámec stínicí techniky, zároveň ale mohou stínicí techniku do jisté míry ovládat prostřednictvím systému TaHoma. Zabezpečení řeší skoro každý, proto jsme se rozhodli, že tyto dva produkty budeme nabízet i mimo naši standardní obchodní síť. Spolupracujeme teď se společností Alza, kde koupíte jak Somfy One, tak Doorlock. Oba dva produkty se dají napojit na TaHomu. Jedu domů, zmáčknu tlačítko na mobilu a TaHoma mi odkóduje a odemkne dům, rozsvítí mi v chodbě a ještě mi otevře garážová vrata. Když třeba naopak večer nastavím noční režim, tak se zatáhnou rolety, zatáhne se markýza, zhasnou venkovní světla, mám zavřenou garáž a ještě se zamkne dům jako takový.

Doorlock můžete odemykat jak klasickým klíčem, tak pomocí digitálního náramku, kterým jen pípnete na čtečce. Když například krátkodobě pronajímáte bydlení, můžete poslat nájemníkovi esemeskou kód, který platí třeba od pondělí do pátku, pak už se tam dotyčný nedostane. Somfy One zase ví, které klíčenky jsou v domě. Když opustíte dům, přijde vám notifikace na mobil, zda chcete aktivovat alarm, takže na to nezapomenete, a v historii vidíte, kdo kdy odcházel a přicházel.

Další novinkou, kterou spouštíme, je Somfy chytrý termostat. Většina termostatů má miliony funkcí, ale nikdo je nepoužívá. Chytrý termostat funguje tak, že se majitele domu zeptá pěti základními otázkami na životní rytmus osazenstva toho domu. Jakou mají rádi teplotu na spaní, jakou, když přijdou z práce, kdy zhruba chodí domů… a pak si měsíc „osahává“ uživatele a jeho dům, díky čemuž si pak své algoritmy přizpůsobí. Pak už ví, že čtyři hodiny před návratem majitele z hor má začít topit, aby se dostal na teplotu, kterou má dotyčný rád.

Loni jste zmínil, že Češi jsou „hračičkové“, že máme rádi nové věci, s čímž podle Vás souvisí rychlý, možná až raketový start systému TaHoma. Jak si TaHoma vede v současnosti?
TaHoma si vede stále velmi dobře, prodáváme jich přes 100 měsíčně. Je zde ale ještě důležitější věc, než jen samotný prodej. To, že si TaHomu někdo koupí, ještě neznamená, že ji skutečně používá. My se ale díváme na to, kolik je reálně připojených TaHom v jednotlivých zemích. Tam dosahuje ČR každoměsíčních velmi výrazných růstů. Toto číslo je víceméně porovnatelné, možná i trochu vyšší, než například v Polsku, kde je ovšem 40 milionů lidí. Toto je pro nás tou největší odezvou.

Jaký rozsah má v současnosti vaše služba Somfy Assistance? S čím vším můžete zákazníkům poradit a pomoci?
V současnosti máme pokrytou celou Českou republiku. Do 48 hodin od nahlášení poruchy navštíví zákazníka profesionál, který mu s problémem pomůže. Pokud se to dá vyřešit po telefonu, je tato služba gratis, v okamžiku, kdy je nutný výjezd, tak je tam poplatek. Rámec služby je stále de facto stejný, protože tam není důvod cokoli rozšiřovat. Máte problém se stínicí technikou, my rádi přijedeme a problém vyřešíme.

Kam se posunul váš výzkum v oblasti spoření energie? Stále se držíte certifikátu Act for Green?
Act for Green se zcela jistě držíme pořád. Nejedná se jen o úsporu energie, ale i o to, z jakých materiálů je motor vyrobený, jaké množství konzumuje elektřiny, jak je balený… Jedná se o ucelený soubor požadavků, který ten produkt musí splnit. Act for Green se týká všech našich novějších produktů.

Ve které fázi projektu či realizace stavby by měl člověk řešit automatizaci?
Krása automatizace je v tom, že se jedná o bezdrátové řešení. Když si s projektantem řeknu, že v domě budu mít přípravu na stínění, jestli žaluzie nebo rolety je v zásadě úplně jedno, mám tam dotaženou elektřinu, tak jsem na domácí automatizaci v podstatě nachystaný. Samotnou automatizaci tedy můžu řešit až ve chvíli, kdy ji skutečně chci.

Liší se nějakým zásadním způsobem automatizace novostavby a starší budovy?
Obecně se dá říct, že nezáleží na tom, zda máte starý, nebo nový dům. Záleží spíš na tom, jak je konkrétní zákazník nastavený. Ať už dům stavíte, nebo koupíte starší objekt, který chcete rekonstruovat. Automatizace je v tomto ohledu zcela univerzální.

Zmínil jste, že zákazníci nejvíce jdou po bezpečnostních systémech. Týká se to jenom Čech, nebo jsou tak lidé nastavení obecně?
V tomto se opírám o celoevropský průzkum. Tam je na prvním místě zabezpečení, v závěsu hned pak úspora energie. Zabezpečení navíc můžete rozfázovat do různé míry, ať už chcete mít dům monitorovaný kamerami, nebo vám jde jen o zabezpečení jako takové, mechanické.

Od partnerů ASB

Jaké novinky plánujete v dohledné době uvést na trh?
Tento rok spouštíme nové žaluziové motory J4 IO Protect. Tyto motory umí detekovat překážku při pohybu. Například když nechám židli mezi lamelami, tak to neutrhne žaluziové žebříčky. Jakmile motor detekuje překážku, tak reverzuje chod, povolí zpátky a zůstane povolený. Když máte třeba více oken vedle sebe, tak se po nějaké době může stát, že se jednotlivé žebříčky různě povytahují. Když žaluzie vyjede nahoru do kastlíku, jsou tam pak nějaké drobné nuance. Tento speciální druh motoru si každých 40 cyklů sáhne nahoru, na horní úvrať, a lamely automaticky zarovná. V zimním období se může stát, že spodní lamela venkovních žaluzií přimrzne k zemi. Pak motor zareaguje obdobně, jako když se do cesty lamelám dostane jakákoli jiná překážka. Zatáhne, zjistí, že je průšvih, a povolí napětí. Tyto motory budou vypuštěny do světa koncem tohoto roku.

 

Jaroslav Zeman

Jaroslav Zeman
Ředitel společnosti Somfy ČR
Jeho cesta do Somfy vedla přes společnosti CHG Toshiba a Hilti. V Somfy si kromě inovativního sortimentu cení především vysoké firemní kultury, jejímž základem je důvěra a otevřená komunikace. Za přínosnou radu považuje tu, že dobrý manažer má pod sebou nadanější lidi, než je on sám. Je otcem tří dětí. Ve volném čase se oddává jízdě na dvoustopých vozidlech všeho druhu.

Text: red
Foto: Somfy

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 5/2018.

RubrikyInteligentní domy