Trend v bydlení, který se drží na výsluní: Inteligentní domácnost

Doba se stále posouvá kupředu a mnohdy nasadí tempo, kterému naše zajeté koleje nestačí. Dokonalým příkladem jsou trendy v interiérech. Podléhají jím obývací pokoje, koupelny i kuchyně, ale už dávno se v nich nehledí pouze na jejich vzhled a sladěnost, nýbrž na to, co umí a jak nám ulehčí život. Chytré domácnosti ze sebe pomalu strhávají nálepku science-fiction a úspěšně se stávají denním chlebem, který zachutná i vám.

Pohodlí, inteligence i úspora

Svou domácnost – ať už útulnou, příjemnou nebo designovou, jste si vybudovali, staráte se o ni, a ona by vás na oplátku neměla nikdy nechat na holičkách. Spolehněte se proto na chytrou domácnost a vybudujte si prostředí, které vám dodá pocit jistoty a vykoná za vás ročně až 50 000 úkonů, od rozsvěcení, zhasínání, vytápění, až po větrání a zapínání kávovaru.

Strčte svou domácnost do kapsy

Chytrá domácnost vám usnadní život díky sestavě inteligentních prvků, které se vztahují na termostaty, osvětlení, zásuvky, detektory, okna, dveře, ale i na květináče. A pak stačí pouhý tablet nebo telefon a celou domácnost máte v kapse a plně pod kontrolou. Nemusíte se však bát, že se z vašeho domova stane přetechnizované doupě, prvky bývají diskrétní a nevyžadují takřka žádné technické znalosti ani dovednosti.

Srdce chytré domácnosti

Centrální jednotka představuje jakési srdce i mozek chytré domácnosti. Propojíte ji s wi-fi routerem a od vybudování komplexní smart home vás dělí už jen vzájemné propojení jednotlivých prvků. Mnohé z nich sice balancují na hraně nezbytnosti, pojďme se však podívat na prvky, u nichž si řeknete: Jak jsem bez těchto fantastických vynálezů mohl doposud žít?

Chytré zásuvky

Každý to asi někdy zažil. Ráno pospícháte, a když dorazíte do práce, přepadne vás neodbytný pocit, že jste kulmu zapomněli vypojit ze zásuvky, či neblahé tušení, že sporák stále běží. Co byste řekli zásuvce, která spotřebiče sama „odpojí“ a ještě vás navíc informuje o spotřebě energií?

Kávovar, který je vždy o krok napřed

V rámci ovládání zásuvek můžete dávat pokyny i spotřebičům. Kávu si připravíte rovnou z postele a chalupu si vytopíte přímotopem ještě dřív, než na ni dorazíte.

Chytrý termostat vytopí dům před vaším příchodem
Zabudováním chytrých termostatů si bez problémů dálkově vytopíte dům tak, aby vás doma vždy uvítala příjemná teplota. Termostat si hravě poradí i s vaším požadavkem na snížení pokojové teploty při spánku.

Inteligentní žárovky

Zhasnout světlo… a rychle hupsnout do postele, kam s trochou štěstí dorazíte bez ukopnutého palce a bez boule na čele. Tak přesně tahle situace s inteligentní žárovkou nikdy nenastane, neboť ji ovládáte pomocí telefonu nebo tabletu, klidně i z postele. Teplotu a intenzitu světla si tak přizpůsobíte různým aktivitám, abyste vždy dosáhli perfektní světelné atmosféry.

Mezi další inteligentní prvky patří třeba alarmy nebo senzory, které však domácnost navzdory svým schopnostem před nebezpečím neochrání – pouze vás před ním varují. Opravdovou finanční jistotu při nenadálých situacích získáte až s pojištěním své domácnosti, jehož ceny si snadno porovnáte na portále Epojisteni.cz nebo Srovnejto.cz