aplikace
Galerie(6)

Nesvazujte se kabely! Na radiové povely se můžete spolehnout.

Otevřít na dálku bránu, garážová vrata, vytáhnout roletu, žaluzii či markýzu, zamknout bezpečnostní zámek je dnes již samozřejmostí. Přesto u mnohých z nás přetrvává obava, že to není zdaleka tak bezpečné, jako kabel ve zdi, který vede od motoru k nástěnnému ovladači. Nebo že nás vzduchem letící signál zklame.

aplikace
foto uvod
nina
ovladac
smoove

Bezdrátové technologie SOMFY jsou naprosto spolehlivé a bezpečné, a kromě toho nabízejí mnohem širší možnosti, než kabelové instalace.

Spolehlivost rádiového přenosu

Nedůvěru k bezdrátovým technologiím často vzbuzují zkušenosti uživatelů s domácími WI-FI sítěmi, u nichž se signál ztrácí, či je rušen. „Toto srovnání však není na místě,“ vysvětluje Jan Hrnčíř, produktový manažer SOMFY. „Spolehlivost přenosu spočívá v používaných kmitočtech. WI-FI sítě pracují s vysokými frekvencemi, v řádu gigahertzů. Dokáží sice posílat velké objemy dat, ale tím se zkracuje dosah, snižuje schopnost prostupovat materiály, kvalitu přenosu ovlivňuje počasí, rušivým elementem je i hustota okolních Wi-Fi sítí. Oproti tomu bezdrátové technologie SOMFY pracují v nižší ověřené frekvenci v řádu megahertzů. Navíc k ovládání zařízení v domácnosti postačí jen malý objem dat, který rádiové vlny spolehlivě přenesou bez potíží, třeba i skrze betonové zdi. Není divu, že přes všechny technické vymoženosti je rádio dodnes jedním z nejspolehlivějších prostředků komunikace.“

ovladac
Source: SOMFY

Proč se nebát

Rádiové technologie mohou vzbuzovat obavy ze zachycení a zneužití signálu. V principu je tato obava na místě, proto musí být bezdrátová komunikace vždy dostatečně zabezpečena. SOMFY pracuje v rámci systémů pro ovládání domácnosti se dvěma technologiemi – RTS a io-homecontrol®.

První funguje na principu jednosměrného rádiového protokolu, kdy jsou zařízení ovládána rádiovými povely, které vysílá ovladač do přijímače v příslušném pohonu. Bezpečnost je zaručena šifrovanou komunikací ovladačů s motory pomocí bezpečnostního klíče, pro představu ho můžeme přirovnat k otisku prstu na mobilu.

Technologie io-homecontrol® je založená na obousměrném bezdrátovém přenosu, tedy dokáže poskytnout v reálném čase zpětnou vazbu o provedeném příkazu i stavu daného zařízení. Úroveň zabezpečení je srovnatelná s běžnými on-line bankovními systémy – stejně jako ony je při použití obousměrných ovladačů zajištěna 128 bitovým kódem, tedy vysoce odolná proti prolomení hackery.

smoove
Source: SOMFY

Úspory a variabilita

Kabelové technologie vyžadují propojení motoru a ovladače kabelem. Aby bylo možné ovládat více prvků najednou, je třeba souběžně vést i slaboproudý – sběrnicový kabel. Oproti tomu u bezdrátových technologií stačí jediný kabel, který zajistí napájení motorů. O ovládání se postarají bezdrátová tlačítka, ovladače, mobil, tablet… Výhoda je nasnadě – finanční úspora za materiál i práci elektrikáře.

Největší výhodou je však možnost cokoliv kdykoliv změnit bez jakéhokoliv zásahu do zdí, a to nejen umístění tlačítek, ale i to, které a kolik prvků budou ovládat. „Je pak velice snadné nově rozmístit nábytek, umístění tlačítek se mu snadno přizpůsobí, nástěnné ovladače stačí jen přilepit oboustrannou lepicí páskou. Často se stává, že až časem si uživatelé uvědomí, co vše by se dalo usnadnit zmáčknutím jediného tlačítka, a díky bezdrátové technologii je to možné snadno napravit,“ říká Jan Hrnčíř. „Chybět by například nemělo centrální tlačítko u vchodových dveří. Mně například vyhovuje tlačítko přímo na pelesti postele, které ovládá žaluzie a světla podle mnou předem nastavených scénářů.“

nina
Source: SOMFY

Chytře nebo ještě chytřeji

Bezdrátové technologie SOMFY umožňují automatizovat domácnost přesně podle potřeb jejích uživatelů. Někomu stačí jednoduché dálkové ovládání jednoduchých prvků, pak ale denně opakuje rutinní úkony – rozsvítit, zhasnout, zatáhnout roletu, roztáhnout žaluzii… Kolik tlačítek je třeba stisknout, kolik ovladačů vzít do ruky? Kolikrát zapomeneme při odchodu zhasnout, nebo se vracíme zkontrolovat, zda jsme zavřeli okna, nezůstala zapnutá žehlička?

Chytré ovladače dokáží dát povel více zařízením najednou, díky mikromodulu Izymo i světlům a zásuvkám. Pak je snadné si pro rutinně se opakující situace připravit scénáře, co vše se má provést. Jedním kliknutím se třeba při příchodu domů vytáhnou rolety v obýváku a kuchyni, rozsvítí v předsíni, může se i spustit hudba.

Bezdrátové technologie však dokáží mnohem více. Dokonalé využití všech možností, které nabízejí, zajistí až centrálně řízená spolupráce všech prvků v domácnosti od stínicích prvků, vrat a brán, přes osvětlení, bezpečnostní systém či vytápění.

O takovou spolupráci s dokáže postarat řídicí jednotka TaHoma, která umožňuje ovládat všechna zařízení v domácnosti prostřednictvím internetového připojení přímo z domova nebo vzdáleně odkudkoliv pomocí aplikace pro mobilní telefon, tablet a webového rozhraní v počítači. Zvládne tak nejen rutinní situace, ale třeba reagovat na počasí díky zapojení slunečních či větrných čidel, regulovat vytápění… Díky této spolupráci nabídne maximální komfort, ale i nemalé úspory v provozu domácnosti.

aplikace
aplikace | Source: SOMFY

Tak i tak

„Kouzlo TaHomy je v možnosti jakýchkoliv kombinací. Provádí rutinní věci, které mohu kdykoliv na dálku zkontrolovat v mobilu, stejně tak mohu dát na dálku i aktuální příkaz. Třeba přijde-li z TaHomy hlášení, že jsem nechal otevřenou kliku na terasu, můžu na dálku zatáhnout roletu,“ popisuje Jan Hrnčíř. „Doma však mám raději tlačítka pěkně na zdi, abych nemusel vždy sahat po mobilu. Ale přitom mám svobodu, kam je umístím a co budou konkrétně dělat. Troufnu si říci, že tuto obrovskou variabilitu nenabízí žádný jiný systém. A to při bezkonkurenčně nízké ceně. Výhodou je, že není nutné pořídit celý systém najednou, ale je možné ho doplňovat podle potřeby i finanční situace. Nestane se tedy, že koupíte něco, co pak nevyužijete. A možný je i opačný postup – nejdříve si zakoupit jednotlivé aplikace pro konkrétní oblasti nebo skupiny zařízení – a až později je sdružit pomocí centrálního mozku – TaHomy.“

ZDROJ: PR článek společnosti SOMFY