IMG 0013
Galerie(8)

Inteligentní rodinný dům

Po ukončení testovacího provozu své administrativní budovy v Jeseníku, realizované ve standardu nZEB a podrobně sledované po dobu dvou let týmem pracovníků UCEEB (Univerzitního centra energeticky efektivních budov), zaměřila společnost FENIX Group svoji pozornost i na podobně vybavené rodinné domy. Jedním z prvních projektů je rodinný dům v Omicích u Brna, který bude sloužit nejen pro bydlení investora, ale i jako testovací objekt k ověření spolupráce střešních FVE s domovními bateriemi a distribuční „chytrou sítí“.

Projekt Národního centra kompetence (Centra pokročilých materiálů a efektivních budov CAMEB) nese označení RESOPT (Optimalizované systémy obnovitelných zdrojů energií pro budovy s téměř nulovou spotřebou nZEB) a je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR (TAČR) v rámci programu Národního centra kompetence.

Jeho nositelem je Univerzitní centrum energeticky efektivních budov. Dvouletý projekt je realizován v úzké součinnosti ČVUT-UCEEB a firmou FENIX Group, TECO, S-Power, AERS a WAFE.

Dům je v kategorii kvality obálky budovy A (u = 0,17) a bude vybavený FVE 9 kWp od společnosti S-power, bateriovým úložištěm 12 kWh firmy AERS, rekuperační vzduchotechnickou jednotkou WAFE a elektrickým sálavým vytápěním z produkce společnosti FENIX Group. Nadřazenou řídicí jednotku PLC dodá TECO Kolín, řídicí algoritmus vytvoří UCEEB v rámci projektu.

Řídicí algoritmus nadřazené řídicí jednotky bude ovládat veškeré technologie plně elektrifikovaného rodinného domu ve standardu nZEB, vybaveného střešní fotovoltaickou elektrárnou, bateriovým úložištěm, ventilací s rekuperací a elektrickým sálavým vytápěním. Inteligentní dům bude umět regulovat stínicí techniku, osvětlení, vytápění, řízení zabezpečovacího systému, fotovoltaickou elektrárnu, audio či přístupové systémy.

IMG 0013
IMG 0069 RD Omice 2NP větší pracovna foto2
IMG 0065 RD Omice 2NP menší pracovna foto1
IMG 0053 RD Omice 2NP galerie foto1
IMG 0046 RD Omice 1NP ložnice foto1
IMG 0043 RD Omice 1NP obývací pokoj foto2
IMG 0030

Architektura a dispozice

Autorem architektonické studie je Ing. arch. Radek Hála, autorizovaný architekt ČKA, který se dlouhodobě věnuje výstavbě nízkoenergetických a pasivních domů. Rodinný dům má obdélníkový půdorys 15,5 × 6 m, je řešen jako částečně podsklepený se dvěma nadzemními podlažími.

Zastavěná plocha je 91,1 m2, užitná plocha I. NP 67,8 m2 + 17 m2 zastřešené terasy, ve 2. NP je užitná plocha 68,6 m2, celkem tedy 136,4 m2. Dům je zastřešený sedlovou střechou se sklonem 22,9°.

Na jižní straně domu je přístavek obdélníkového půdorysu 6,5 × 9,3 m s kanceláří, dílnou, skladem a zastřešeným parkovacím stáním. Přístavek je zastřešený plochou střechou s extenzivní zelení a přechází v zastřešení terasy, přiléhající ze západní strany k obývacímu pokoji a ložnici v 1. NP domu.

Nepřehlédněte: Kvalita vnitřního prostředí administrativní budovy Fenix Trading v Jeseníku

Součástí terasy bude bazén a pod její severní částí je plánována sauna, sklep a technické zázemí k bazénu. Na východě k domu přiléhá zasklená pergola s venkovní vířivkou. Vstup do domu je z jihu přes zádveří, ze kterého je přístupný obývací pokoj a WC.

Z obývacího pokoje se vstupuje do kuchyně v jihozápadním rohu domu a do ložnice s koupelnou na severní straně. Jsou zde i schody vedoucí na galerii ve druhém nadzemním podlaží, která spojuje pokoje/pracovny na jižní a severní straně a WC se sprchou. Obytný prostor je otevřený přes obě patra s velkým oknem na západ.

IMG 0046 RD Omice 1NP ložnice foto1

Plně elektrifikovaný dům je maximálně ohleduplný k přírodě

Dům má přípojku na vodu a elektřinu, odpadní voda bude odváděna do jímky a v budoucnu případně čištěna v kořenové čističce a vsakována na pozemek. Dešťová voda bude shromažďována v akumulační nádrži pod terasou a využita na pozemku stavebníka pro zálivku zahrady.

Vytápění bude zajištěno elektrickým nízkoteplotním sálavým vytápěním z nabídky FENIX Group, doplněným o akumulační krbová kamna v obývacím pokoji. Ohřev teplé vody bude zajišťovat elektrický bojler. Na východní i západní části střechy bude umístěna fotovoltaická elektrárna, bateriové úložiště od společnosti AERS bude v přístavku.

Podobně jako u administrativní budovy společnosti FENIX Trading bude i u tohoto domu průběžně sledována spotřeba elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny, provoz bateriového úložiště, spotřeba energie na vytápění či kvalita vnitřního ovzduší (senzory budou snímat teplotu, vlhkost vzduchu, ale i např. obsah CO2).

IMG 0043 RD Omice 1NP obývací pokoj foto2

Elektrické vytápění FENIX
Dům navazuje na dlouhodobý trend firmy FENIX – nabízet spotřebitelům a uživatelům elektrických topných systémů v praxi dlouhodobě ověřená a prověřená řešení. Díky tomuto přístupu mohla společnost vykazovat trvale rostoucí tržby i v dobách, které elektrickému vytápění nepřály a kdy se k zájemcům dostávaly z akademické sféry nebo části médií převážně zkreslené či zavádějící informace. Dnes je elektrické vytápění díky svým výhodám standardem u energeticky úsporných domů, přechod na komplexní systémy s fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm však vyžaduje dokonale prověřit fungování a součinnost těchto sofistikovaných systémů. Zkušenosti z dvouletého provozu administrativní budovy FENIX Trading ukazují, že je to správná cesta, která přináší výhody nejen investorům, ale i provozovatelům energetické soustavy a celému státu.
Text byl vytvořen z podkladů Fenix Trading.
Foto: Fenix Trading

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB Haustechnik 2/2019.