Kulturní centrum IGI
Galerie(13)

Knihovna i kinosál. Sto let stará fara s přístavbou skrývá mnoho funkcí

Na počátku byly nevyhovující prostory, které začínaly být vratislavické knihovně příliš těsné. Jen o kus dál se přitom nacházelo ideální místo - nevyužívaný dům římskokatolické fary z roku 1914. Požadavky investora, liberecké městské části, však postupně bobtnaly a rozšiřovaly se. Před architekty ze studia atakarchitekti tak vyvstalo mnoho úkolů, které se podařilo splnit na jedničku.

Objekt fary sloužil v minulosti sloužil mimo jiné jako sirotčinec, školka a naposledy byl využíván jako učiliště. Záměrem městské části bylo do domu kromě knihovny umístit i menší multifunkční sál, místnosti pro spolky a mateřské centrum. Bývalá fara nemohla pojmout veškeré požadované funkce, proto došlo k rozhodnutí budovu rozšířit o přístavbu, která provozní nároky vyřeší. Z požadavků a představ Vratislavic se nakonec zformulovalo zadání pro komunitní centrum IGI.

Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI

Ideou návrhu je vytvoření nového veřejného místa, které naváže na dosavadní pulzující střed Vratislavic definovaný kostelem, radnicí, Desítkami a zámeckým parkem. Rozšíří ho o další živý kulturní prostor a částečně i uzavře.

Řešení veřejného prostoru se inspiruje stávajícím rytmem malých náměstíček v sousedství budov pro veřejnost propojených pěší cestou. Zopakováním tohoto urbanistického vzoru vzniká v jižní části mezi komunitním centrem a kulturním domem další venkovní pobytová plocha, kde se mohou stýkat lidé a pořádat akce. Tím se oživí další kus Vratislavic.

Dialog starého a nového

Koncept centra vychází z citlivého umístění přístavby na pozemek a vyváženého dialogu starého a nového domu. Uvnitř jde o nalezení  chytrého principu uspořádání více provozů v omezeném prostoru.

Starému domu je ponechán původní charakter a ze západní strany je doplněn vyšší soudobou elementární hmotou knihovny. Domy jsou spolu propojeny v podzemní části a proskleným spojovacím můstkem v úrovni prvního patra.

Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI | Zdroj: Tomáš Souček

Z původního domu se oproti předpokladům zachovalo jen obvodové zdivo dvou pater. Kvůli dřevomorce musel být odstraněn krov a veškeré dřevěné stropy. Krov byl nahrazen kopií starého a zakryt šablonami z přírodní břidlice, stropy byly vyměněny za únosnější spřaženou konstrukci z oceli a betonu.

Po vybetonování nových stropů a vyskládání kleneb daly hluboké základy stavby vzniknout dalšímu využitelnému patru. Odtěžením terénu z jižní strany se k němu dostalo denní světlo a z vyhloubené jámy vznikl základ nového náměstíčka. Z fasád byly odstraněny necitlivé nánosy a po zateplení jim byly navráceny historické prvky a detaily, břízolitová omítka různé zrnitosti, dřevěné vstupní dveře a kopie špaletových oken.

Místo, kde si každý najde to své

V polozapuštěném podlaží se nachází mateřské centrum, prosvětlené díky velkorysým proskleným portálům. Maminky s dětmi mají vizuální kontakt se stupňovitou piazzettou, mohou na ni vystoupit a využívat ji ke hrám.

Přízemí  připadá spolkům a horní patro, do kterého se přichází spojovacím krčkem z přístavby, dětské knihovně. Dětské oddělení je hravým, do krovu mansardy otevřeným prostorem, s funkcí čítárny, herny, odpočívárny a s volnými výběry.

Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI | Zdroj: Tomáš Souček

Velikost, tvar a umístění přístavby vycházejí z kontextu zámeckého parku a objektu fary, ale i ochranných pásem vzrostlých stromů a vedení sítí infrastruktury. Výsledkem je objekt s úzkou kompaktní třípodlažní nadzemní částí a dvoupodlažním suterénem. Do tří nadzemních pater o velmi malém půdorysu je integrována typologie knihovny s domácí atmosférou připomínající velikostí útulný obývák.

Přehledný otevřený prostorový princip knihovny pojme v přízemí recepci s výstupem na terasu, v prvním patře ochoz s volnými výběry napojený na krček a v posledním podlaží stupňovitou čítárnu pod obloukovou střechou. Mimo tento prostor je umístěno jen schodiště, a to na severní straně domu. Velkými prosklenými stěnami v přízemí a horním patře se nový dům otáčí do zámecké zahrady a v maximální míře využívá výhledů a kontaktu se stromy zámeckého parku.

Sázka na beton i dřevo

V nejvyšším patře je kontakt panoramatickým oknem tak těsný, že čtenáři v čítárně mají pocit, že sedí přímo v  korunách. Výhled na jih na kostel Nejsvětější Trojice se otevírá z prostředního patra. V zrcadle ochozu se během stavby našlo místo na zavěšení rozměrného koberec s motivy městské části, který darovalo Vratislavicím město Česká Skalice. Prostřednictvím videomappingu na něm ožívá historie vratislavické firmy Ginzkey a s ní nejslavnější éra Vratislavic.

Podzemní patra ukrývají kinosál s šedesáti místy, s malým lobby a šatnou ve společném vstupním vestibulu. Vestibulem se v podzemí propojuje starý a nový dům a je tak společným vstupným prostorem kina a mateřského centra.

Kulturní centrum IGI
Kulturní centrum IGI | Zdroj: Tomáš Souček

Nosná schránka přístavby je včetně schodiště a čtvrtkruhové střechy vylita z konstrukčního železobetonu. Z exteriéru je kompletně kontaktně zateplena a obalena černým falcovaným plechem. Část střechy podzemního kina  pokrývá vegetační střecha, část je příchozí rampou do prostoru mezi novým a starým domem.  Z něj se vstupuje do knihovny a bezbariérově do historického domu. Svůj vlastní vstup má i poslední provozně samostatný celek – spolky. Členové spolků vcházejí do starého domu přímo z ulice.

Pohledový beton v interiéru přístavby a obnažené vyspárované cihelné a kamenné zdivo a klenby starého domu jsou měkce vystlány dřevěnými sedilii a policemi s knihami. Ty vytvářejí všemožné úkryty a zákoutí, kde může návštěvník neustále objevovat něco nového.

Kulturní centrum IGI

místo: Liberec – Vratislavice nad Nisou
autor: atakarchitekti – Jiří Janďourek, Ondřej Novák
spolupráce: Jana Janďourková Medlíková
klient: Městský obvod statutárního města Liberce – Vratislavice nad Nisou
projekt: 2018
realizace: 2019-2021
plocha užitná: 1247 m2
plocha zastavěná: 590 m2
obestavěný prostor: 6446 m3
náklady: 86 000 000,-

red