Automatické mlýny

Automatické mlýny v Pardubicích se slavnostně otevírají veřejnosti

Národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích, jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, se v pátek otevírá veřejnosti. Areál se po deseti letech od ukončení provozu proměnil v kulturní čtvrť, kde návštěvníci najdou dvě galerie, jedno společenské a jedno vzdělávací centrum.

Od pátku do neděli se tam koná grand opening s komentovanými prohlídkami, divadelními představeními či koncerty.

Před deseti lety ukončila firma GoodMills výrobu v Pardubicích a areál osiřel. Rakouská společnost neúspěšně nabízela areál městu, nejdřív za 40 milionů korun, později za 25 milionů korun.

Vize dvou lidí

Nakonec o tři roky později areál o rozloze 11.000 metrů čtverečních v dražbě koupili manželé Smetanovi za 22 milionů korun. Po delších jednáních pak část prodali městu a část Pardubickému kraji, samosprávy za to zaplatily 36,5 milionu korun.

Smetanovi kvůli přestavbě mlýnů založili nadaci a budou provozovat jimi vybudované společenské centrum. V další etapě plánují v areálu novostavby, v nichž by měly být byty, obchody nebo služby. Kraj opravil hlavní budovu mlýnů a umístil do ní Gočárovu galerii. Pardubice na místě bývalého skladu mouky postavily objekt pro Galerii města Pardubic (GAMPA) a vzdělávací centrum Sféra. Všechny subjekty čerpají na své projekty za stovky milionů korun evropské dotace.

Třídenní program v režii kulturních subjektů nabídne návštěvníkům vernisáže, expozice, prohlídkové okruhy a procházky, koncerty, setkání s umělci a performance. Přichystány jsou projekce o automatických mlýnech, v nabídce aktivit jsou rodinné workshopy. Zájemci o prohlídky si musí zajistit rezervaci.