Zastavení, pozorovatelny, útulny – trojice příjemných designových míst blízko přírodě

Partneři sekce:

Také máte rádi, když při toulkách přírodou narazíte na rozhlednu, vyhlídku nebo kapličku? A co se za těmi architektonicky zajímavými cíleně vydat? Minulý rok přinesl mnoho změn, jednou z těch pozitivních bylo znovuobjevování krás naší republiky, a to zejména těch přírodních.

To, že znovu objevujeme přírodní krásy, v jejichž obklopení hledáme zklidnění a prostor pro rozjímání, samozřejmě vypozorovali i místní samosprávy a architekti – v poslední době tak přibývá stále více míst, kde je možné se zastavit, přemýšlet, kochat se. A co víc, jsou i kvalitně architektonicky či umělecky řešená. Dnes se zaměříme na tři z nich.

Kopie souboru 11 min
Kopie souboru 03 min
Kopie souboru 10 min
Kopie souboru 09 min
Kopie souboru 02 min
Kopie souboru 04 min
Kopie souboru 05 min
Kopie souboru 06 min

Zvonička na Horečkách

Architekt: Kamil Mrva Architects
Umístění a rok realizace: Trojanovice, 2010

Kamil Mrva je s lokalitou Trojanovic spjatý díky vícero realizacím, jmenujme například polyfunkční dům Hruška nebo výstupní stanici lanové dráhy na Pustevnách, zvonička na Horečkách je ale specifická. Vznikla na popud občanského sdružení Naše Beskydy, které bojuje proti otevření několika černouhelných dolů, a to přímo v centru Beskyd.

Místní díky zdejším stavbám reflektují své odhodlání zabránit devastaci regionu a jeho obnovu. Právě kaplička je zdárným příkladem prezentace těchto snah – stavba drobná, nová ale v samé podstatě něčím tradiční, vytváří intimní místo, na kterém je možné obdivovat krásu okolních hor. Nabízí místo ke ztišení a přemýšlení. Samotná zvonice je poté tvořena trojnožkou z kmenů stromů, které drží dřevěnou stříšku a zvon.

foto6j
Zvonička na Horečkách | Zdroj: TOAST

Pozorovatelna Durch

Architekt a realizace: Fránek Architects & Jakub Janošík
Umístění a rok realizace: Valašské Příkazy, 2018

Pozorovatelna Durch soustředí kolemjdoucího na výhled skrze krajinu Valašských Příkazů. V její blízkosti se nachází opravená studánka s obrázkem svatého Františka, ochránce přírody. Jedná se o minimalistickou pravoúhlou dřevěnou konstrukci – doslova rám v krajině.

Není to náhoda, sponzory této pozorovatelny jsou lidé z firmy Janoščík, vyrábějící okna. Majitelé mluví o alternativním billboardu a mají pravdu, že je takováto pozorovatelna rozhodně lepší reklamou než potištěná plocha u silnice.

Jednoduché označení durch je příhodné pro jednoduchý tvar, který v kopcích vznikl. Na jeho spodní stranu je možné si pohodlně sednout a užívat si nerušený výhled, či se jako kolemjdoucí turista dívat zkrátka durch.

Franek Janosik Durch 20 min
Pozorovatelna Durch | Zdroj: JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Kaplička Čtyř svatých

Architekt: ti2 architekti – Kamil Měrka
Umístění a rok realizace: Sobětuchy, 2020

Pokud se vydáte polní cestou ze Sobětuch do Rabštejnské Lhoty poblíž Chrudimi, budou vás doprovázet mladé stromky a také projíždějící cyklisté. Místní údajně této cestě, vinoucí se kolem nedalekého letiště, říkají Perný kopec.

Takzvaný Perňák získal nedávno místo k zastavení – totiž kapličku Čtyř svatých, zasvěcenou místním patronům, svatému Václavovi, archandělu Michaelovi, svatému Isidorovi a svatému Kryštofovi. Tato čtveřice je vyjádřena ze čtyř stran viditelným křížem.

Kaplička je tvořena svařenými cortenovými plechy stojícími na nerezové schránce ukrývající zprávu budoucím generacím. Poblíž ní je umístěna lavička, popisující použitou symboliku (stylizované grafické prvky) Svatováclavské koruny, meče, rýče a poutnické hole.

Kopie souboru 01 min
Kaplička Čtyř svatých
| Zdroj: ti2 architekti

Další tipy

Pokud jste vášniví turisté, navštivte také Boží muka AD 2017 (Kryštofovo Údolí, Marie Čáslavská & Hana Svobodová), Kapli cestou (Dolní Dunajovice, Vojtěch Kolář, Barbora Ponešová, Jan Foretník), Boží vyhlídku (Boží dar, Mjölk) či pozorovatelnu Radovič (Radovič u Velvar, Jan Červený).

Kateřina Tobišková