Stará ruina se stala rájem ornitologa, citlivou obnovu ocenili i odborníci

Kde se nové potkává se starým. Kde se používají i materiály, které by pro jiné byly odpadem. Dům Cuddymoss možná vypadá stroze, ale uvnitř i zvenčí zaujme přitažlivou elegancí.

V krásné krajině hrabství North Ayrshire na jihozápadě Skotska, nedaleko města Beith, proběhla zajímavá rekonstrukce. Stará 200 let stará ruina se proměnila v přívětivé a moderní obydlí. Z dálky může místo na první pohled stále působit opuštěně. A právě v tom je podle architektů ze studia Ann Nisbet kouzlo celého projektu nazvaného Cuddymoss.

Cuddymoss
Cuddymoss
Cuddymoss
Cuddymoss
Cuddymoss
Cuddymoss
Cuddymoss
ann nisbet studio cuddymoss 7 1536x1307

Projekt renovace respektuje stáří původní kamenné budovy a cihlové ruiny, přičemž každá část je podrobně zdokumentována. Výsledkem je soubor výkresů a schémat, které ilustrují vývoj od původního stavu v 19. století až po nejnovější změny, přičemž byly znovu použity staré cihly, které se zde našly.

„Budova v ruinách“ vznikla díky citlivému a střídmému zásahu do původní hmoty. Na ni navázaly dvě nové budovy – jedna jako přístavba a druhá jako novostavba umístěná nedaleko.

Obvodové stěny bez střechy

„Když jsme s klientem poprvé navštívili místo, byly zde pouze čtyři obvodové kamenné zdi, betonová deska, dvě cihlové zdi sloužící k oddělení dobytka a jedna vnitřní kamenná příčka. Střecha se již dávno zřítila a interiér byl plný suti,“ popsali architekti původní stav usedlosti.

Kdysi poskytovala v jedné části přístřeší lidem a v druhé zvířatům. V poslední době sloužila jako stáj pro krávy.

Aby se minimalizovaly zásahy do původních konstrukcí, rozhodli se architekti do stávající kamenné stavby vložit dřevěný rám. Ten byl navržen s ohledem na to, aby jej bylo možné někdy v budoucnu odstranit. I majitel, který svůj nový domov miluje, o sobě raději uvažuje jako o správci místa, které mohou později znovu využít další generace.

Cuddymoss
Cuddymoss | Zdroj: David Barbour

Rekonstrukce, která vrátila statku život

Toto technické řešení umožnilo odsunout okna od původních kamenných otvorů, vytvořit široké obkladové stěny a opticky vytvořit dva celky – nový a starý. Otvory, které byly dříve vyplněny a zazděny, byly znovu otevřeny a cihly v nich nahrazeny okny s trojskly.

Přibyl také jeden nový otvor, a to okno v přední části s tenkým hliníkovým rámem. Díky nim má nyní majitel pocit, že do domu vstupuje krajina. Navíc se díky nim může věnovat své vášni – pozorování ptáků.

Renovace starého statku probíhala po etapách v duchu cirkulární ekonomiky. Střídmý přístup vrátil budově život a zároveň zachoval její původní charakter. Kolmo k původní zřícenině byla přistavěna přístavba v podobě nové budovy. Ta je se starou spojena jednoduchým proskleným průchodem. Je z ní výhled do okolní krajiny.

Třetí budova je utilitární přístavba umístěná ve východní části pozemku. Od ostatních dvou se odlišuje také tmavou barvou dřevěné fasády.

Cuddymoss
Cuddymoss | Zdroj: David Barbour

Prostor pro obnovitelné zdroje energie

Po letech chátrání byly opraveny také staré kamenné a cihlové fasády. S nimi ladí stříbrný odstín nového dřevěného obložení, které jako by splývalo s krajinou. Na své si přišly i obnovitelné zdroje energie. Majitel využívá tepelné čerpadlo pro vytápění, ohřev vody a řízené větrání. Jako zdroj vody si musel nechat vyvrtat vlastní studnu.

V nesprávných rukou mohla tato renovace dopadnout špatně. Místo toho se architektům podařilo zachovat charakter původního statku, který čerpá z bohaté historie skotské architektury a jejího vztahu ke krajině. Práce studia Ann Nisbet prokázala přístup k obnově nejvyšší kvality s pochopením důležitosti přizpůsobení se a také využití obnovitelných zdrojů.

Cuddymoss
Cuddymoss | Zdroj: David Barbour

Odborníky chválená obnova

Citlivou renovaci, pečlivě vybrané materiály a udržitelný design ocenily také poroty RIBA National Award 2023, RIAS Award for Architecture 2023, RIAS Circular Economy Award 2023 nebo GIA Design Residential Award 2022.

Podle nich je tato rekonstrukce skvělým příkladem toho, jak architekti ve Skotsku hrají klíčovou roli při dosahování našich environmentálních cílů prostřednictvím rekonstrukcí starých budov a odpovědného využívání materiálů.

Cuddymoss

Lokalita: Skotsko, Spojené království
Autor: Ann Nisbet Studio
Stavební inženýři: AH Structural Solutions
Podlahová plocha: 171 m2
Klient: soukromá osoba
Výstavba: 2022