Předprostor Domu umění a park Koliště I

Zelený pokoj centra Brna. Okolí Domu umění se má proměnit v příjemný prostor

Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna a s ním propojený Dům umění navazující svým proměněným předprostorem také na Malinovského náměstí. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci minulého roku vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky na své schůzi posvětila Rada města Brna.

Riegrovy lázně

Architekt Petr Janda otevřel téma: V Riegerových sadech by chtěl lázně

Poté, co architekt Petr Janda a jeho studio brainwork dotáhli do konce ceněnou revitalizaci pražské náplavky, včetně ikonických prosklených kobek, iniciuje nyní další městský zásah, který je spjat s vodou a přehlíženou až zanedbanou lokalitou. Na paškál si vzal tentokrát jihozápadní cíp jedenáctihektarového parku na Praze 2.

Městská zahrada

Stromy, keře, léčivky i biotop. Okolí ostravské galerie PLATO nově obklopuje městská zahrada

Zahrada tvořící veřejný prostor nově zrekonstruovaných jatek na galerii PLATO je stavebně dokončena. Proměna původně nevzhledného okolí galerie započala v dubnu tohoto roku a v těchto dnech se prostranství kolauduje. Nový veřejný prostor galerie PLATO nabídne příjemné místo k trávení volného času obyvatelům i návštěvníkům Ostravy.

Pamětní park Velké synagogy v Osvětimi

Pamětní park v Osvětimi: Průmyslový odpad posloužil jako připomínka minulosti

Každý architektonický vstup na půdu tématu holocaustu je posuzován velice přísně a vzbuzuje silné reakce. Ještě těžší to pak autoři mají, jedná-li se přímo o místo, které se stalo synonymem masového vyvražďování Židů a dalších menšin – o Osvětim. Ačkoliv od osvobození vyhlazovacího tábora uplynulo už skoro 80 let, zůstává symbolem těch nejhorších zvěrstev, kterých je lidstvo schopno.

Nebušické oko

Nebušické oko: Vyhlídka uprostřed polí

Nebušice. Městská část na severozápadním okraji Prahy, která si i navzdory překotnému rozvoji v posledním desetiletí uchovává do jisté míry vesnický ráz. Vydá-li se člověk pryč ze zástavby do polí dojde po krátké procházce k Oku. I kdyby sebevíc spěchal, musí se to zastavit a objekt blíže prozkoumat.

Manifesto Market Anděl

Oživení zapomenuté lokality v podání ateliéru CHYBIK + KRISTOF

Ještě před dvěma lety tu byla jedna ze stovek pražských proluk. Vybetonovaný plácek, kde byla dříve omšelá vietnamská tržnice, míjeli kolemjdoucí prakticky bez povšimnutí – protože tu vůbec nic nebylo. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof to však změnili. Vyrostl zde Manifesto Market Anděl.

Studio Perspektiv Masarykovo namesti Metropolitni plan 02

Náměstí u Masarykova nádraží: Nová brána staré Prahy

Pražské Masarykovo nádraží je poněkud zapomenutým místem s pozoruhodnou historií, jehož přilehlé veřejné prostory dlouho chátraly. Probíhající výstavbou a plánovanými úpravami by se měl prostor transformovat na nové živé náměstí.

Revitalizace náměstí Míru

Podzemní parkoviště, kašna a pokácené stromy. Zlín připravuje obnovu náměstí Míru

Projekt na plánovanou rekonstrukci náměstí Míru v centru Zlína by měl být hotov i se stavebním povolením na přelomu let 2023 a 2024. Poté bude na vedení města, zda se do rekonstrukce pustí. Je to velký projekt, náklady by mohly být 300 až 400 milionů korun, řekl na pondělní večerní diskuzi s občany o projektu primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

3 posedy

Lavička, Silo a Křeslo. Tři nové posedy lákají turisty i myslivce k zamyšlení

Posedy jsou malými dominantami českých polí. Mají svoje čísla, jména po významných lovcích a někdy bizarní podobu odhalující fantazii svých stavitelů. Tři posedy – Lavička, Silo a Křeslo – jsou novými výletními místy v zapomenutém akátovém remízku mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko. Jejich koncept pracuje s různými geometrickými tvary, kapacitou i funkcí.

Veřejná prostranství v Pražské tržnici

Úpravy holešovické tržnice vyjdou na více než 50 milionů. Začít se má v roce 2027

Rekonstrukce prostorů mezi jednotlivými halami v Pražské tržnici v Holešovicích vyjde na necelých 50,3 milionu korun. Uličky a meziprostory změní podle svého vítězného návrhu Studio Perspektiv, které zvítězilo v magistrátním tendru. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Hlavní nádraží

Bez Sherwoodu a s tramvají. Praha chce „Nový Hlavák“

Nejvyšší představitelé Hlavního města Prahy, Správy železnic a Dopravního podniku hl. m. Prahy představili soutěžní záměr Nový Hlavák k projektu revitalizace Vrchlického sadů, odbavovací haly hlavního nádraží a výstavby tramvajové trati Muzeum – Hlavní nádraží – Bolzanova.

Městská jatka v Ostravě

Areál bývalých jatek doplní zeleň. Ostrava finišuje velkou přeměnu brownfieldu

Rekonstrukce bývalých městských jatek se chýlí ke konci a naváže na ni významná přeměna veřejného prostoru v jejich blízkosti, která započne v dubnu 2022 a hotova bude na podzim letošního roku. Budovaný prostor zohlední historický kontext, nabídne příjemné místo plné zeleně k trávení volného času, ale obsáhne i historické prvky, jež byly nalezeny při výkopových pracích spojených s rekonstrukcí jatek.  

Areál Emauzy

Park v centru Prahy i rekonstrukce Pragerovy budovy. Emauzy dostanou nový kabát

Rada hl m. Prahy odsouhlasila rekonstrukci Emauzského areálu u Karlova náměstí. Zahrnuje budovy od známého českého architekta Karla Pragera, které se dnes nachází v havarijním stavu. Kromě záchrany cenné architektury z konce šedesátých let je cílem rekonstrukce proměnit okolí budov do podoby parku otevřeného pro veřejnost.