Exteriér

České Budějovice si dlouhodobě uvědomují, jak důležité je koncepčně pracovat s řekou. Dokazuje to i nedávné dokončení revitalizace městského parku Dukelská, která umožňuje místním přímý kontakt s vodou a posiluje reprezentativní atmosféru důležité lokality v rámci celého města.

Matěj Beránek -

Ve svahu nad řekou, v místech, kde se Vltava nadechuje k oblouku meandru, vyrůstá z břidlicové skály obnovený historický vinohrad. Architekti z ateliéru Marco Maio Architects pro něj navrhli útulné patio, do něhož propsali principy i duch středomořského stavitelství.

Tereza Škoulová -

Mnohá česká města se začala zkvalitňováním okolí řek zabývat teprve nedávno – vznikají podél nich nové promenády, zpřístupňují se náplavky, vytváří se příjemné parky. Na koupání to však většinou není. V Berlíně jsou dál a dělají vše pro to, aby se dalo v centru metropole plavat přímo v řece.

Daniel Zeman -

Pestrá kombinace květin, ošetřené původní vzrostlé stromy i nově vysazené, dominantní vodní plocha. Park na Moravském náměstí v centru Brna si po nákladné proměně lidé oblíbili a intenzivně ho využívají k setkávání i odpočinku. Komplexní architektonický přístup studia CONSEQUENCE FORMA architects nadchl také odbornou porotu, která jej vybrala jako Park roku 2023.

redakce -

Novou podobu získalo centrální náměstí v Jablonném v Podještědí na Liberecku po poslední etapě rekonstrukce, která trvala skoro rok a stála téměř 25 milionů korun. Jako poslední podstoupila úpravy horní část s parkem a kašnou u morového sloupu z konce 17. století. Přibyla tam odpočinková zóna pro místní i turisty.

redakce -

Předmětem mezinárodního soutěžního dialogu bylo navrhnout budoucí rozvoj veřejného prostranství podél řeky Vltavy. Lokalita, které se dlouhé roky nevěnovala pozornost, se tak stane místem nejen pro divokou přírodu, bydlení a práci, ale také odpočinek. Vítězem se stal česko-belgický tým složený z ateliérů OMGEVING+FISER+VRV+SINDLAR.

Soutěž Zelená střecha roku mapuje již deset let situaci na trhu zelených střech v České republice. Patnáct objektů přihlášených do letošního ročníku soutěže navštívili členové odborné poroty v polovině června. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 14. září 2023 u příležitosti mezinárodní konference Zeleň na budovách jako součást adaptačních opatření na změnu klimatu. Časopis ASB je mediálním partnerem ocenění.

Podchody na Vltavské nebyly zrovna místem, kam by se Pražané dobrovolně vydávali. Neudržované, zpustlé, čpící vším možným i nemožným a plné podivných individuí. Městskou částí Praha 7 iniciované proměny tohoto místa se ujali architekti z U / U studio a re-place a společnými silami stvořili prostor, kam nyní míří zejména mladí lidé za zábavou.

Žerotínovo náměstí před brněnským Bílým domem ožilo díky uměleckému zásahu Vidím plno dobrých lidí. Cílem projektu je, aby se veřejný prostor stal místem pro sdílení věcí, které nás v životě těší a které považujeme za správné. Dílo je živé a bude postupně doplňováno kolemjdoucími.

Adriána Henčeková -

Tylův sad v blízkosti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity čeká revitalizace téměř za devět milionů korun bez DPH. Park doplní nový mobiliář, pěší trasy i zeleň. Město už s vybraným zhotovitelem uzavřelo smlouvu. Proměna parku by od převzetí staveniště měla být hotová do 22 týdnů.

Vloni v září ostravská městská galerie PLATO otevřela návštěvníkům prostor zrekonstruované budovy bývalých jatek. Letos na jaře se k životu probudila i 9 tisíc metrů čtverečních velká plocha, která ji obklopuje. Zahrada s permakulturními prvky do Ostravy vnesla zcela novou veřejnou městskou zeleň. Protože se nachází na místě bývalého brownfieldu, musí se Zahrada Přítomnosti, jak ji PLATO nazvalo, vypořádat se zátěží chemicky znečištěné půdy.

Impulz k vzniku volnočasového areálu v Řeporyjích vzešel přímo od obyvatel městské části, z jejich potřeby multifunkčního volnočasového areálu. Cílem architektů z U / U studio proto bylo vytvořit atraktivní a bezpečný veřejný prostor, který bude přinášet variabiliní využití pro různé věkové a sociální skupiny, a ještě jej dotvoří sochy od významných českých umělců.