Regenerace obytné čtvrti Obeciny

Zklidnění dopravy, nová hřiště a zeleň. Zlín představil návrh regenerace obytné čtvrti

Nedávno zveřejněná urbanistická studie se zabývá veřejným prostranstvím v prvním poválečném sídlišti ve Zlíně, v obytné čtvrti Obeciny. Řeší především úpravu zeleně, reorganizaci dopravy, modernizaci hřišť, mobiliáře a uspořádání odpadového hospodářství. Po veřejném projednání, které proběhlo v prosinci minulého roku, navíc Kancelář architekta města Zlína zohlednila připomínky obyvatel lokality.

Bulvár 28. října

Městský bulvár v Ostravě bude plný zeleně. Propojí stávající i budoucí kulturní instituce

Cyklostezky po obou stranách ulice, široké chodníky a stromořadí – to jsou jen některé z prvků, které do veřejného prostranství před Domem kultury navrhuje právě dokončená studie Atelieru 111 architekti. Nový bulvár vznikne na ulici 28. října, férově rozdělí prostor mezi všechny účastníky provozu a vhodně propojí důležité objekty a plochy v okolí.  

Rodinný dům Polánka

Černá díra uprostřed vesnice. Rodinný dům Polánka chce provokovat

Realizace studia CL3 v Moravském Krumlově je domem dvou tváří. Zatímco při pohledu ze zahrady působí přívětivým dojmem, při pohledu z ulice leckoho provokuje. Navzdory tomu, že striktně respektuje tvarový archetyp domu, který stával dříve, volba materiálů a barev svědčí o tom, že se zde zrodilo něco svébytného.

Sad Dr. Milady Horákové

Altán i ovocný sad. Ostrava oživí park u připravovaného koncertního sálu

Soutěž o návrh nové podoby Sadu Dr. Milady Horákové, druhého největšího ostravského parku, zná svého vítěze. Z osmi návrhů porota vybrala řešení ateliéru míza architekti. Návrh vyzdvihuje přednosti současného parku a nenásilně do něj doplňuje nové prvky. Jedním z nich je například altán umístěný na louku za budoucí novostavbou koncertního sálu.

Předprostor Domu umění a park Koliště I

Zelený pokoj centra Brna. Okolí Domu umění se má proměnit v příjemný prostor

Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna a s ním propojený Dům umění navazující svým proměněným předprostorem také na Malinovského náměstí. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci minulého roku vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky na své schůzi posvětila Rada města Brna.

Riegrovy lázně

Architekt Petr Janda otevřel téma: V Riegerových sadech by chtěl lázně

Poté, co architekt Petr Janda a jeho studio brainwork dotáhli do konce ceněnou revitalizaci pražské náplavky, včetně ikonických prosklených kobek, iniciuje nyní další městský zásah, který je spjat s vodou a přehlíženou až zanedbanou lokalitou. Na paškál si vzal tentokrát jihozápadní cíp jedenáctihektarového parku na Praze 2.

Městská zahrada

Stromy, keře, léčivky i biotop. Okolí ostravské galerie PLATO nově obklopuje městská zahrada

Zahrada tvořící veřejný prostor nově zrekonstruovaných jatek na galerii PLATO je stavebně dokončena. Proměna původně nevzhledného okolí galerie započala v dubnu tohoto roku a v těchto dnech se prostranství kolauduje. Nový veřejný prostor galerie PLATO nabídne příjemné místo k trávení volného času obyvatelům i návštěvníkům Ostravy.

Pamětní park Velké synagogy v Osvětimi

Pamětní park v Osvětimi: Průmyslový odpad posloužil jako připomínka minulosti

Každý architektonický vstup na půdu tématu holocaustu je posuzován velice přísně a vzbuzuje silné reakce. Ještě těžší to pak autoři mají, jedná-li se přímo o místo, které se stalo synonymem masového vyvražďování Židů a dalších menšin – o Osvětim. Ačkoliv od osvobození vyhlazovacího tábora uplynulo už skoro 80 let, zůstává symbolem těch nejhorších zvěrstev, kterých je lidstvo schopno.

Nebušické oko

Nebušické oko: Vyhlídka uprostřed polí

Nebušice. Městská část na severozápadním okraji Prahy, která si i navzdory překotnému rozvoji v posledním desetiletí uchovává do jisté míry vesnický ráz. Vydá-li se člověk pryč ze zástavby do polí dojde po krátké procházce k Oku. I kdyby sebevíc spěchal, musí se to zastavit a objekt blíže prozkoumat.

Manifesto Market Anděl

Oživení zapomenuté lokality v podání ateliéru CHYBIK + KRISTOF

Ještě před dvěma lety tu byla jedna ze stovek pražských proluk. Vybetonovaný plácek, kde byla dříve omšelá vietnamská tržnice, míjeli kolemjdoucí prakticky bez povšimnutí – protože tu vůbec nic nebylo. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof to však změnili. Vyrostl zde Manifesto Market Anděl.