Chátrající stodoly nešly k zemi. Změnily se na bezbariérové víkendové domy

Hrabství Dorset na jihozápadě Anglie je doslova obsypáno množstvím kamenných stodol z 19. století. Idylickou pohodu anglického venkova hatí fakt, že většina z těchto zemědělských staveb je v dezolátním stavu a často se poroučí k zemi, sotva do nich člověk šťouchne. Díky londýnskému studiu Clementine Blakemore Architects však tyto nemovitosti zůstanou zachovány, a ještě se z nich stalo něco užitečného.

Komplex Wraxall Yard je součástí většího projektu majitelů pozemku, jehož cílem je zajistit univerzální přístup do krajiny a zvýšit biodiverzitu oblasti. Rekreační domy, přestavěné z kamenných a cihlových stodol z 19. století, navrhla architektonická kancelář Clementine Blakemore Architects. Cílem bylo, aby odrážely zemědělský charakter místa.

Wraxall Yard
Wraxall Yard
Wraxall Yard
Wraxall Yard
Wraxall Yard
Wraxall Yard
Wraxall Yard
Wraxall Yard

„Stávající budovy byly zcela opuštěné a na pokraji zhroucení. Dřevěné střešní krovy byly shnilé a kamenné zdi se hroutily,“ popsala ředitelka studia Clementine Blakemoreová, v jakém stavu se nacházely stavby na samém začátku přestavby. Ambicí bylo tyto budovy rekonstruovat takovým způsobem, aby byly přístupné doslova všem.

Maximálně přístupné

Pět rekreačních domů je rozmístěno kolem nádvoří, s místnostmi sjednocenými na jedné úrovni a umožňují návštěvníkům a ubytovaným hostům bezbariérový pohyb. Každý domek má koupelnu, kuchyň a jídelní prostor a jednu nebo dvě ložnice. Interiéry byly navrženy tak, aby působily co možná nejútulněji, jako když se člověk zabalí do teplé deky s knihou a čajem po ruce.

Wraxall Yard
Wraxall Yard | Zdroj: Lorenzo Zandri

V interiéru i exteriéru nalezneme množství prvků, které jsou přizpůsobeny hostům s různými formami postižení. Nemyslelo se přitom pouze na vozíčkáře, ale také na sluchově či zrakově handicapované. Kromě koupelny s madly nebo kuchyní s výškově nastavitelnými pracovními deskami a mělkým dřezem, jsou dalším pomocným prvkem kliky dveří, které výrazně kontrastují s okolním materiálem.

Usilovně jsme pracovali na tom, aby všechny přístupné prvky byly pečlivě specifikovány a detailně propracovány, byly dobře začleněny do celkového designu a byly co nejatraktivnější a nejelegantnější,“ vysvětluje Blakemoreová.

Každá z ložnic je vybavena profilovanými, výškově nastavitelnými postelemi a jedna z ložnic nabízí také zvedací přístup do koupelny po kolejnici vedoucí po spodní části odhaleného dřevěného krovu. Systém využívá odnímatelný motor, takže v době, kdy se nepoužívá, je sotva viditelný.

Wraxall Yard
Wraxall Yard | Zdroj: Lorenzo Zandri

Další budovy v areálu se rozkládají na jihu dvora. Tvoří je dílna a komunitní prostor. Interiéry byly obloženy dřevem, aby odrážely architekturu zrekonstruované holandské stodoly, která se nachází naproti těmto objektům. Otevřený hospodářský dvůr slouží jako komunitní zázemí a zároveň jako prostor, kde se mohou rekreanti zapojit do kontaktu se zvířaty na farmě.

Wraxall Yard holiday homes

Lokalita: Dorchester, Velká Británie
Architekt: Clementine Blakemore Architects
Klient: Wraxall Yard CIC