Chátrající stodoly nešly k zemi. Změnily se na bezbariérové víkendové domy

Hrabství Dorset na jihozápadě Anglie je doslova obsypáno množstvím kamenných stodol z 19. století. Idylickou pohodu anglického venkova hatí fakt, že většina z těchto zemědělských staveb je v dezolátním stavu a často se poroučí k zemi, sotva do nich člověk šťouchne. Díky londýnskému studiu Clementine Blakemore Architects však tyto nemovitosti zůstanou zachovány, a ještě se z nich stalo něco užitečného.

Komplex Wraxall Yard je součástí většího projektu majitelů pozemku, jehož cílem je zajistit univerzální přístup do krajiny a zvýšit biodiverzitu oblasti. Rekreační domy, přestavěné z kamenných a cihlových stodol z 19. století, navrhla architektonická kancelář Clementine Blakemore Architects. Cílem bylo, aby odrážely zemědělský charakter místa.

„Stávající budovy byly zcela opuštěné a na pokraji zhroucení. Dřevěné střešní krovy byly shnilé a kamenné zdi se hroutily,“ popsala ředitelka studia Clementine Blakemoreová, v jakém stavu se nacházely stavby na samém začátku přestavby. Ambicí bylo tyto budovy rekonstruovat takovým způsobem, aby byly přístupné doslova všem.

Maximálně přístupné

Pět rekreačních domů je rozmístěno kolem nádvoří, s místnostmi sjednocenými na jedné úrovni a umožňují návštěvníkům a ubytovaným hostům bezbariérový pohyb. Každý domek má koupelnu, kuchyň a jídelní prostor a jednu nebo dvě ložnice. Interiéry byly navrženy tak, aby působily co možná nejútulněji, jako když se člověk zabalí do teplé deky s knihou a čajem po ruce.

Wraxall Yard
Wraxall Yard | Zdroj: Lorenzo Zandri

V interiéru i exteriéru nalezneme množství prvků, které jsou přizpůsobeny hostům s různými formami postižení. Nemyslelo se přitom pouze na vozíčkáře, ale také na sluchově či zrakově handicapované. Kromě koupelny s madly nebo kuchyní s výškově nastavitelnými pracovními deskami a mělkým dřezem, jsou dalším pomocným prvkem kliky dveří, které výrazně kontrastují s okolním materiálem.

Usilovně jsme pracovali na tom, aby všechny přístupné prvky byly pečlivě specifikovány a detailně propracovány, byly dobře začleněny do celkového designu a byly co nejatraktivnější a nejelegantnější,“ vysvětluje Blakemoreová.

Každá z ložnic je vybavena profilovanými, výškově nastavitelnými postelemi a jedna z ložnic nabízí také zvedací přístup do koupelny po kolejnici vedoucí po spodní části odhaleného dřevěného krovu. Systém využívá odnímatelný motor, takže v době, kdy se nepoužívá, je sotva viditelný.

Wraxall Yard
Wraxall Yard | Zdroj: Lorenzo Zandri

Další budovy v areálu se rozkládají na jihu dvora. Tvoří je dílna a komunitní prostor. Interiéry byly obloženy dřevem, aby odrážely architekturu zrekonstruované holandské stodoly, která se nachází naproti těmto objektům. Otevřený hospodářský dvůr slouží jako komunitní zázemí a zároveň jako prostor, kde se mohou rekreanti zapojit do kontaktu se zvířaty na farmě.

Wraxall Yard holiday homes

Lokalita: Dorchester, Velká Británie
Architekt: Clementine Blakemore Architects
Klient: Wraxall Yard CIC