Asijské bistro v Praze: Neon, surový industriál a poznámky dělníků na zdech

Vietnamská bistra se zejména v posledních letech stala vyhledávanými podniky i těch gurmánů, kteří by tam ještě na počátku tisíciletí jen těžko zavítali. Mladá generace vietnamských podnikatelů si navíc dává stejnou měrou záležet na kvalitě pokrmů, tak i na vzhledu interiéru. Příkladem je nové bistro na Dejvické, kde se studio NEUHÄUSL HUNAL hodně činilo, aby do centra Prahy přeneslo kus nefalšovaného Vietnamu.

AN Bistro & Cafe je novým projektem velmi úspěšné vietnamské rodiny, která stojí za několika populárními pražskými podniky. Hlavní ambicí bylo přinést do Prahy gastronomicky pravý Vietnam a architektonicky syrovou atmosféru tamějších ulic, kde se zároveň vaří i jí. A jak potvrdí každý cestovatel, který do této asijské země někdy zavítal, podobné pokusy mohou často skončit trapasem.

AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe

„Zásadní pro nás bylo uchopit téma tak, aby bylo relevantní v českém kontextu a vyhnulo se formálním klišé i laciným gestům. Na české interpretaci asijské ulice a její sympatické špíny jsme proto pracovali ve více vrstvách,“ vysvětlují autoři David Neuhäusl a Matěj Hunal. Součástí investorova zadání byla i práce s neony a červenou barvou typickou pro Asii.

Pohled přímo do kuchyně

V prostoru, který měli kompletně rekonstruovat, se navíc úplně původně nacházela klasická tuctová „čínská“ restaurace, jaké známe právě z dřívějška. Za všeho nejdříve proto Neuhäusl s Hunalem přistoupili ke změnám dispozice.

AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe | Zdroj: Studio Flusser

Samozřejmostí v asijských bistrech je otevřená kuchyně, v níž doslova vidíme kuchařům pod ruce. V AN Bistro & Cafe je ještě otevřenější a tvoří jeden celek se stoly pro hosty. Prolínání se provozů podporuje jednotný povrch podlahy.

V dalším kroku se architekti zaměřili na materiály. Prostoru nově dominuje jednolitý blok v rafinovaně červeném obkladu. Kromě výrazných stoliček pro hosty pak pozadí tvoří přirozené odstíny šedé až bílé: ocel gastrovýbavy či stolů pro hosty, oškrábané původní stěny, lepidlo či nátěr na tvárnicích nových příček, dlažba i kaučuková podlaha.

AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe | Zdroj: Studio Flusser

Hlavně autentičnost

Autentickou nedokonalost zajistila i spolupráce se stavební firmou, která do procesu výstavby přinesla mnohé nečekané prvky a improvizaci. Autorům se tento proces rekonstrukce zalíbil natolik, že se jej rozhodli zakonzervovat přímo ve výsledném interiéru. Na zdech tak najdeme skvrny od barvy anebo poznámky dělníků na stěnách se zachováním všech nedokonalostí po očištění od původního štuku.

Pravděpodobně nejdůležitější je však atmosféra, dojem, který si hosté z podniku odnesou. „Zavěšená svítidla tvoří příjemně útulné světlo a prostor lehce podvratně oživují neonové prvky s asijskými motivy, které přímo na konkrétní místa navrhla Barbora Tögel. Nedílnou součástí jihovýchodní Asie je také zeleň, která se kromě standardních květníků nachází i v průběžném kabelovém žlabu nesoucím elektrorozvody a svítidla,“ nastiňují autoři přeměny.

AN Bistro & Cafe
AN Bistro & Cafe | Zdroj: Studio Flusser

Důležitá byla i spolupráce s grafiky Přemyslem Zajíčkem a Františkem Kastem, kteří jsou zodpovědní za grafickou identitu podniku, včetně realizace neonů.

Na rušné pražské ulici tak díky souhře talentovaných lidí vznikl gastropodnik, který se nesnaží Asii jen předstírat, ale skutečně jí být, aniž by působil uměle nebo kýčovitě.

AN Bistro & Cafe

Lokalita: Praha, Česko
Studio: NEUHÄUSL HUNAL
Autoři: David Neuhäusl, Matěj Hunal
Spoluautoři: Veronika Zelenáková, Jakub Zelenák, Barbora Tögel (ilustrace), Přemysl Zajíček a František Kast (grafický design)
Rok dokončení: 2022
Užitná plocha: 121 m²