Loving bistro Letná nabízí architekturu s apetitem

Od projektů nemocnic očekáváme garanci sterilního prostředí, ateliéry v sobě mají nést příslib inspirace, rezidence zase komfort bydlení a pocit bezpečí. Co ale očekáváme od návrhů restauračních zařízení? To velmi názorně demonstruje projekt veganského bistra na Letné.

Je to malý velký projekt, který cele poukazuje na spojení světů chutí a vůní, etického stravování a zdravého životního stylu. Halí se do závoje kultivovaného prostoru, jež je autorským dílem pražského studia ésté architekti. Jeho tvůrci, dobře obeznámeni s místem realizace, provozními nároky podobných zařízení i myšlenkou udržitelné gastronomie, pak roku 2018 na 160 metrech čtverečních užitné plochy rozpracovali svou vizi moderní jídelny.

Značka Loving Bistrosice už je uceleným řetězcem, ale tohle její konkrétní zastoupení na Letné rozhodně není ukázkou sériové výroby. Podnik si díky kreativně uchopenému zpracování uchovává svou osobitou atmosféru, lehkost. Je to milé místo, příhodný bod v mapě na cestě Prahou. S kuchyní a designem, které vám zachutnají.

Starý dům nabízí nový prostor

Kde začít? Překvapivě, na přelomu 19. a 20. století, u Františka Leypolda. Navenek nenápadného muže, který ale jako mistr-architekt vtiskl řadě pražských domů a vilek nezaměnitelnou tvář. Včetně domu na nynější adrese provozovny, u Dukelských hrdinů. Navrhl tu široce disponovaný nárožní dům, s příhodně velkými okny v přízemí. Jako výlohy obchodů vystupující z portiku tu zůstaly zachovány až dodnes, a ve stejnoměrné čtveřici se tak staly po rekonstrukčních úpravách velmi příhodnou součástí celého bistra.

Otevírají totiž jeho interiér ulici, navazují jimi kontakt s vnějším prostředím, podbízí se komunikaci a lákají k návštěvě. A jsou také zdrojem nevšední vizuální poezie. Popisky z oken, nesoucí úryvky básní Petra Petříčka, totiž stínově přenáší za slunečných dní verše dovnitř a vpisují je do stěn, stejně jako je mohou zrcadlit do chodníků. Je to vlídné, neinvazivní, nenucené.

este architekti loving bistro letna studio flusser 08
loving bistro Letná | Zdroj: Studio Flusser

Stejně jako produkty zdejší kuchyně, jež se vyznačují z principu svých receptur vyšší udržitelností. Nezanechávají za sebou trvalou stopu, a přitom přináší vítanou změnu do každodenní všednosti. Tady vznikají a zde si na nich lidé také mohou pochutnat, strávit tu příjemný čas. A přesně o tohle tu jde: propojit ideu provozu a posezení s celkovým ztvárněním místa, přičemž nesmí dojít k přehlušení toho, co tu je nosné.

A tím jsou pokrmy samotné. I geniálně připravené menu by brzy ztratilo svou jiskru a přitažlivost, kdybyste je servírovali surově nevhodným způsobem, nebo v nepřiměřených podmínkách. V podniku na Letné je tak celé bistro jedním velkým talířem, který prezentuje kuchařské umění a vkusně sladěné barvy jednotlivých chodů. Slouží k tomu minimalistický design s jednotným charakterem, dialog materiálů uvnitř celého interiéru.

Servírovat krásnou architekturu i myšlenku

Reprezentuje je kombinace světle šedých povrchových stěrek, hladké lazury a keramické mozaiky, jež do čistě bíle vymalovaných zdí vnáší texturu. Nechybí ani přírodní akcent, v podobě součástí z jasanového dřeva. Ať už jemné dýhy obkladů, baru a stolů ve „výlohách“, nebo ve formě nástěnného masivu. Subtilní zakázkový nábytek doplňuje výrazná lamelová stěna, vytvářející nerušivý předěl mezi jídelní částí a hygienickým zázemím.

Od partnerů ASB

este architekti loving bistro letna studio flusser 05
loving bistro Letná | Zdroj: Studio Flusser

Centrálními prostoru dominuje dřevěný samoobslužný pult s prosklenou chlazenou vitrínou, kolem které se tu všechno točí. Chytře řešené podsvícení snímá kužely světel vše podstatné, zatímco svěží zeleň vnáší do vnější uspořádanosti živě organický vjem. Je to přehledné, čitelné a srozumitelné uspořádání.

Na první pohled se může zdát, že toho esté architekti toho vlastně tolik neudělali, a vnesli do návrhu jen málo, protože prostor sám už byl víceméně hotový a čekal jen na své využití. Takové zdání ale klame, protože cílem projektu nebylo jen vytvořit místo. Museli spolu s ním předat i jeho myšlenku, poselství. Dosáhli toho víc než stravitelným způsobem.

loving bistro Letná

Lokalizace: Praha, Česko
Architektonické studio: esté architekti
Vedoucí projektu: Tereza Tejkalová, Michal Škrna
Spolupráce: Generální projektant: Coplan
Užitná plocha: 160 m2
Realizace: 2018–2019, finalizace 2020
Investor: loving bistro

Radomír Dohnal