Miletín, malá jihočeská vesnice, se může pochlubit moderním rodinným domem, jehož vzhled je přitom v souladu s tradicí a přináší nové vize pro venkovskou architekturu. Za výraznou realizací stojí studio Atelier 111 architekti.
Klient, jehož pracovní povinnosti ho často zavádějí do různých koutů světa, se nedávno rozhodl usadit se s rodinou v jednom z historických řadových domů, který se nachází jen kousek od pražského letiště. Tento třípodlažní dům s polozapuštěným suterénem, předzahrádkou a rozlehlou zahradou nabízel nádherný výhled na okolní krajinu, včetně bělohorských plání.
Jen v hlavním městě žije na sídlištích celých 40 % obyvatel. Je tedy vysoce pravděpodobné, že tzv. "králíkárny" nejen nezmizí, ale je do nich naopak potřeba investovat a zvelebovat je. To se samozřejmě týká i veřejného prostoru, který byl v uplynulých desetiletích většinou zanedbáván a místním tak chybělo větší sepětí s lokalitou. To je rovněž případ zchátralého komplexu veřejné vybavenosti na Proseku.
V regionu Moravského krasu, na území chráněné krajinné oblasti, vznikl nový komplex léčebny, který zdůrazňuje spojení mezi moderní architekturou, přírodou a technologickými inovacemi. Léčebna pro děti s nemocemi dýchacího ústrojí v Ostrově u Macochy na Blanensku má více než třicetiletou tradici a nový komplex zcela nahradil původní, nevyhovující budovu.
Ve snaze zdůraznit krásy regionu a zlepšit pohodlí návštěvníků, představuje projekt Brána Pusteven inovativní architektonický záměr, který přemění volnou plochu u parkoviště na Pustevnách v neotřelé nízkopodlažní informační centrum. Ambiciózní projekt se zaměřuje na vytvoření moderního informačního centra, veřejných záchodů nebo zázemí obsluhy parkoviště.
Česko pomalu začíná objevovat kouzlo a výhody dřevostaveb. Po nesmělých krůčcích s prvními bytovými domy a firemními sídly se můžou zraky investorů a architektů upřít - jak jinak - do rakouské metropole. Rekonstrukci základní školy zde pojali se vší parádou a vznikla vizuálně i provozně ojedinělá stavba.
Rozlohou nevelký byt se nachází v samotném srdci Karlových Varů, v původní historické zástavbě nedaleko kolonády. Zaujme tak nejen exkluzivní lokalitou, ale také unikátními prvky zachovanými z doby, kdy byty byly velkorysé a půvabné. Tým architektek z Plus One Architects si dal za cíl vrátit tomuto prostoru jeho bývalou slávu.
V džungli nedaleko Uvity na území Kostariky vzniklo unikátní architektonické dílo – dvě “rammed earth” vily, které ztělesňují spojení minimalismu s biofilními prvky a poskytují luxusní rekreační útočiště nad Pacifickým oceánem. Architektonický koncept, materiály a výběr designových prvků byly pečlivě promyšleny tak, aby vily zcela splývaly s okolním prostředím a zároveň poskytovaly sofistikovaný a udržitelný zážitek pro své návštěvníky.
Dům NCaved se nachází v malé odlehlé skalnaté zátoce na řeckém ostrově Serifos a zdánlivě se vznáší těsně nad hladinou moře. Potřeba vytvořit chráněný příbytek na místě s odzbrojujícím výhledem, které je ovšem vystaveno silným severním větrům, vedla architekty k rozhodnutí doslova navrtat svah.
Vodní prvek, který přímo zve ke svlažení, kavárna s venkovním posezením, spousta zeleně a stínu. Tak by se dal ve stručnosti popsat zrekonstruovaný park na Moravském náměstí v Brně. Od svého otevření je prakticky v obležení lidí a svědčí o tom, že kvalitní veřejný prostor si své uživatele najde ihned.
Zatímco v českých městech se stále mluví o plánech na výstavbu městských okruhů, v Paříži se chystají na radikální změnu existující infrastruktury. Pařížský okruh Boulevard Périphérique, který obkružuje celé město, se bude přeměňovat na pás plný zeleně a s preferencí udržitelné mobility.
Snad každé větší sídliště v Česku se potýká s nevyužitými technickými objekty. Někde je to trafačka, jinde například výměníková stanice. Příklad z brněnské městské části ukazuje, jak lze tato nevábná místa chytře přestavět ke spokojenosti všech.
Majitel bytu na pražské Letné se na studio Markéta Bromová architekti obrátil s jasným požadavkem – chtěl svůj domov o rozloze takřka 100 m2 co nejvíce otevřít a zbavit bariér v podobě dveří a dělících příček. Byt pak po zásazích architektky Markéty Bromové získal mnohem surovější tvář.
Meisenthal je malá francouzská víska poblíž německých hranic. Ačkoliv zde žije ani ne 700 obyvatel, nalezneme tu mimořádnou architektonickou realizaci, která je pevně spjata s historií tohoto údolí. Site Verrier de Meisenthal je kulturní centrum vybudované v historické sklárně z 18. století, protože právě sklářství tuto obec proslavilo po celém světě.
Studio Mjölk architekti a Projektový atelier David navrhli rozvernou dostavbu Montessori školky v Jablonci nad Nisou – zasvěcenou dětské hře. Na střechu umístili herní terasu, patra uvnitř školky propojili tobogánem. Je tu dostatek místa, aby byly všechny děti spolu, ale také si mohou najít soukromí pro svoji neplechu.
Časopis ASB