Restaurace Golden Egg má tvrdou skořápku, ale velmi výživné jádro

Bylo dřív vejce, nebo slepice? I nad tím můžete popřemýšlet při posezení v pražské restauraci Golden Egg. Klidně dlouze, neboť rychlé obsluze navzdory tenhle podnik není klasickým fast foodem. Zakládá si na propracované kvalitě pokrmů, jež mají vždy něco společného s vejci. Ale také s udržitelností a propracovanou architekturou.

Co stojí za tím, že se tu hosté necítí namačkaní jako slepice v kurníku, ale spíše jako v pohodlných hnízdech?Především chytře uchopená architektura návaznosti, jež spojuje množinu masivní obálky někdejšího Domu odborových svazů, obří funkcionalistické stavby o třinácti patrech, s relativně nepatrným dvouúrovňovým objemem nového podniku.

Na 115 metrech čtverečních, usazených a vestavěných v rohu celého nepřehlédnutelného kolosu, tu dochází k unikátnímu posunu významu i programového využití. Autoři projektu se přitom na úrovni designu interiéru museli vměstnat nejen do rámce naznačeného celým profilem stavby, ale i do konceptu podniku, který má být pro franšízu Golden Egg charakteristický.

A dokázali si to užít. V interiéru dvoupodlažního prostoru rozehráli mh architects partii jemně utvářeného místa, které se ale v provozní realitě paradoxně kotví silně zbytnělými prvky mobiliáře.

Experiment s materiálovými strukturami

Využívá k tomu například velmi netradičně zapracovaných betonových bloků, jež tu utváří vnější obvod centrálního bar a posezení. Není zvykem setkat se například se svahovkami, běžně lemujícími svažité zahrady, jen tak uvnitř místností.

Golden Egg Café
Golden Egg Café | Zdroj: Ballsmedia

Podobné je to s „mramorovými“ kvádry a válci k posezení, hrubými podstavami stolů, vytvářejících svérázná sloupořadí. Industriálně opracovaný kámen a stavební materiál jako přímá součást vybavení podniku je odkazem na funkcionalistický charakter celé stavby, průnik rigidní struktury celku do její odloučené části.

Zatímco tyto prvky, které mají staletou trvanlivost a odolnost propsanou do své betonově tuhé DNA (a vytváří tím až surově hrubou konturu), další doplňky designu vzhled prostoru efektně nadlehčují a polidšťují svou křehkou rukodělnou pomíjivostí celý interiér.

Jde například o jemně vroubkovanou omítku z fasádního lepidla (nanášeného s pomocí speciálních rastrů), vsazené keramické kruhy, plastické a hliněné prvky, lamelové obklady stěn, zlaté žilkování vystupující z omítky. Projekt vyrůstá z pevných základů a stojí na zemi, ale dokáže se nad její tíži také s poetickou lehkostí povznést.

Golden Egg Café
Golden Egg Café | Zdroj: Ballsmedia

Což dobře demonstruje styl podlaží, jež vyniká příjemně minimalisticky laděným vybavením i nenáročnými dekoracemi. Architekti si pochvalují volnost, jakou jim realizace nabídla při návrzích jednotlivých exemplářů nábytku.

Proměnit a přizpůsobit, posunout a zlepšit

„Asi nejpozoruhodnějším je lavička ve tvaru bidýlka, na které se každý na chvíli může cítit jako slepice,“ zmiňuje Michaela Horáková, šéfarchitektka projektu.

„Chvíli jsme váhali, jestli se nám podaří nápad přenést do reality, ale nakonec jsme se aktivně zapojili do výrobního procesu a povedlo se. Nikdo moc nedával šance tomu, že lavice člověka unesou. Dnes se tu ale posadí i pořádní kohouti – bidýlka slouží také urostlým mužům.“

Golden Egg Café
Golden Egg Café | Zdroj: Ballsmedia

Podobných hravých expresí je tu ale mnohem víc. Setkáte se tu s  „hřadem“ a místy, kde můžete volně uzobávat nebo si vychutnat dobré pití. Nechybí ani zahrádka s příjemně zeleným pažitem, který evokuje venkovní výběh.Celkový koncept zahrady spočíval v práci s již existujícími prvky. Navrhovalo se nejen kolem stromů a zeleně, ale také kolem betonového výduchu, který byl proměněn v příjemný barový pult.

Od partnerů ASB

Za podobou restaurace rovněž stojí idea pochoutek z vajíček od slepic z volných chovů, udržitelnosti a materiálové recyklace. Tím, že exteriérovým stavivům přikládá takový význam v interiérové skladbě nábytku, vlastně obrací zažité představy a nastavení zákazníků. Ze strašáka nehezkého výduchu vytváří nový užitečný prvek s praktickým využitím, posouvá jeho účel dál.

Golden Egg Café
Golden Egg Café | Zdroj: Ballsmedia

Své nepatrné části funkcionalistické budovy dává velmi moderní pojetí a převrací ji v něco osobitého.  Restaurace Golden Egg, věrná svému názvu, se tedy navenek prezentuje svou tuhou skořápkou, aby nakonec uměla překvapit svým výživným jádrem.

Golden Egg Café

Lokalizace: Praha 3, Česko
Architektonické studio: mh architects
Vedoucí projektu: Michaela Horáková
Betonové prvky: Ryneš Design
Realizace: 2020
Plocha: 115 m2
Investor: soukromá osoba

Radomír Dohnal