Ve znamení hygge. V Brandýse nad Labem vyrůstá rezidence inspirovaná Skandinávií

Spojení jednoduchosti s funkčností, bohaté využití přírodních materiálů nebo také samotných rostlin a vodních prvků. Dánský styl hygge, který se opírá o filozofii životní harmonie, přináší řadu možností, jak mít útulný domov a přitom bydlet zdravě. Tím se inspirovalo i studio IDENTITY DESIGNERS, které stojí za návrhem rezidenčního bydlení v Brandýse nad Labem.

„Nejde jen o interiérové doplňky v podobě útulného osvětlení, svíček nebo typicky hebké deky a měkkého koberce, které zpříjemňují atmosféru domova. Hygge se propisuje již do samotných základů bydlení. Standardně se jedná o celkově minimalistickou architekturu domu a jeho interiéru, kde hrají prim čisté linie a spojení funkčnosti s jednoduchostí,“ popisuje moderní trendy architektka Ivana Linder z londýnského architektonického studia IDENTITY DESIGNERS.

Pracovna s flexi příčkou - Rezidence Na Mariánské cestě
Obývák
Ložnice - Rezidence Na Mariánské cestě
Koupelna
Kuchyně
Rezidence Na Mariánské cestě

Přírodní materiály a světlé barvy oživí domov

Právě studio IDENTITY DESIGNERS stojí za návrhem rezidenčního bydlení v Brandýse nad Labem, u kterého se od počátku inspirovalo skandinávským konceptem hygge. Při výstavbě rezidence Na Mariánské cestě developerské společnosti DOMOPLAN ze skupiny FIPOX typicky dominují přírodní materiály počínaje travertinem na fasádách bytových domů. Bezúdržbový kamenný materiál dlouhodobě zachovává svou původní eleganci a konzistentnost.

Obývák
Obyvák | Zdroj: DOMOPLAN

Provzdušněné interiéry pro změnu tvoří obklady a podlahy z masivního dřeva. „Využití dřeva je pro skandinávskou architekturu a celý koncept hygge typické. V našem případě hraje zásadní roli při navození hřejivé atmosféry, a to i díky velkému množství světla, které do interiérů proniká velkými okenními portály. Zvolili jsme zde dynamické střídání lodžií a francouzských oken. Společně s bílou, krémovou a hnědou barvou vytváří hru světla a stínů a dodávájí domovu tu pravou eleganci,“ popisuje architektka Linder další využití hlavních prvků hygge.

Dřevěné lamelové obklady v interiérech bytů neslouží pouze jako designová záležitost inspirovaná skandinávskými trendy. V praxi je jejich značnou výhodou izolace vůči hluku a zároveň také výrazně přispívají k tepelné izolaci. Opticky navíc vnitřní prostory zvětšují. V tomto ohledu jsou také stále častěji využívaným řešením tzv. flexi příčky. Umožňují upravovat bytové dispozice dle svých potřeb a vytvořit například jednu velkou obytnou místnost či rozdělení na dva menší pokoje.

Ložnice - Rezidence Na Mariánské cestě
Ložnice – Rezidence Na Mariánské cestě | Zdroj: DOMOPLAN

V duchu životní harmonie

Hladký přechod mezi interiéry bytů a vnějškem díky bohatému prosklení odráží v rezidenčním projektu snahu po vzoru hygge propojit městské bydlení více s přírodou. Až tři čtvrtiny parkově upraveného areálu bude po dokončení tvořit zeleň. Součástí budou také menší vodní plochy s retenčními nádržemi.

„Živé rostliny představují další důležitý prvek v životě Skandinávců a rozhodně by ani u nás neměly chybět v žádné domácnosti. My jsme se zde rozhodli s nimi v co největší možné míře pracovat také ve venkovním prostředí, aby budoucí obyvatelé mohli trávit volný čas v parkovém areálu, kde bude přichystána řada aktivit pro volný čas. Chceme lidem dát prostor užít si pohodové chvilky se svými blízky či sousedy u grilu, na sportovním hřišti nebo komunitní zahradě,“ rozvádí dále záměry architektka Linder.

Rezidence Na Mariánské cestě
Rezidence Na Mariánské cestě – aktuální stav | Zdroj: DOMOPLAN

Součástí rezidenčního areálu Na Mariánské cestě bude také dětské hřiště, sauna nebo relaxační zóna s pláckem pro jógu. V současné době je ve výstavbě první etapa developerského projektu se 168 byty, která bude dokončena začátkem roku 2025. Poté začnou práce na druhé fázi. Celkem přibude 321 bytů.

„Projekt představuje kvalitní a soběstačné bydlení. Místo, kde se potkává kvalitní architektura s přírodou a moderním ekologickým stylem života. Hygge principy jsme se rozhodli řídit již v návrzích našeho projektu – od interiérů, přes společenské prostory až po odpočinkové zóny. Rezidenční areál tak nabízí možnosti, jak skloubit dohromady práci a rodinný život, bydlení ve městě a přitom v prostředí přírody,“ popisuje rezidenční projekt Tomáš Vavřík, zakladatel a výkonný ředitel společnosti DOMOPLAN.