Lihovar Smíchov chce být vstupní bránou do pražské čtvrti. Inspiruje se Londýnem

Lihovar Smíchov
Zdroj: Trigema

Další léty chátrající brownfield se v Praze mění v rezidenční komplex. Projekt Lihovar Smíchov na místě někdejšího zlíchovského lihovaru chce být vstupní branou do metropole od jihu a nabídne 550 bytů, přičemž třetina z nich bude k pronájmu. V bývalé varně vznikne pětipatrová galerie výtvarníka Davida Černého.

Projekt loni definitivně převzala developerská společnost Trigema a plánuje investici okolo čtyř miliard korun, uvedla dnes firma. V cípu mezi ulicemi Nádražní a Strakonická v Praze 5 se staví od března a ve třech etapách se buduje na 4500 metrech čtverečních. Na padesátimetrovém komínu, který je s varnou kulturní památkou, má vyrůst vyhlídková věž. Projekt má mít 642 parkovacích míst a obytné domy s názvy jako Flaška či Chimney tower – Komín, který by měl být dominantou.

Určitou inspirací pro investora byl londýnský King‘s Cross. „Industriální Londýn nás hodně baví a bylo to i v zadání projektu,“ řekl Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema, při dnešním poklepání na základní kámen, v tomto případě barel. „Chceme, aby si každý, kdo pojede od jihu do Prahy, zapamatoval, že tady začíná Smíchov,“ dodal.

Využije se i 3D tisk

Součástí komplexu bude jeho vlastní foodmarket s malými bistry, kavárnami a restauracemi doplněný multifunkčním prostorem pro pořádání kulturních a společenských akcí. Domy mají mít cihlové fasády, z nichž některé budou vyrobeny na 3D tiskárně.

Lihovar Smíchov
Lihovar Smíchov | Zdroj: Trigema
Lihovar Smíchov
Lihovar Smíchov | Zdroj: Trigema

Výroba lihu a octa v lihovaru, který založili v roce 1880 Samuel Fischl a Adolf Rosenbaum, zde skončila v roce 2001. Prakticky od té doby se mluví o přestavbě areálu.

V roce 2015 představil investor Goldfin Investments Limited podnikatele Michaela Barnetta projekt s názvem Zlatý lihovar. Ten se rozhodl v roce 2017 prodat. V tendru uspěla Trigema a definitivně ho převzala loni. Došlo k celkové úpravě projektu při zachování původního urbanistického konceptu a změně názvu na Lihovar Smíchov. Na jeho podobě se podílí i ateliér Black n‘ Arch právě výtvarníka Davida Černého. Hotovo má být v dubnu 2026.

red