Albatros Kbely: Třetí etapa nabídne skoro 100 bytů a důraz na udržitelnost

V rámci výstavby třetí etapy pražského rezidenčního projektu Albatros Kbely došlo ke slavnostnímu poklepání základního kamene. Dva nové bytové domy budou dokončeny do konce příštího roku a investice přesáhne 450 milionů korun. Třetí etapa vyroste na 7,5 tisících m2 s 96 byty a důrazem na udržitelnost a kvalitní veřejný prostor pro mladé rodiny.

Stejně jako předcházející etapy, i nové bytové domy splňují přísné požadavky environmentální certifikace BREEAM a dosahují velmi úsporné energetické náročnosti PENB – B. Společnost Skanska zde poprvé pracuje s návrhem komunitní fotovoltaiky, která by mohla ročně vyprodukovat na obou bytových domech až 44 MWh a uspořit tak přibližně 20 tun emisí CO2.

Albatros Kbely
Albatros Kbely
Albatros Kbely
Albatros Kbely
Albatros Kbely
Albatros Kbely
Albatros Kbely
Albatros Kbely

Třetí etapa projektu nabídne ve dvou bytových domech, pojmenovaných Juliett a India v duchu letecké abecedy, 96 nových bytů s převahou dispozic 2+kk a 3+kk. V dosahu města i přírody, a především za dostupnějších cenových podmínek, je Albatros dobrou příležitostí pro pořízení vlastního bydlení pro páry a mladé rodiny, pro které je důležitá kvalita, promyšlené dispozice a zdravý prostor k životu.

Početnější rodiny mohou vybírat i z nabídky prostorných bytů 4+kk. Projekt nabízí také garážová stání v podzemním podlaží, kde se počítá i s přípravou pro nabíjecí stanice pro elektromobily.

V areálu je i školka

Bytové domy vyrůstají mezi rozlehlým zeleným parkem o celkové ploše 9 tisíc m2, a právě dokončenou školkou. Tu nyní Skanska předává městské části Praha 19 a k jejíž kolaudaci by mělo dojít už na jaře. Celý areál projektu budou propojovat prvky modrozelené infrastruktury, společné prostory pro setkávání, ale také klidná místa pro práci či odpočinek. Bytové domy Juliett a India splňují přísné požadavky enviromentální certifikace BREEAM a dosahují velmi nízké energetické náročnosti PENB – B. Oproti referenční budově tak vychází úsporněji o 46 %.

Albatros Kbely
Albatros Kbely | Zdroj: Skanska

„Tuto již tak nízkou energetickou náročnost jsme si dali za cíl ještě snížit a rozhodli se na střechy bytových domů přidat fotovoltaické panely. Doposud jsme ve Skanska na projektech umisťovali většinou fototermické soustavy, ve třetí etapě projektu Albatros Kbely ale zvažujeme už i komunitní fotovoltaiku díky nové legislativě. Obnovitelnou energií by tak mohli obyvatelé šetřit za elektřinu nejen ve společných prostorách, ale především v jednotlivých bytech. To by při zastropovaných cenách elektřiny představovalo v domech Juliett a India roční úsporu až 266 tisíc korun a 20 tun CO2, což přibližně odpovídá emisím, které vyprodukují čtyři benzínová osobní auta za rok,“ uvedl Michal Kubát, projektový manažer Skanska Residential.

Šetrné nakládání s vodou

V projektu se počítá také s šetrným hospodařením s vodou v souladu s podmínkami certifikace BREEAM a ve všech bytech tak budou instalovány úsporné armatury. Zároveň je projekt a jeho veřejná prostranství navržena tak, aby dešťová voda zůstala v lokalitě a výrazně se redukoval její odtok.

Shromažďovat se bude v akumulační nádrži o celkovém objemu 10 tisíc litrů a sloužit bude k zalévání veřejných i soukromých zelených ploch. Přebytek dešťové vody bude sváděn do vsakovacích průlehů, kde pomůže zlepšovat lokální mikroklima, případně se přeleje do vsakovacího příkopu, který vede napříč celým územím. Skanska v budově zachovává také vysokou kvalitu zdravých a udržitelných materiálů s certifikáty EPD, FSC a PEFC.

Albatros Kbely
Albatros Kbely | Zdroj: Skanska

Developer aktuálně v areálu rezidenční čtvrti předává nově vybudovanou mateřskou školu městské části. Zároveň dokončila první z místních dětských hřišť, na kterém se objevuje i hrací prvek Gigant od dánského výrobce herních prvků. Veřejný prostor oživí celkem tři nová dětská hřiště, cyklostezka s workoutovou zónou, velký zelený park pro odpočinek, veřejná griloviště či supermarket pro denní nákupy, který se v budoucnu stane součástí areálu.

Projekt Albatros Kbely nabídne v pěti etapách a 11 bytových domech celkem 652 bytových jednotek na ploše 98 089 m2. Projekt dostal název podle legendárního cvičného letounu Aero L-39 Albatros, který je vystaven v nedalekém hangáru Leteckého muzea Kbely.

red