Ponavia rezidence III

Nové byty v Brně. Dokončený projekt Ponavia rezidence vznikl na základě soutěže

Developerská společnost Trikaya dokončila další část rezidenčního projektu v brněnské městské části Královo Pole. Ponavia rezidence III byla na konci března 2023 úspěšně zkolaudována a navázala tak na předchozí etapy z let 2016 a 2020. Projekt zahrnuje celkem 262 bytů, z čehož 72 vzniklo v rámci aktuálně realizované třetí fáze.

„Přesně tři roky po kolaudaci druhé etapy jsme dokončili další část projektu Ponavia rezidence. Jsme rádi, že se nám postupně daří přeměňovat dříve zanedbanou oblast s nevyužitým brownfieldem na novou, moderní část města,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Úsporné a kvalitní bydlení

V rámci výstavby byly splněny nejpřísnější ekologické normy a použity velmi kvalitní materiály, které navíc zaručují i výraznou úsporu energií. Velkým přínosem je především použití vápenopískových cihel, které vyhovují nejvyšším nárokům na kvalitu pasivních a nízkoenergetických staveb.

Celý objekt má též zelenou střechu a zavlažování zeleně okolo domu je prováděno dešťovou vodou z retenční nádrže. Kromě samotné novostavby bylo aktuálně dokončeno i dětské hřiště umístěné ve vnitrobloku.

Architektonicky nová část navázala na druhou etapu projektu, se kterou nyní tvoří jeden vizuální celek. „V září 2015 jsme v soutěži na bytový soubor Ponavia II a III zvítězili s konceptem inspirovaným velkými zámořskými cruisery. Naprosto kompaktní, efektivní a prostorově úsporné hmotě jsme propůjčili dynamiku sdružením lodžií do horizontálních pásů. První část ‚vyplula‘ v roce 2020. Dokončením etapy III získala celá budova původně zamýšlenou proporci a eleganci,“ uvádí architekt Jaroslav Wertig z ateliéru A69 – architekti, který za podobou projektu stojí.

Ponavia rezidence III
Ponavia rezidence III | Zdroj: Trikaya

Stavba získala i cenu veřejnosti v soutěži Realitní projekt roku 2022, kde zvítězila v rámci Jihomoravského kraje.

Zájem o byty byl značný

V rámci prvního čtvrtletí roku 2023 se Ponavia rezidence III stala nejprodávanějším developerským projektem v Brně. Aktuálně je tak k dispozici už posledních sedm bytů.

„Navzdory ochlazenému nemovitostnímu trhu jsme se v případě našeho projektu Ponavia rezidence III setkali s poměrně velkým zájmem ze strany kupujících. V nabídce zbývá poslední zhruba desetina bytů, drtivá většina jednotek již má své majitele. Tento stav dobře ilustruje současnou situaci, kdy snížené poptávce lépe odolávají byty v energeticky udržitelných projektech a vyhledávaných lokalitách,“ popisuje Lamka.

Společnost Trikaya se chystá v Brně také k rozsáhlému projektu Čtvrť Pod Hády v místě brownfieldu po továrně Ergon v městské části Maloměřice a Obřany. Celkem zde Trikaya v několika etapách plánuje postavit přes tisíc nových bytů, přičemž první část chystá uvést do prodeje už letos.

red