Byt pro hudebníka

Byt ve druhém patře novostavby v Ústí nad Labem patřil zajímavému klientovi – muzikantovi a zájmovému lezci. Ten chtěl v interiéru svého bytu spojit tradičního ducha chalup Českého středohoří a styl slunné Provence, a to vše v moderní architektonické interpretaci bez kýče.

Projektu se ujal architekt Štěpán Havlík a výsledkem je elegantní vnitřní prostor s plasticky modelovaným stropem. Z celkových 103,9 m2 bytu zaujímá podstatnou část nahrávací studio, které neprocházelo rekonstrukcí, celkem tedy měl architekt na starosti proměnu 69,4 m2 s rozpočtem do jednoho milionu.

Jídelní stůl z masivu
Obývací pokoj
Malá vinotéka zabudována ve stěně
Vsazená pracovní deska a dřez je z africké žuly se strukturálním povrchem
atna funguje jako filtr do ložnicové části
Strop v sobě skrývá systém bodů pro možnost zavěšení prvků jako je houpací síť nebo hrazda na cvičení a bodová světla
Rozhodnutí vložit prolamovaný podhled nebylo snadné protože znamenalo citelné snížení světelné výšky místnosti
Stěna s náhodně rozmístěnými poličkami byla obložena také překližkou

Klient si přál u bytu v nově zkolaudovaném objektu zachovat v původní podobě podlahy a okna. Největší výzvou projektu bylo spojit v kompaktní celek dva inspirační zdroje – středozemní étos Provence a rustikální interiéry chalup rozesetých v okolní krajině Českého Středohoří.

Architektonické studio nechtělo opakovat zavedené architektonické postupy a fráze, ale vytvořit originální domov, ve kterém se zrcadlí klientova povaha.

Stejně tak se ve svém interiéru vyhnuli kýčovitým klišé spojeným s oběma inspiracemi, které se ve svých nejhorších mutacích někdy vyskytují v televizních magazínech o bydlení. Nenajdeme zde tedy ani bílé kusy nábytku s úpravou patiny a levandulové motivy, ani kožešiny.

Atmosféru chalup zde evokuje přiznané masivní dřevo, z Provence si převzali architekti práci se světlem. Výběr materiálů a barev potom koresponduje jak s inspiračními zdroji, tak s tóny okolní přírody. Jedná se o tmavou cementovou stěrku, dubové dřevo a bělenou březovou překližku.

Strop v sobě skrývá systém bodů pro možnost zavěšení prvků jako je houpací síť nebo hrazda na cvičení a bodová světla

Celkové řešení s výrazně modelovaným stropem ze světlé překližky využívá velké plochy balkonového okna k zalití celého prostoru světlem. To klouže po stropě a láme se na jeho hranách jako na vodní hladině. Strop v sobě skrývá systém bodů pro možnost zavěšení prvků, jako je houpací síť nebo hrazda na cvičení a bodová světla. Zároveň je pod ním schován nevzhledný průvlak a v kuchyňské části i odtah par z ostrůvku.

Rozhodnutí vložit prolamovaný podhled nebylo snadné, protože znamenalo citelné snížení světelné výšky místnosti. Svébytnost řešení a funkčnost stropu nás ale přesvědčila o správnosti tohoto řešení.

Původně zbytečně prostorná předsíň byla rozdělena skříňovou stěnou na chodbu a šatnu.

Původně zbytečně prostorná (ale přesto tmavá) předsíň byla rozdělena skříňovou stěnou na chodbu a šatnu. Vstupní chodba je tak mnohem světelnější, a navíc dochází už při vstupu do bytu k silnému vizuálnímu propojení s oknem vzadu u jídelního stolu. Šatna uprostřed dispozice funguje jako filtr do ložnicové části. Kuchyň vzniká vysunutím velkých „zásuvek“ ze stěn.

Kuchyň

Podobně je linka u dřezu vytvořena vyjmutím části hmoty, která je následně umístěna na vedlejší stěně. Vsazená pracovní deska a dřez je z africké žuly se strukturálním povrchem.

Nepřehlédněte: Panelákový byt s moderním nádechem Provence

Stěna s náhodně rozmístěnými poličkami byla obložena také překližkou, aby byla příjemná na dotek i na
opření. V této stěně je zabudována i malá vinotéka. Policová stěna s malými zásuvkami naproti je místem pro knihy, sound-system a jiné předměty z výbavy muzikanta.

Architekt: Ing. arch. Štěpán Havlík
Projekt: 2014
Realizace: 2015
Generální dodavatel: Le-bois
Pohledová stěrka: top4design
Kuchyňská linka: Hettich
Kuchyňská deska: GranitHolec
Svítidla: Artemide Tolomeo Braccio Parete
Bodová světla: ILLUXTRON – HV Downlights
Kuchyňské spotřebiče: AEG
TEXT: RED
FOTO: BOYS PLAY NICE, A-SH