Ilot Queyries, Bordeaux

Udržitelnost jako podmínka budoucnosti. Vychází zelené číslo časopisu ASB

Rok se s rokem sešel a pro čtenáře je připraveno nové zelené číslo časopisu ASB. Poslední vydání v roce patří již podruhé udržitelnému přístupu v architektuře a stavebnictví. Naleznete v něm jak projekty a realizace z Česka i ze zahraničí, tak i rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo analytické články.

Zelené číslo časopisu ASB vychází krátce po setkání státníků z celého světa na klimatickém summitu ve skotském Glasgow. Navzdory mnoha námitkám přinesla konference alespoň určitou naději, že se podaří udržet globální oteplování na 1,5 stupni Celsia.

Aby se tak stalo a změny klimatu byly co možná nejsnesitelnější, musí svou troškou přispět i architektura a zejména stavebnictví, které se na produkci skleníkových plynů podílí nezanedbatelnou částí.

Jednou z diskutovaných změn pro architekty, stavebníky i developery je vyhláška o energetické náročnosti budov, která vejde v platnost od ledna příštího roku, a které je věnován analytický článek v rubrice Fokus.

Celé aktuální zelené vydání ASB je pak věnováno právě udržitelnosti. Naleznete v něm například exkluzivní rozhovor s architektem Patrickem Lüthem, partnerem renomovaného studia Snøhetta, které je světovým leaderem v prosazování výstavby uhlíkově neutrálních staveb.

Pozornost určitě věnujte i výstupu z Kulatého stolu pořádaného ve spolupráci s Českou komorou architektů, kde jsme se zástupci developera, vysoké školy a dodavatelů diskutovali o akustickém komfortu a zdravém bydlení. Partnerem setkání byla byla společnost Saint-Gobain Construction Products, divize ISOVER a divize Rigips.

Zajímavé realizace s přihlédnutím k environmentálnímu hledisku jsme sesbírali po celém světě – tuzemskou cestu k udržitelnosti představuje projekt čtvrti Chytré Líchy v jihomoravských Židlochovicích, nová centrála ČSOB v Hradci Králové či rodinný dům z konopného betonu v Chřibech. Ze zahraničí ukážeme, jak si udržitelnost představují architekti v USA, ve Velké Británii, ve Francii, případně v Německu.

Na závěr nechybí ani kompletní přehled vítězů letošních českých architektonických cen i cen Designbloku.

Aktuální vydání ASB 6/2021 si můžete objednat e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme vám výhodné předplatné časopisu na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.

red