Dům budoucnosti: Vyrobí si sám více energie, než spotřebuje. Najdeme ho v Brně

Dlouholeté nízké ceny energií zapříčinily, že většině lidí nevadilo, že jejich domy jsou spíše obří energožrouti. S přibývajícími nulami na fakturách za plyn či elektřinu se ovšem začínají hledat cesty, jak uspořit – a dům je první na ráně. Trendem do dalších let budou energeticky úsporné či dokonce pasivní stavby. V brněnské městské části Komín však nalezneme i jeden unikát – první energeticky plusový rodinný dům v Česku.

Bez přehánění lze říct, že architekt Rostislav Kubíček, který dům Chimney navrhl sám pro sebe, respektive pro svou rodinu, předběhl dobu. Zatímco leckterý investor či dokonce architekt se teprve v posledních měsících začíná s trendem energeticky úsporných staveb seznamovat, Kubíčkův dům už několik let vyrobí více energie, než sám spotřebuje a nastiňuje tak cestu k naprosté soběstačnosti lidských obydlí.

Rodinný dům Chimney
Rodinný dům Chimney
Rodinný dům Chimney
Rodinný dům Chimney
Rodinný dům Chimney
Rodinný dům Chimney
Rodinný dům Chimney
Rodinný dům Chimney

Rodinný dům Chimney (ang. Komín) odkazuje svým názvem nejen na čtvrť, v níž se nachází, ale i na svou podobu. Vznikl totiž v proluce, která má pouhých 5,5 metru. Kubíček tak pojal svůj dům jako výzvu nejen z praktického, ale i z funkčního hlediska.

Při projektování byly prioritou ekologie, energie a ekonomie. Proto byly použity v maximální míře ekologické materiály jak pro stavbu, tak pro úpravu vnitřních i vnějších povrchů. Pracovalo se převážně se dřevem, konkrétně s masivními panely o tloušťce 6 a 8 cm. Nad to byl dům zateplen dřevovláknitou izolací a okna mají trojitá izolační skla.

Soběstačný díky chytrým řešením

Energeticky je dům navržen tak, aby většinu roku byl schopen samostatného provozu bez nutnosti čerpat energii ze sítě. Toho se docílilo fotovoltaickou elektrárnou, která je na jižní straně střechy. Takto získaná energie slouží k ohřevu vody v létě, provozu elektrospotřebičů a k dobíjení elektrokol a elektromobilu.

Vytápění a ohřev vody v zimě je pak zajištěn peletovým kotlem napojeným na akumulační zásobník. Nechybí ani jednotka s rekuperací a s čidlem CO2. Díky tomu všemu činily roční náklady na provoz 9 000 Kč za energii, 3 000 Kř za studenou vodu a jeden kubík pelet.

Rodinný dům Chimney
Rodinný dům Chimney | Zdroj: Vize Atelier

Šetrně se nakládá rovněž s vodou – ke splachování veškerých toalet a na praní se využívá dešťová voda, která se celoročně shromažďuje ve velké podzemní nádrži o velikosti 7 m3. Dešťovka slouží také k zalévání zahrady.

Dům byl projektován pro mladou rodinu, která bude využívat jeden byt. Druhý byt je možné pronajímat a tím snížit náklady na měsíční splátky hypotéky o více než polovinu. Dům je v budoucnu možné využít i pro tzv. vícegenerační bydlení. Druhý byt může sloužit  jako „vejminek“ pro starší rodiče, pokud se už o sebe nebudou moct postarat.

Soběstačný dům Chimney

Lokalita: Brno, Česko
Autor: VIZE ATELIÉR, S.R.O., Rostislav Kubíček
Investor: Rostislav Kubíček
Realizace: 2015-2016
Náklady: 4 240 000 Kč